İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
 • Biz kimiz
 • Ne yapıyoruz
 • Ne yapabilirsiniz
 • Oturum aç

RAF & İHH Çocuk Yaşam Merkezi

RAF & İHH Çocuk Yaşam Merkezi, anne ve babasını kaybetmiş savaş mağduru yetim çocukların yeni yurdu olması için Hatay/Reyhanlı'da yaklaşık 100 dönüm arazi üzerine inşa ediliyor. Merkez tamamlandığında büyük yıkımlar yaşatan savaşın yetim bıraktığı çocuklar için kurulmuş olan dünyanın en büyük çocuk yaşam merkezi olacak. 

 • Projenin arkaplanı
  Kurulduğu günden bu yana yetim çocuklar için özel çalışmalar gerçekleştiren İHH, Katarlı kuruluş RAF ile yapılan ortak çalışma sonucu 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü’ne tekabül eden 2 Temmuz 2015 tarihinde Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bu büyük projenin temelini attı. T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile imzalanan protokole göre RAF & İHH Çocuk Yaşam Merkezi'nin kurulması için ilk adım atıldı.
 • Böyle bir projeye neden ihtiyaç duyuldu?
  2011'den bu yana devam eden Suriye'deki savaştan en çok etkilenenlerin başında hiç şüphesiz çocuklar yer alıyor. Raporlara göre her üç Suriyeli çocuktan biri, yani yaklaşık 3,7 milyon çocuk çatışmalar başladıktan sonra doğdu. Halihazırda hem Suriye içinde yaşayan hem de komşu ülkelerde mülteci olarak hayatını sürdüren 8,4 milyon Suriyeli çocuk (tüm Suriyeli çocukların %80'inden fazlası) savaştan etkilenmeye devam ediyor. Üstelik bu çocukların çoğu eğitimden sağlığa, barınmadan gıdaya, psikolojik destekten güvenliğe kadar birçok konuda yardıma ihtiyaç duyuyor.

  Savaştan dolayı 450 bin insanın hayatını kaybettiği Suriye'de son beş yıldır 600 binden fazla çocuğun yetim kaldığı tahmin ediliyor. Suriyeli yetim çocuklar tıpkı dünyanın yetimleri gibi madde bağımlılığı, zorla silah altına alınma, insan kaçakçılığı, misyoner örgütlerin yanı sıra organ, fuhuş ve dilenci mafyaları tarafından tehdit ediliyor. Dünyaya savaşın ortasında veya yurtlarından uzakta gözünü açan bu çocukların travma dolu kısacık hayatlarına şiddet, korku, kaybetme duygusu ve zorla göç ettirilme şekil verdi. Savaş sona ermezse vermeye de devam edecek.
 • Bu çocuk yaşam merkezinde ne hedefleniyor?
  Savaş mağduru Suriyeli çocukların;

  • Hem bedeni hem de ruhi yönden sağlıklı ve donanımlı bir şekilde yetiştirilmesi.
  • Barınma, eğitim, sağlık, gıda, giyim gibi her türlü ihtiyaçlarının ev ortamında karşılanması.
  • Yaşadıkları travmalardan dolayı oluşan psikolojik sorunların rehabilite edilmesi.
  • Misyonerlik faaliyetleri, örgüt ve mafya oluşumlarına karşı korunması; güvenli ortamlarda yaşamlarını sürdürmesi.
  • Sosyal yönleri, becerileri ve özgüvenlerinin geliştirilmesinin yanı sıra normal yaşama uyumlarının sağlanması.
  • Suriye-Türkiye kardeşliği temelinde yetiştirilerek iyilik ve dostluğun sonraki nesillere aktarılması.
 • Yaşam merkezinin içinde neler var?
  990 yetim çocuğun yaşayacağı her biri 350 m2 olan 55 evin yanı sıra üç okul, cami, sağlık ocağı, oyun alanları, kültür merkezi, kapalı spor salonu, rehabilitasyon merkezi, poliklinik binası, sanat atölyeleri, ekim-dikim amaçlı tarlalar, mesire alanı ve zeytinlik, inşası devam eden merkezin bünyesinde yer alıyor.

 

990 yetim çocuğun yeni evi

title

 

Yaşam merkezinin en büyük amacı ümmetin savaş mağduru yetim çocuklarına göz kulak olmak.

 raf-ihh-couk-yasam-merkzi-yasam.png

Yaşam

Yaşam merkezi, küçük bir mahallenin örneği olacak şekilde tasarlandı. Savaş ortamından çıkmış, büyük travmalar yaşayan çocukların bu yeni yaşam alanı onların normal hayata dönmesini sağlayacak. Çocuklar burada sağlıklı, huzurlu bir yaşam sürmenin yanı sıra içe kapanıklığa karşı özgüvenlerini kazanabileceği, hayvan ve ağaç yetiştirerek merhamet duygularını pekiştireceği, duygularını kontrol edip hayal kurabileceği bir imkana da kavuşacak.

