İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Yetim çocuklar ve annelerinin 400 eseri satışta
Uluslararası Doktorlar Birliği ile İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) işbirliğiyle 71 yetim çocuk ve 37 yetim annesinin 10 farklı sanat dalında ürettiği eserler sergilenerek satışa sunuldu.
Türkiye 09.06.2014

Uluslararası Doktorlar Birliği (AID) ile İHH İnsanı Yardım Vakfı iş birliğiyle Şubat 2013-2014 tarihleri arasında yetim çocuklar ve anneleri için psikososyal destek programı yürütüldü. Yetim çocukların ve annelerinin yaşadıkları kayıpla başa çıkabilmelerini sağlamak ve bu kaybın kişiler üzerinde yarattığı psikolojik etkinin tesirini azaltmayı amaçlayan proje çerçevesinde 71 yetim çocuk ve 37 yetim annesin 10 farklı sanat dalında eserler üretti.

Proje kapsamında çocukların bedensel, ruhsal ve fiziksel gelişimleri için zararlı olan ortamlardan uzak tutulabilmeleri, ahlaki değer yargılarının yükseltilmesi, sosyalleşmelerinin sağlanması, ailelerin ve toplumun bu çocuklarla sağlıklı iletişim kurabilmeleri için geniş kapsamlı bir program hazırlandı. Bu amaçla proje çerçevesinde sanat ve beceri atölyeleri yapıldı. On farklı sanat dalında (ahşap boyama, resim, örgü, takı, keçe, dekupaj, ebru, mutfak etkinlikleri, nakış, hediyelik eşya üretimi) 400 eser üretildi. 71 çocuk ve 37 annenin yaptığı bu 400 eser Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı Gazanfer Ağa Medresesi’nde sergilenecek ve satışa sunuldu.

Fatih’teki Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı Gazanfer Ağa Medresesi’nde gerçekleştirilen açılışa yetimler, anneleri ve Fatih’teki bine yakın sponsor katıldı.

Açılışta konuşan Uluslararası Doktorlar Birliği Başkanı Mevlüt Yurtseven sergide yetim çocukların ve annelerinin yaptığı çok güzel eserlerin yer aldığını ifade ederek ‘’Sergide çok emek var, herkesin gönülden emeği var. Ziyaretçiler bol bol alıveriş yaparak, eserlerden satın alarak yetimlere ve annelerine destek olsunlar’’ dedi.

İHH Yetim Birimi Başkanı Murat Yılmaz ise sergide uzun uğraşlar sonucu çıkan güzel eserlerin bulunduğunu ifade etti. Yılmaz, ‘’Aylardır süren çalışmalar sonucunda ortaya çıkan her biri anlamlı eserler var. Bu serginin ortaya çıkmasındaki en büyük pay Tuğba hanımındır’’ diye konuştu.

‘’Yetim çocuklar ve anneleri için psikososyal destek projesi’’nin koordinatörü uzman klinik psikolog Tuğba Öztürk de konuşmasında yetim çocuklar ve annelerinin sanatını canlandırmak, estetik anlayışını geliştirmek için bu çalışmayı gerçekleştirdiklerini söyledi. Projeye üniversite öğrencilerinin de karşılıksız destek verdiğini hatırlatan Öztürk, 1.5 yıllık çalışmanın ardından yetim çocuklar ve annelerinin sosyal becerilerinin arttığını ve çok güzel eserlerin ortaya çıktığını bildirdi.

Konuşmaların ardından İHH Yetim Birimi Başkanı Murat Yılmaz ve Uluslararası Doktorlar Birliği Başkanı Mevlüt Yurtseven, yetim çocuklardan Eyüpcan Beyazkılıç ile birlikte serginin açılış kurdelesini kesti.

Sergi 10 Haziran Salı günü saat 19.00’a kadar görülebilir.

 

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022