İHH İnsani Yardım Vakfı
Yetimlerden el emeği göz nuru eserler satışta
Yetim çocuklar ve anneleri, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Uluslararası Doktorlar Birliği’nin (AİD) destekleri ile “Gülen Yüzler Sanat Sergisi” ismini verdikleri sanat sergisi açtı.
Türkiye 02.06.2016

Yetim çocuklar ve anneleri, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Uluslararası Doktorlar Birliği’nin (AİD) destekleri ile “Gülen Yüzler Sanat Sergisi” ismini verdikleri sanat sergisi açtı.

İstanbul Fatih’te bulunan Gazanfer Ağa Medresesi’nde yetim çocuklar ve anneleri, 3 gün boyunca sürecek olan sanat sergisi açtı.

Sergide, İHH ve AİD’in desteklediği Gülen Yüzler Projesi’nde yer alan yetim çocuklar ve annelerinin sanat ve beceri atölyelerinde 9 ay boyunca ürettikleri 728 eser sergilendi. 728 eserin gelirleri, Gülen Yüzler Projesi’ne dâhil olan yetim çocuklara ve ailelerine aktarılmak üzere sergide satışa çıkarıldı.

Kurdeleyi yetimler kesti

Sergide, kil toprağından yapılan sanat eserleri, tepsi, sandık, bardak ve kavanoz boyaması, elişleri, resim ve tablolara işlenmiş hat yazıları sergilendi. Yetim çocuklar ve aileleri ile birlikte kurdele kesilerek açılan sergiye, İHH İnsani Yardım Vakfı Yetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz da açılışta hazır bulundu.

Konuya ilişkin İHH Muhabiri’ne açıklamalarda bulunan Proje Koordinatörü Uzman Klinik Psikolog Tuba Öztürk, projeyi neden gerçekleştirdiklerini şu sözlerle özetledi;

“Bu projeyi, baba kaybından sonra çocuklarda oluşan patolojiyi ve annelerde oluşan psikolojik sorunları çözmek ve hafifletmek için yaptık. İHH, yetim ailelerinin insani yardım kısmı ile ilgileniyor, bizde bu ailelerin psikolojik ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Projemiz kapsamında çocuklar, hafta sonları sanat ve beceri atölyelerine devam ederek bireysel psikoterapiler alıyorlar. Yine aynı şekilde anneler de devam ediyorlar bu programa. Burada da anne ve çocukların bir sene boyunca ürettikleri eserleri, yine gelirleri yetim ve ailelerine aktarılmak üzere satışa sunuyoruz.”

“Tüm eserlerde parmağım var”

Projeye dâhil olan 13 yaşındaki Osman Özdemir ise elişi ve resim yaparken hissettiği duyguları şöyle ifade etti;

“Eserleri yaparken çok mutlu oldum, gerçekten güzeldi. Zordu ama eğlenceliydi, hiç sıkılmadım. Burada sergilenen tüm eserlerde benim de parmağım var. Hepsini güzel yaptığımı düşünüyorum, başarılıyım. Ahşap boyamada da zaten en zor figür olan çizgi film karakteri Cedrik’i çizdim.”

Öte yandan projede yer alan yetimlere Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da birer mektup gönderdi. Mektupta Bakan Avcı, yetim çocukları çok sevdiğini ve onlarla hasret gidermek istediğini belirterek, “Geçen yıl yaptığınız çalışmaları çok beğenmiş ve mutlu olmuştum, inşallah bu sene de gelmeyi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021