İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Yetim buluşmasına büyük ilgi
Yetim Buluşmasının İstanbul ayağındaki programı sona erdi. Haliç Kongre Merkezi’ndeki programa geniş katılım oldu.
Türkiye 18.10.2009

Yetim Buluşmasının İstanbul ayağındaki programı sona erdi. Haliç Kongre Merkezi’ndeki programa geniş katılım oldu. Oldukça renkli geçen programda yetimler bir nebze olsun yetimliliklerini unuturken, katılımcılar da yetimlerle buluşmanın heyecanını yaşadı.

4. Uluslararası Yetim Buluşması'nın İstanbul’daki programı sona erdi. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen yetim buluşmasına 6 bini aşkın insan katıldı.

İstanbul’dan ve Anadolu’dan katılımın olduğu buluşmaya ayrıca siyasi parti temsilcilerinden, kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarından da katılım oldu. Salonun tıklım tıklım dolması üzerine vatandaşların bir kısmı dışarıda ve ek salonlarda kurulan dev ekranlarda programı izledi.

Birçok televizyon kanalı ve radyonun canlı yayınladığı program, Etiyopyalı 10 yaşındaki yetimin Kur'an-ı Kerim tilavetini okumasıyla başladı. Ardından İHH’nın yetimlerle ilgili çalışmalarını anlatan sinevizyon sunumu yapıldı.

Daha sonra İHH Başkanı Bülent Yıldırım, açılış konuşmasını yaptı. Yıldırım, 2007 yılında düzenledikleri buluşmada bir yetimin Türkiye'den ayrılırken kendilerine, ''Türkiye'yi annem gibi buldum'' dediğini hatırlatarak, Türk halkının geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yetimleri bağrına bastığını söyledi.  

''Eğer siz merhamet etmezseniz size de merhamet edilmez'' diyen Yıldırım, yetimlerin o küçük bedenleriyle büyük yükler taşıdığını, bu anlamlı gecede kendilerinin değil çocukların onlara moral vereceğini kaydetti.
Yıldırım, 3 yetimin ihtiyacını karşılayanın tüm günahlarının affedileceğine inanıldığını dile getirerek, ''Dünyada 143 milyon yetim çocuk var. 60 milyon çocuk ise her gün aç yatıyor. Yaptığınız israflarda bu çocukların gasp edilen hakları var. Her yıl dünyada 2.5 milyon çocuk kaçırılıp satılıyor ve bunların çoğu kız çocuğu. Doğu Türkistan'daki 100 bin kız çocuğu nerede?'' diye konuştu.

Dünyadaki tüm yetim çocuklardan sorumlu olduklarını, bu amaçla yola çıkarak bu buluşmayı hazırladıklarını anlatan Yıldırım, tüm sivil toplum kuruluşlarının bütçelerinin yüzde 20-30'unu yetimlere ayırması gerektiğini söyledi.

Yıldırım, buluşma gecesinin 120 televizyon kanalında ve 40 radyoda canlı yayınlandığını vurgulayarak, gecede yaşananların tüm dünyaya İngilizce, Arapça ve Türkçe olarak ulaştığını bildirdi.

Savaşlar, işgaller, doğal afetler veya fakirlik nedeniyle ailelerini kaybeden kimsesiz çocuklara sahip çıkmak için bir birim oluşturduklarını kaydeden Yıldırım, sponsor aile sistemiyle de Türkiye'den 15 bin ailenin, dünyanın farklı ülkelerindeki 15 bin yetime her ay 70'er lira gönderdiğini anlattı.

Açılış konuşmasının ardından Kırgız çocuklar kendi dillerinde iki şarkı seslendirdi.

Lübnan'da mülteci hayatı yaşayan Filistinli çocuklar, Filistin'de okula gidemeyen kardeşlerinin sorunlarını anlatan bir oyun sergiledi.

Filistinli çocuklar duygulandırdı

Lübnanlı 8 yaşındaki kız çocuğu Maya, Refah Sınır Kapısının kapalı olmasından dolayı Filistin’den gelemeyen yetim kardeşlerine üzüldüğünü söyledi. Maya’nın “Onların burada olmasını çok isterdim” şeklindeki sözleri salondakileri ağlattı.

Bu arada Filistin’den gelemeyen 8 yetim çocuk Gazze’den canlı yayınla geceye bağlandılar. Çocuklar okudukları şiirlerde ve ezgilerde Filistin’in özgürlüğüne olan hasretlerini dile getirdiler. Yetim çocukların arasında Başbakan Tayyip Erdoğan’an “van minut” dedirten Galya Huda da vardı. Bilindiği gibi Hüda, bir sahilde piknik yaparken İsrail askerlerinin saldırısı sonucu bütün ailesini kaybetmişti.

Daha sonra Pakistan, Çeçenistan, Makedonya, Sudan'ın Darfur bölgesinden gelen çocuklar gösterilerini sundu.

Almanya'dan gelen ''Ammar 114'' adlı rap grubu, müzikleriyle gerek izleyicilerin gerekse misafir çocukların beğenisini topladı. Amerikalı sanatçı Tyson Amir şarkılarıyla, Ömer Karaoğlu da ezgileriyle çocuklara moral verdi.

Karaoğlu, salondan gelen talep üzerine İngilizce, Arapça ve Türkçe söylediği yetim ezgisini bir daha okudu.
Lübnan, Irak, Etiyopya, Sudan, Çeçenistan, Pakistan, Makedonya'dan gelen çocuklar, kendi dillerinin yanı sıra bir de Türkçe şarkı okudu.

Program yetim çocukların duasıyla sona erdi. Yetim buluşması oldukça yoğun bir katılımla gerçekleşti. Bu da halkımızın yetimler konusunda ne kadar duyarlı olduğunu ortaya koydu.

İstanbul'un tarihi ve doğal güzelliklerini görme imkânı bulun çocuklar, İstanbul'un ardından Kayseri, Konya ve Diyarbakır'da da sunum yapacak.

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022