İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

Haftanın Projesi

Yetimler için seferber oldu
Dünyanın farklı coğrafyalarındaki yetimlere destek olmak için çırpınan bir anne, Halime Acar. Eşinin vefatının ardından, önce kendi yetimlerini büyüttü, sonra hiç tanımadığı yetimlere destek vermek için güzel çalışmalara öncülük etti. Yıllardır olduğu gibi bugün de aynı şevkle çalışmalarına devam eden Halime Acar, İyilik Hikayesini İHH’nın Youtube kanalında anlattı.
12.05.2022

Genç yaşlarda vefat eden eşinin ardından, önce kendi çocuklarına, sonra hiç tanımadığı yetimlere annelik yapan Halime Acar’ın hikâyesi bu. Çok uzak iklimlere uzanan bu hikâye, ona çevresinde “İyilik Komutanı” denilmesine sebep oldu. Acar; Trabzon’dan Sakarya’ya, oradan da dünyanın farklı noktalarına uzanan İyilik Hikâyesini İHH’nın Youtube kanalında anlattı.

“Benim de katkım olsun istedim”

İHH ile nasıl tanıştığına değinen Halime Acar, “Eve gelen gazetenin içinde İHH ile ilgili bir broşür çıktı. İHH’dan kimseyi tanımıyordum o zaman. Benim de buraya bir katkım olsun istedim. Bir programdan bahsediliyordu broşürde. Programın yapılacağı yere gittim. İlk tanışmamız böyle oldu.” dedi.

yetimler-icin-seferber-oldu-8.jpg

Farklı ülkelerde 7 yetime sponsor oldular

Şu anda farklı ülkelerde 7 yetim çocuğa sponsor olduklarını belirten Halime Acar, “Boş kumbaraları alıp arkadaşlarıma dağıtıyorum. Sonra ay sonunda onları toplayıp İHH’ya teslim ediyorum. İki ay önce gittiğimde, ‘bir bakar mısınız bizim hesaba ne kadar para yatırmışız?’ dedim. ‘Halime teyze ağustosa kadar sponsorluk ücretleri ödenmiş.’ dediler. Yani önden gidiyoruz. O gün de iyi bir kumbara geldi. Dedim ki; o zaman bu kumbaralardan ne kadar çıktı? Şu kadar. Katarakt ameliyatı yaptırmak istediğimi söyledim. Bir ameliyat için bağış yaptık. İkincisi için az eksiğimiz kaldı. Ama bir arkadaş telefon etmişti.  ‘Bende de kumbara dolu Halime’ demişti. O zaman telefon ettim ve kumbarayı istedim arkadaştan. Geldi ve ikinci ameliyatı da yaptırdık.” ifadelerini kullandı.

yetimler-icin-seferber-oldu-5.jpg

“Kermeste 100 bin lira toplandı”

Pandemi sürecinde bir su kuyusu açtırmak istediğini anlatan Halime Acar, “Nene Hatun Su Kuyusu. Bu ismi çok sevdim. Arkadaşlara bu fikrimi söyledim olur dediler, başladık. Bir kermes düzenledik. 100 bin lira toplandı o kermeste. Çok güzel oldu. Ödedik, bitti ama henüz açılışı yapılmadı. Yapılacak inşallah” dedi.  

yetimler-icin-seferber-oldu-2.jpg

“Barbie bebeği var da Nene Hatun bebeği neden olmasın”

Çocuklara yönelik olarak ‘Nene Hatun Beşikleri’ ve ‘Nene Hatun Bebekleri’ isimli başka projelerinin de olduğunu anlatan Halime Acar, “Nene Hatun bebekleri üreteceğiz. Barbie bebeği oluyor da Nene Hatun bebeği niye olmasın? İşte bu kadar. Nene Hatun beşikleri de yapacağız.  Başladık çalışmaya ama daha güzellerini yapacağız inşallah. Öyle uyduruk beşiklere Nene Hatun ismi veremeyiz.  Adamakıllı olacak” diye konuştu.  

