İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
 • Biz kimiz
 • Ne yapıyoruz
 • Ne yapabilirsiniz
 • Oturum aç

ktrktkpk.jpg

181 binden fazla kişiye ışık oldunuz

Son 16 yılda İHH’ya verdiğiniz destekle 181 binden fazla kişi ışığa kavuştu. “Siz Görürseniz Onlar da Görecek” sloganıyla 2007 yılında başlattığımız katarakt çalışmaları Afrika ve Asya'nın 20 ülkesinde devam ediyor.  3000 TL ile bir kişinin ameliyat olmasına ve gözlerinin açılmasına vesile olabilirsiniz.

Türkiye'de genellikle yaşlılarda görülen ve tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan katarakt hastalığı; dünya genelinde yaşın yanı sıra yetersiz beslenme, uzun süre şiddetli ışığa maruz kalma, göz travmaları gibi sebeplerle yaygın biçimde görülüyor. Teknik ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle milyonlarca insan ameliyat olamadığı için görme yeteneğini kaybediyor ve yaşamını başkalarına bağımlı olarak sürdürüyor.

Bugüne kadar 996.086 kişi sağlık kontrolünden geçirildi. 650.937  kişi muayene edildi ve 181 binden fazla kişi ameliyat edilerek yeniden görmeye başladı. 

Gönüllü Ol

 • Katarakt olsaydınız dünyayı böyle görürdünüz.
   agac.jpg
 • Bu hastalık tedavi edilebilir mi?
  Sadece ameliyat ile tedavi mümkün. Üstelik bu ameliyat sadece 15 dakika sürüyor. Fakat maddi ve teknik yetersizlikler düşünüldüğünde kısa bir katarakt ameliyatı bile imkânsız olabiliyor.
  • İHH bu konuda ne yapıyor?
   2007 yılından bu yana katarakt ameliyatları gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar;

   996.086 kişi sağlık kontrolünden geçirildi.

   650.937 kişi muayene edildi.

   181.120 kişi ameliyat edilerek yeniden görmeye başladı.

   Vakfımız 2007 yılından bu yana toplam 20 ülkede dönemsel olarak katarakt ameliyatları gerçekleştirdi. Bu ülkeler: Togo, Benin, Nijerya, Gana, Mali, Çad, Uganda, Tanzanya, Güney Afrika, Sierra Leone, Nijer, Sudan, Etiyopya, Mozambik, Somali, Bangladeş, Pakistan, Hindistan, Sri Lanka ve Suriye . 2014 yılında Nijer'de kurduğumuz ve 2019'da Nijer Sağlık Bakanlığı'na devrettiğimiz göz hastanemiz vesilesiyle bu ülkede düzenli olarak ameliyatlar gerçekleştiriliyor.
  • Hasta seçimi ve ameliyat süresi
   Katarakt çalışmalarının yapıldığı bölgelerde hasta sayısı gelen bağış miktarına göre belirleniyor. Ayrılan bütçenin denk geldiği sayı miktarınca katarakt hastası tedavi ediliyor. Hastanın belirlenmesi, ameliyat edilmesi ve iyileşme süreci ülkelere göre değişebiliyor. Bazı ülkelerde yasal prosedürlerin uzun olması bu süreyi 6 - 8 aya kadar çıkarabiliyor.

Sıkça Sorulan Sorular

 16 yılda 181 bin kişi 

Katarakt çalışmalarının 16. yılını geride bırakan İHH, hayırseverlerin destekleriyle 181.120 kişinin yeniden görmesine vesile oldu.

y1-kopya.png
KATARAKT

Bağışlarınız ile yapılacak 15 dakikalık bir ameliyatla katarakt hastalarına ışık olabilirsiniz.

DESTEK OL

 

Nijer Göz Hastanesi

İHH, 2014 yılında Nijer’in başkenti Niamey’de bir göz hastanesinin kurulmasına vesile oldu. Hastane, maddi ve teknik imkânsızlık nedeniyle ameliyat olamayan binlerce hastaya umut oldu; 5 yılda 10 binden fazla ameliyat yapıldı. Hastane, 2019 yılında Nijer Sağlık Bakanlığı'na devredildi.

photo_2022-04-14_19-03-31.jpg

 

mont.jpg

 

Nimetullah köyünde kerpiçten tuğlalarla çevrili bir bahçeye girdik. Ev halkının buyur etmesiyle evin önündeki sandalyelere oturduk. Burası, köyün eski imamı İbrahim amcanın evi. Eski imamı diyorum çünkü İbrahim amca geçen yıl katarakt olmuş ve imamlığı bırakmak zorunda kalmış.

Doktora gitmiş ve ameliyat olursa yeniden görebileceğini öğrenmiş. Ama ameliyat olabilecek imkanı yokmuş. Yine de umutsuzluğa kapılmamış. “Doktora, Allah’a çok dua edeceğimi ve belki bir sabah ameliyat olmaya gelebileceğimi söyledim.” diyor. Bunu söylerken tanıdıklarından borç alabileceğini umuyormuş ama yeterli miktara ulaşamamış.

İbrahim amca ameliyat olabileceğini geçen hafta öğrenmiş. “İlk öğrendiğimde çok mutlu oldum. Kur’an okuyamadığım için çok üzülüyordum. Tek başıma camiye gidebilmeyi, köyde arkadaşlarımı ziyaret etmeyi çok özledim.” diyor.

Artık Kur’an okuyabiliyor, eskisi gibi tek başına camiye gidebiliyor. Hayırseverlere çok çok dua etti. Torunlarıyla birlikte mutlu fotoğraflarını çektik. Başkent Bamako’ya dönmek için yola koyulduğumuzda güneş yarım saat önce batmış, hava kararmıştı. Nimetullah köyündeki güzel insanlara el sallayarak iki buçuk saat sürecek yolculuğa başladık.

Serdar Gürçay, Mali, 2022