İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Diğer konulara göz atın:

Eğitim Sponsorluğu hakkında sorulan sorular
Eğitim sponsorluğu sistemi nedir?

Eğitim Sponsorluğu Sistemi, başta kriz bölgelerindekiler olmak üzere tüm ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmelerini sağlamayı amaçlayan bir bağış yöntemidir. Bu sistemle hem öğrencilerin kitap, kırtasiye gibi giderlerinin hem de okulların öğretmen, kırtasiye, ısınma, aydınlatma, su vb. tüm idari giderlerinin karşılanması hedeflenmektedir. Eğitim Sponsorluğu Sistemi ile öğrencilere ve eğitimcilere ihtiyaç duydukları destek sağlanarak eğitim öğretim faaliyetlerinin en uygun koşullarda yapılmasına çalışılmaktadır.Eğitim Sponsorluğu hangi bölgelerde uygulanmaktadır?

Eğitim Sponsorluğu şu an için savaş koşullarının devam ettiği ve eğitim çalışmalarının her alanında büyük zorluklar yaşanan Suriye’de uygulanmaktadır. Projenin ilerleyen süreçte ihtiyaç duyulan tüm bölgelerde uygulanması hedeflenmektedir.

Eğitim Sponsorluğu bağışları sadece okulların açık olduğu zaman diliminde mi yapılabilmektedir?

Eğitim Sponsorluğu Sistemi çerçevesinde, eğitim öğretim faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak ve eğitim kurumlarının koşullarını iyileştirmek adına yapılan çalışmaların yürütülebilmesi için bağışçının en az bir yıllık desteği hedeflenmektedir. Eğitim Sponsorluğu Sistemi’ne dahil olan bağışçı, proje kapsamında belirlenen aylık bağış miktarını dilerse tek seferde dilerse 12 ay boyunca sisteme yatırabilir. 

Eğitim Sponsoru olduğum öğrenciye ne kadar süre destek olabilirim?

Eğitim Sponsorluğu Sistemi’ne dahil okullara devam eden öğrencilerimize tüm eğitim süreçleri boyunca sponsor olabilirsiniz.

Sponsoru olduğum öğrenciye bayramlık kıyafet gönderebilir miyim?

Eğitim Sponsorluğu Sistemi kapsamında desteklenen öğrencilerimize sınıflarındaki diğer öğrencilerin etkilenmesi ihtimali nedeniyle bayramlık vb. bireysel hediyeler alınması uygun olmamaktadır. Ancak sınıfın ya da okulun tamamına yönelik bayramlık alınmasına imkan sağlanacaktır.

Sponsoru olduğum öğrenciye ek bağış yapabilir miyim?

Eğitim Sponsorluğu Sistemi’ne dahil okullardan birinde eğitim gören öğrenciye ancak okuduğu okul giderlerinde kullanılmak üzere okula dair proje kodunu girilerek ilave bağış yapılabilir.

Sponsoru olduğum öğrenciyle görüşebilir miyim?

Öğrenci ile bağışçımızın görüşmesi, bir araya gelmesi, bölgenin içinde bulunduğu güvenlik koşulları ve psikolojik nedenlerle mümkün değildir.

Eğitim Sponsorluğu Sistemi’ne zekat bağışları kabul ediliyor mu?

Eğitim Sponsorluğu Sistemi’ne zekat bağışları alınamamaktadır.

Eğitim Sponsoru olduğumuz öğrencimizle ilgili ne tür bilgilere ulaşabileceğiz?

Eğitim Sponsorluğu Sistemi’ne dahil okullarda eğitim gören ve sistem içinde bir bağışçıya bağlanan öğrencilerimizin okul ve sınıf bilgileri, dönem sonlarında karne bilgileri, 12 yaş üstü öğrencilerin senede bir defa, 12 yaş ve altı öğrencilerin senede iki defa fotoğraf güncellemesi, ayrıca okul ve sınıf etkinliklerine dair fotoğrafları sisteme yüklenecektir. Bağışçılarımız www.ihh.org.tr adresi bağış sayfasından bu bilgilere erişebilecektir.

Birden çok sponsorluk alabilir miyim?

Evet, dilediğiniz sayıda sponsorluk alabilirsiniz. Detaylı bilgi için 0212 631 21 21 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Kimler sponsor olabilir?

Bir kişi, aile, arkadaş grubu, bir kurum, Eğitim Sponsorluğu Sistemi kapsamında dilediği kadar sponsorluk alabilir.

Nasıl sponsor olabilirim?

Eğitim Sponsorluğu Sistemi linkine tıklayarak formu doldurabilirsiniz. Başvuru formunu doldurduktan sonra bağışınızı yatırarak sponsor olabilirsiniz.

Sponsor olduktan sonraki süreç nasıl işlemektedir

Sponsorluk, ilk aidatının yatırılması ile başlar. Sponsor olunduktan sonra yardım ulaştırdığımız kurum/öğrenci ile ilgili bilgi formu ilk bağıştan en geç 15 gün sonra sponsora ulaştırılır. Bağışçılarımız sponsor olduğu kurum/öğrenci ile ilgili bilgiye Eğitim Sponsorluğu Sistemi adresinden ulaşabilirler.

Yardım süreçleri ve sonrasında denetleme yapılıyor mu?

Evet, vakfımız resmî yetkili kurumlar tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Ayrıca tüm faaliyet raporlarımız, özellikle yardım programı ve projelerimizle ilgili dokümanlarımız gerekli görülen her durumda incelenebilir. Yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerimizi yerinde gözlemlemek isteyen kişi ve kurumlar, masraflarını kendileri karşılayarak çalışmalarımızı görebilir.

Sponsor olmadan projeye katkı sağlayabilir miyim?

Evet, linke tıklayarak projeye dilediğiniz miktarda katkıda bulunabilirsiniz.

Gönüllü olmak için ne yapmak gerekiyor?

İHH’nın kurumsal sitesinde yer alan Gönüllü Başvuru Formu’nu doldurabilir ve gönüllü olarak çalışmalarımıza destek verebileceğiniz alanları belirtebilirsiniz. Yine 0212 631 21 21 numaralı telefondan gönüllü çalışmalarımız hakkında bilgi alabilir, kayıt yaptırabilirsiniz.