İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Yetimler için seferber oldu
Dünyanın farklı coğrafyalarındaki yetimlere destek olmak için çırpınan bir anne, Halime Acar. Eşinin vefatının ardından, önce kendi yetimlerini büyüttü, sonra hiç tanımadığı yetimlere destek vermek için güzel çalışmalara öncülük etti. Yıllardır olduğu gibi bugün de aynı şevkle çalışmalarına devam eden Halime Acar, İyilik Hikayesini İHH’nın Youtube kanalında anlattı.
12.05.2022

Genç yaşlarda vefat eden eşinin ardından, önce kendi çocuklarına, sonra hiç tanımadığı yetimlere annelik yapan Halime Acar’ın hikâyesi bu. Çok uzak iklimlere uzanan bu hikâye, ona çevresinde “İyilik Komutanı” denilmesine sebep oldu. Acar; Trabzon’dan Sakarya’ya, oradan da dünyanın farklı noktalarına uzanan İyilik Hikâyesini İHH’nın Youtube kanalında anlattı.

“Benim de katkım olsun istedim”

İHH ile nasıl tanıştığına değinen Halime Acar, “Eve gelen gazetenin içinde İHH ile ilgili bir broşür çıktı. İHH’dan kimseyi tanımıyordum o zaman. Benim de buraya bir katkım olsun istedim. Bir programdan bahsediliyordu broşürde. Programın yapılacağı yere gittim. İlk tanışmamız böyle oldu.” dedi.

yetimler-icin-seferber-oldu-8.jpg

Farklı ülkelerde 7 yetime sponsor oldular

Şu anda farklı ülkelerde 7 yetim çocuğa sponsor olduklarını belirten Halime Acar, “Boş kumbaraları alıp arkadaşlarıma dağıtıyorum. Sonra ay sonunda onları toplayıp İHH’ya teslim ediyorum. İki ay önce gittiğimde, ‘bir bakar mısınız bizim hesaba ne kadar para yatırmışız?’ dedim. ‘Halime teyze ağustosa kadar sponsorluk ücretleri ödenmiş.’ dediler. Yani önden gidiyoruz. O gün de iyi bir kumbara geldi. Dedim ki; o zaman bu kumbaralardan ne kadar çıktı? Şu kadar. Katarakt ameliyatı yaptırmak istediğimi söyledim. Bir ameliyat için bağış yaptık. İkincisi için az eksiğimiz kaldı. Ama bir arkadaş telefon etmişti.  ‘Bende de kumbara dolu Halime’ demişti. O zaman telefon ettim ve kumbarayı istedim arkadaştan. Geldi ve ikinci ameliyatı da yaptırdık.” ifadelerini kullandı.

yetimler-icin-seferber-oldu-5.jpg

“Kermeste 100 bin lira toplandı”

Pandemi sürecinde bir su kuyusu açtırmak istediğini anlatan Halime Acar, “Nene Hatun Su Kuyusu. Bu ismi çok sevdim. Arkadaşlara bu fikrimi söyledim olur dediler, başladık. Bir kermes düzenledik. 100 bin lira toplandı o kermeste. Çok güzel oldu. Ödedik, bitti ama henüz açılışı yapılmadı. Yapılacak inşallah” dedi.  

yetimler-icin-seferber-oldu-2.jpg

“Barbie bebeği var da Nene Hatun bebeği neden olmasın”

Çocuklara yönelik olarak ‘Nene Hatun Beşikleri’ ve ‘Nene Hatun Bebekleri’ isimli başka projelerinin de olduğunu anlatan Halime Acar, “Nene Hatun bebekleri üreteceğiz. Barbie bebeği oluyor da Nene Hatun bebeği niye olmasın? İşte bu kadar. Nene Hatun beşikleri de yapacağız.  Başladık çalışmaya ama daha güzellerini yapacağız inşallah. Öyle uyduruk beşiklere Nene Hatun ismi veremeyiz.  Adamakıllı olacak” diye konuştu.  