raf-ihh-couk-yasam-merkzi-ev.png

Ev

Yaşam merkezindeki evler çocukların barınma, gıda, eğitim, paylaşma, sağlık, giyim ve benzeri ihtiyaçlarını aile ortamında karşılayacak şekilde tasarlandı. Evlerin mimari özelliği çocukların kendi ihtiyaçlarını kendilerinin giderebilmesini desteklediği gibi mahrem yaşam alanlarına saygı gösterilmesi olanağı da sağlıyor. Her evin uyku, yemek, çalışma odaları duvar renklerine varıncaya kadar özenle hazırlandı.

raf-ihh-couk-yasam-merkzi-terapi.png

Terapi

Çatışmalar, bombalar, silah sesleri ve aile üyelerini kaybetmek çocukların duygu dünyasında derin yaralar açıyor. Büyük travmalar yaşamış çocuklar için hazırlanan özel terapi merkezi, bu yaşam merkezinin en önemli mekanlarından biri. Çocukların burada psikolojik destek görebilmesi, kendini tanıması, özgüven kazanabilmesi, danışabilme cesaretini bulması ve paylaşma ihtiyacını gidererek rahatlaması amaçlanıyor.

raf-ihh-couk-yasam-merkzi-egitim.png

Eğitim

Merkezdeki eğitim sistemi, çocukların hayatları boyunca kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmeleri için sosyal beceri kazandıracak ve meslek sahibi olmalarını sağlayacak şekilde hazırlandı. Eğitim sistemi aynı zamanda onların karakter eğitimlerine de katkı sağlayacak. Okul vesilesiyle düzenli eğitim alan çocuklar, yaşam merkezinin bünyesindeki sosyal alanlar, spor salonu, cami, ekim-dikim tarlaları, ev, berber ve market gibi yerlerde öğrendiklerini uygulama imkânı bulabilirler.

raf-ihh-couk-yasam-merkzi-saglik.png

Sağlık

Sağlık hiç şüphesiz çocukların en temel ihtiyaçlarından biri. Yaşam merkezi, çocukların sağlıklı şekilde büyüyebilmeleri için doğal bir ortam içerisinde, toprakla iç içe olacak şekilde inşa edildi. Çocuklar evlerinin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek sebze ve meyveleri bahçede kendileri yetiştirebilecek; toprağa verdikleri emeğin karşılığını beden ve ruh sağlığının iyileşmesi olarak alabilecekler. Merkezin sağlık kliniği ve yemek sistemi vesilesiyle düzenli beslenen çocuklar daha sağlıklı bünyelere sahip olacak.

raf-ihh-couk-yasam-merkzi-spor.png

Spor

Beden ve ruh sağlığına katkıda bulunan en önemli faaliyetlerden biri de spor. Yaşam merkezinin genelindeki sosyal ortamla birlikte spor salonu, futbol, voleybol ve basketbol sahası çocukların enerjilerinin doğru yönde kullanılmasını sağlayacak. Oynadıkları oyunlar çocukların kendi yeteneklerinin farkına varabilmesini sağlayacağı gibi psikolojilerine de olumlu katkı sunacak. Spor konusunda kabiliyeti olan çocuklar bu imkânlar vesilesiyle kendilerini daha da geliştirebilirler.

raf-ihh-couk-yasam-merkzi-gelisim.png

Gelişim

Çocukların ev ortamındaki davranışları dahil olmak üzere okul, sosyal alanlar ve terapi merkezindeki davranış süreçlerinin raporlanması ve gelişimlerinin izlenmesi yaşam merkezinin kuruluş amaçları arasında yer alıyor. Gelişim süreçlerinin değerlendirilmesi sayesinde, çocukların normal hayata uyum sağlama esnasında yaşadığı problemlerin ortaya çıkarılması ve bu problemlere uzmanlar tarafından uygun çözümler bulunması sağlanabilecek.

raf-ihh-couk-yasam-merkzi-istihdam.png

İstihdam

Bu merkez sadece çocukların yaşam alanı değil. Bakıcısından öğretmenine, doktorundan bakkalına, bahçıvanından idarecisine, güvenlik uzmanından psikoloğuna kadar yaklaşık 500 personelin de istihdam edildiği büyük bir yaşam alanı. Çocuklar günün her saati alanında uzman bakıcıların nezaretinde evlerinde yaşarken öğretmenlerinden hayat eğitimi, bahçıvanlardan da toprak ve bitki eğitimi alabilecek; psikologlarına istediği vakitlerde danışabilecek, spor hocasıyla çalışabilecek.

raf-ihh-couk-yasam-merkzi-bilinc.png

Bilinç

Yaşam merkezi, insanlığın inşası için çalışan sıradışı bir proje olmanın yanı sıra ümmetin çocuklarına göz kulak olmayı da amaçlıyor. Her türlü tehlikeye maruz kalabilen sahipsiz ve kimsesiz çocukların hayata yeniden tutunmasını, kendisine ve çevresine saygı duymayı, insan sevgisiyle yetişmesini önceliyor. Bu yaşam alanında, ümmet bilinciyle yetişecek olan çocuklar yaşadıkları travmayı atlatıp iyilik ve kardeşliği vazgeçilmezleri haline getirecek; gelecekte insanlığın faydasına olacak büyük işler başarabilecekler.

yasam-merkezi-genel.png