yetimler-icin-seferber-oldu-3.jpg

Hayırlı çalışmalar için çevresini organize ediyor

Çevresindeki kadınlarla birlikte yufka ve makarna yaptıklarını ifade eden Acar,

“Caminin kapısında sattık. Hemen kazanılan parayı dernek başkanına verdik. Dedik ki sen bu parayla aşurelik malzeme al gel. Biz pişirir kavanozlara koyar sana veririz. Caminin kapısında satarsın. Caminin ihtiyaçlarına katkı olur. Sonra Karasu'ya telefon ediyorum,  lahana gönderiyorlar bana. Ben lahanaların bir kısmını arkadaşın kapısına bırakıyorum.  ‘Sana gelenlere sat bunları.’ diyorum. Caminin kapısına bırakıyorum, ‘Hocam bunlar satılık cemaate söyle’ diyorum. Ha, olmadı mı? Baktım ki lahanalar sararacak, bozulacak, tadı kaçacak. O zaman ne yapayım? Koyarsın el arabasına onları, kapı kapı gezersin, satarsın, parasını toplarsın. Ben bunu niye yapıyorum? İbrahim Ethem ne yapmıştı, dağdan odun toplayıp, şehrin en kalabalık yerinde satarak dergâha katkı vermişti. Onlar bizim önderlerimiz.” ifadelerini kullandı.

yetimler-icin-seferber-oldu-9.jpg

“Dinlenmek cennette inşallah”

Halime Acar, İHH’nın çalışmalarına da değinerek, “Yapılanları izleyince diyorum ki, iyi ki İHH var. Çok seviniyorum. Çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Rabbim, İHH'nın kuruluşuna ve devam etmesine kimin katkısı varsa dünyadaysa sağlık, sıhhat ve afiyet versin.  Dünyasını değiştirdiyse, Rabbim cennette makamını yüksek eylesin inşaallahü'r-rahman.  Dinlenmeye yer arıyoruz. Hâlbuki dinlenmek cennette inşallah. En güzeli o. Ne ararsın boşuna?” şeklinde konuştu.

yetimler-icin-seferber-oldu-7.jpg

İHH’nın Youtube kanalında

“Dinlenmek Cennette!” | Sakarya’nın ‘İyilik Komutanı’ Halime Nine’nin Hikayesi, İHH'nın Youtube kanalından izlenebiliyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH ve Bosna kurumlarından Suriye’de yardım çalışmaları
İHH ve Bosna kurumlarından Suriye’de yardım çalışmaları
İHH İnsani Yardım Vakfı, Islamska zajednica Bosna Hersek Rijaset ve HO Merhamet Bosna kurumları ile birlikte Suriye'de Şubat ayında yaşanan depremde yıkılan okul, cami ve yaşam evleri projelerin temellerini attı.
13.09.2023
İHH Sudan’a gönderdiği yardımların dağıtımına devam ediyor
İHH Sudan’a gönderdiği yardımların dağıtımına devam ediyor
İHH tarafından, iç karışıklıkların yaşandığı Sudan’a gönderilen 15 konteynerlik yardım malzemesinin dağıtımları devam ediyor. Gıda, battaniye ve hijyen malzemelerinden oluşan yardımlar, şu ana kadar ülkenin 5 farklı bölgesinde hastaneler, barınma merkezleri, çocuk esirgeme kurumları ve 120’den fazla kampta dağıtıldı. Hartum ve Darfur eyaletlerindeki dağıtımlar ise sürüyor.
11.09.2023
İHH Nijer’de çok sayıda projeyi hayata geçirdi
İHH Nijer’de çok sayıda projeyi hayata geçirdi
İHH İnsani Yardım Vakfı, Batı Afrika ülkesi Nijer'deki yardım çalışmalarına devam ediyor. Vakıf, Temmuz ayı içerisinde İnegöl İnsani Yardım Derneği’nin destekleriyle, ülkede çok sayıda projeyi hayata geçirdi.
26.07.2023