yetimler-icin-seferber-oldu-3.jpg

Hayırlı çalışmalar için çevresini organize ediyor

Çevresindeki kadınlarla birlikte yufka ve makarna yaptıklarını ifade eden Acar,

“Caminin kapısında sattık. Hemen kazanılan parayı dernek başkanına verdik. Dedik ki sen bu parayla aşurelik malzeme al gel. Biz pişirir kavanozlara koyar sana veririz. Caminin kapısında satarsın. Caminin ihtiyaçlarına katkı olur. Sonra Karasu'ya telefon ediyorum,  lahana gönderiyorlar bana. Ben lahanaların bir kısmını arkadaşın kapısına bırakıyorum.  ‘Sana gelenlere sat bunları.’ diyorum. Caminin kapısına bırakıyorum, ‘Hocam bunlar satılık cemaate söyle’ diyorum. Ha, olmadı mı? Baktım ki lahanalar sararacak, bozulacak, tadı kaçacak. O zaman ne yapayım? Koyarsın el arabasına onları, kapı kapı gezersin, satarsın, parasını toplarsın. Ben bunu niye yapıyorum? İbrahim Ethem ne yapmıştı, dağdan odun toplayıp, şehrin en kalabalık yerinde satarak dergâha katkı vermişti. Onlar bizim önderlerimiz.” ifadelerini kullandı.

yetimler-icin-seferber-oldu-9.jpg

“Dinlenmek cennette inşallah”

Halime Acar, İHH’nın çalışmalarına da değinerek, “Yapılanları izleyince diyorum ki, iyi ki İHH var. Çok seviniyorum. Çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Rabbim, İHH'nın kuruluşuna ve devam etmesine kimin katkısı varsa dünyadaysa sağlık, sıhhat ve afiyet versin.  Dünyasını değiştirdiyse, Rabbim cennette makamını yüksek eylesin inşaallahü'r-rahman.  Dinlenmeye yer arıyoruz. Hâlbuki dinlenmek cennette inşallah. En güzeli o. Ne ararsın boşuna?” şeklinde konuştu.

yetimler-icin-seferber-oldu-7.jpg

İHH’nın Youtube kanalında

“Dinlenmek Cennette!” | Sakarya’nın ‘İyilik Komutanı’ Halime Nine’nin Hikayesi, İHH'nın Youtube kanalından izlenebiliyor.

İlgili haberler
Tümünü Gör
İdlib’deki kamplara her gün 85 bin ekmek
İdlib’deki kamplara her gün 85 bin ekmek
Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki kamplarda yaşayan sivillere, İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından her gün 85 bin adet ekmek dağıtılıyor.
16.05.2024
İHH ve BM’den Suriye’deki ailelere nakdi destek projesi
İHH ve BM’den Suriye’deki ailelere nakdi destek projesi
Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin Suriye Sınır Ötesi İnsani Yardım Fonu (SCHF) kapsamında İHH tarafından uygulanan proje ile Aralık 2023, Mart 2024 tarihleri arasında Suriye’nin Afrin ilçe kırsalındaki Racu bölgesinde yaşayan 1150 aileye, 296 bin 465 dolar nakdi yardım desteği verildi.
30.04.2024
İHH ve Kuveytli kuruluş Gazze’ye insani yardım gemisi gönderdi
İHH ve Kuveytli kuruluş Gazze’ye insani yardım gemisi gönderdi
İHH İnsani Yardım Vakfı ve Kuveytli kuruluş Kuwait Society for Relief tarafından ortak hazırlanan insani yardım gemisi, Mersin Limanı’ndan Mısır Ariş Limanı’na doğru yola çıktı. Burada Mısır Kızılayı’na teslim edilecek yardım malzemeleri, ardından Gazze’ye ulaştırılacak. Gemide, birçok farklı kalemde 907 tonu aşkın malzeme yer alıyor.
14.04.2024