İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
 • Biz kimiz
 • Ne yapıyoruz
 • Ne yapabilirsiniz
 • Oturum aç
Diğer konulara göz atın:

Genç İHH Çalışmaları hakkında sorulan sorular
Genç İHH nedir?

İHH gönüllülerinin önemli bir kısmını gençler oluşturmaktadır. Ortaöğretimde, üniversitelerde hatta öğretmen ve velilerin teşvikiyle kreş ve anaokullarında vakfımızın projelerine destek olmak için öğrenciler kendi imkânları ile bir takım çalışmalar gerçekleştirmiştir. Gençlerin gönüllülük esasına göre yaptığı bu faaliyetlerin düzenli, planlı, programlı, devamlı hale gelmesi sağlayacak ve gelecekteki gönüllüleri yetiştirecek olan çalışmaların tümü Genç İHH olarak kurumsallaşmıştır.

Genç İHH çalışmalarındaki hedef nedir?

Genç İHH çalışmalarındaki ana hedef, İHH’nın yıllar boyunca edindiği tecrübeleri gençlerle paylaşarak din, dil, mezhep ve ırk ayrımı gözetmeksizin daima mağdur ve mazlumların yanında, ümmet bilincine sahip, adaletin ve iyiliğin hâkim olması için çalışma gayretinde olan donanımlı gençlerin yetişmesine katkı sağlamaktır. Bu gençlerin yeryüzünde yaşanan zulümlerin, insan hak ve ihlallerinin sona ermesi, sosyal adaletin sağlanması ve yoksulluğun giderilmesi için çalışmaları hedeflenmektedir.

Genç İHH çalışmalarına kimler katılabilir?

Lise ve üniversite öğrencileriyle çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca anaokulu ve 4. sınıfa kadar olan öğrencileri kapsayacak şekilde hanımlar tarafından İHH Çocuk Kulübü olarak çalışma yürütülmektedir.

Türkiye genelinde temsilci yada şubeleriniz var mı?

Türkiye’nin her bölgesinde Genç İHH olarak çalışmalar yapmaktayız. Özellikle İHH’nın partner yardım kuruluşlarının olduğu illerde Genç İHH gönüllüleri ekiplerini kurarak çalışmalarını yürütmektedir.

Partner yardım kuruluşları için tıklayınız.

Gençlere yönelik eğitim çalışmalarımız nelerdir?

Bilgilendirici seminerler, ülke konferansları, kitap okuma etkinlikleri, manevi sohbetler, tarihi geziler, doğa kampları gibi çeşitli etkinlikleri kapsayan çalışmalarımız bulunmaktadır.

Gençlik çalışmaları yapan diğer kurumlar ile ortak çalışmalar yapıyor musunuz?

Genç İHH olarak bizzat organize ettiğimiz çalışmaların haricinde diğer STK’lar ile ümmetin maslahatına fayda sağlayacak ortak projelerde birlikte çalışıyoruz.

Üniversitelerde ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Üniversitelerdeki gönüllü ekiplerimiz kurdukları öğrenci kulüpleri aracılığı ile iletişim halinde olduğu öğrencilerle birlikte eğitici çalışmalar, sosyal-kültürel faaliyetler ve sosyal sorumluluk projeleri üretme gibi birçok etkinlik yapıyor. İrtibatlı olduğumuz öğrenci yurtları ve evlerinde düzenli periyotlarda eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca organize ettiğimiz kamplarda hem eğitim ve sosyal-sportif faaliyetler gerçekleştirilmektedir.

Liselerde ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Liselerdeki gönüllü ekiplerimiz, tıpkı üniversitedeki gönüllü ekiplerimiz gibi eğitici çalışmalar, sosyal-kültürel faaliyetler ve sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Liselerde vakfımızın Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı protokollere göre yürütülen projelerde genç gönüllülerimiz aktif görev almaktadır. Liseli gönüllülerimiz kaynaşma kamplarında bir araya gelerek hem eğitici hem de sosyal-kültürel anlamda birçok faaliyet gerçekleştirmektedir.

Çalışmalarınızda nasıl aktif olabilirim?
 • Genç İHH gönüllü formunu doldurabilir ve sizinle irtibata geçmemizi sağlayabilirsiniz.
 • Fatih’te bulunan İHH merkezimize veya İstanbul temsilciliklerimize gelip bizzat tanışabilir, faaliyetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Okulunuzdaki -varsa- Genç İHH temsilcisiyle irtibata geçebilir, aktif çalışmaların içinde yer alabilirsiniz.
 • Detaylı bilgi için 0212 631 2121 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
Genç İHH gönüllüsü olarak okulumuzda ne tür faaliyetler yapabiliriz?

Okulunuzda;

 • İHH’nın bölgelerdeki çalışmalarının anlatıldığı fotoğraf sergileri açabilir,
 • Seminer ve konferanslar düzenleyebilir,
 • Tanıtım standları açabilir, ücretsiz dergi ve broşürlerimizi dağıtabilir,
 • Okul gazete ve panolarını aktif hale getirebilir,
 • Projelerimize destek verebilir,
 • Kermesler düzenleyebilir,
 • Yaz kampları, gezi ve organizasyonlarımıza katılabilir,
 • Kitap okuma halkalarımıza dahil olabilir,
 • Okul duvarlarınızı grafiti çalışmalarımızla süsleyebilirsiniz.
Genç İHH’da gönüllü olmam bana ne tür katkılar sağlayacak?

Farklı okullardan arkadaşlarla tanışarak tanıdığın insan havuzunu genişletebilir, yardım faaliyetlerimize katılarak insanlara yardım edebilir, eğitim ve gezilerimizin içinde yer alarak kendini geliştirebilir, kaliteli vakit geçirmene vesile olacak bir ortamın içinde bulunabilirsin.