İHH İnsani Yardım Vakfı
Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde "Mavi Marmara" paneli düzenlendi
Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nde, İsrail'in Mavi Marmara saldırısı ve ardından yaşanan dava sürecinin anlatıldığı bir panel düzenlendi. Panele birçok üniversiteden akademisyen katıldı.
Filistin, Filistin - Gazze, Ortadoğu, Türkiye 22.05.2013

Panelde açılış konuşmasını Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Refik Korkusuz yaptı. Dekan Korkusuz “Mavi Marmara Gemisi’nde birçok milletten insan vardı. Bu insanlar, İsrail’in uyguladığı ambargoyu delmek için yola çıktılar. Mavi Marmara Gemisi'nde hayatını kaybeden, mağdur olan ve yaralanan insanların hukuksal konumları bugüne kadar tartışma konusu olmadı, bu panelde ilk defa, olayda ölen, yaralanan, maddi ve manevi mağdur olan insanların hukuksal haklarını tartışacağız” dedi.

Korkusuz, “ Son olarak Türkiye’den hareket eden Mavi Marmara Gemisi ve bununla birlikte ‘Hürriyet ve Özgürlük Filosu’ adı verilen bu gemiler olmasaydı, Filistin’deki insanlar bugün sahip oldukları çok küçük özgürlüklerden bile mahrum kalacaktı” diyerek özgürlük filosunun önemini vurguladı.
 
Açılış konuşmalarında sonra panelde söz alan İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Hamdi Topal, “Şehadetlerinin 3. yılındaki Mavi Marmara şehitlerini rahmetle yad ediyoruz. İsrail’in insani yardım taşıyan yolculara saldırması birçok hukuki sorunu da beraberinde getiriyor. Biz bu olayı hukuki bir açıdan değerlendirmeliyiz. Olay uluslararası denizlerde gerçekleşti. Gemiye saldırmak bir yana arama yapmak için bile ciddi delillere ihtiyacınız var” dedi.
 
Birleşmiş Milletler raporlarına göre de Gazze’nin işgal altında olduğun belirten Topal, “İsrail bölgede ki her türlü ekonomik faaliyeti sınırlıyor. Sivil halkın temel gıda maddelerine ulaşmasını bile engelliyor. Seçimle gelmiş bir siyasi yapı olan Hamas’ı terörist olarak görüyor. Yakaladığı Hamaslı insanları terörist gibi yargılıyor. Filistin’e uygulanan abluka hukuki temelden yoksun bir uygulamadır” dedi.
 
Topal’dan sonra söz alan İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ise, “Birleşmiş Milletler’in hazırlattığı raporlarda İsrail’in uyguladığı ambargo için ‘sömürgecilik’ ve ‘etnik temizlik’ gibi ifadeler kullanılıyor. İsrail, BM Medeni ve Siyasi Haklar sözleşmesine üye bir devlet. İsrail birçok uygulaması ile bu sözleşmede geçen ‘İnsan Yaşamının Korunması’ maddesini ihlal etti. Mavi Marmara gemisinde ki insanlar İsrail’e tehdit oluşturabilecek insanlar değildi. İsrail keyfi bir karar ile gemideki insanlara saldırdı ve milletler arası hukuku yok saydı” dedi.
İlgili haberler
Tümünü gör
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
Konya
10.05.2021