İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Diğer konulara göz atın:

Su Kuyuları hakkında sorulan sorular
Neden su kuyusu çalışmaları yapıyorsunuz?

Dünyada her 10 kişiden biri suya erişemiyor. Kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik, içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit ediyor. Milyonlarca insanın sağlıklı suya ulaşamadığı dünyamızda kitlesel hastalıklar giderek artıyor. Temiz su kaynaklarının korunması için ciddi ve uygulanabilir önlemler alınmazsa tehlikeler daha da artacak. 

İHH olarak su sıkıntısı yaşayan milyonlarca insanın her türlü ihtiyacını giderebileceği temiz suya ulaşabilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların başında, ihtiyaç bölgelerinde su kuyusu açmak geliyor.

Su kuyuları hangi ülkelerde açılıyor?

Çad, Gana, Gine, Mali, Etiyopya, Tanzanya, Uganda, Burundi, Zimbabve, Afganistan, Burkina Faso, Nijer ve Irak İHH'nın su kuyusu çalışması yaptığı bölgelerdendir. Ancak su kuyusu açılışlarında ülke seçimi, bölgelerdeki ihtiyaçlar değerlendirilerek vakfımız tarafından yapılır. Böylece kuyular ihtiyaç sahiplerinin en faydalı kullanacağı şekilde hizmete açılır. Su kuyusu açılan ülkeleri öğrenmek için 0212 631 21 21'i arayarak bize ulaşabilirsiniz.

Özellikli su kuyusu nedir?

Özellikli su kuyuları, normal su kuyusu açmanın ihtiyaçları karşılamadığı bölgelerde ve durumlarda inşa edilir. Bu kuyular depo, tesisat, ara malzemeler, taşıyıcı motorlar ve benzeri ekipmanlarla bütünleşik olarak inşa edilir. Sadece bir köyün değil; çevredeki yetimhane, camii, tarım arazileri ve birçok köyün su ihtiyacını karşılar. Binlerce kişinin faydalanmasına vesile olur.

Ne kadar sürede kuyu açılıyor?

Su kuyusu çalışmaları yaklaşık 9-12 ay sürmektedir. Çalışma yapılan bölgede yaşanan teknik sorunlara ve malzeme tedarik imkanlarına göre bu süre değişiklik gösterebilir.

Kuyulardan çıkan suyun temiz olduğu kesin mi?

Arsenik ve siyanür gibi zararlı maddelere bağlı sağlık sorunları ile yaşanmaması için açılan her kuyudan su örnekleri alınır ve laboratuvar ortamında suyun analizi yapılır. Uzman kişilerin hazırladığı raporun sonucuna göre su kuyusu kullanıma açılır.

Açılan kuyuların denetimi ve tamiratı yapılıyor mu?

Kuyuların denetim ve takibi ekiplerimiz tarafından yapılır. Kuyuların uzun süreli ve verimli kullanılması için sorumlu kişiler belirlenir. Arıza bilgisi ulaştığında sorun tespit edilir ve onarımı yapılır. Üç yılı aşan su kuyularında meydana gelen arızalar için yeni tamirat projeleri hazırlanır.

Bir su kuyusu bedeli ne kadar?

3.000 Euro'ya normal standartlarda bir su kuyusu açtırabilirsiniz. Normal su kuyularından yaklaşık 400 kişi faydalanır.

Açılan su kuyusunun fotoğrafını alabilir miyim?

Evet, su kuyusu açıldığında fotoğraflarını size ulaştırıyoruz.

Su kuyusu açtıracak durumum yok ama katkıda bulunabilir miyim?

Evet, buraya tıklayarak dilediğiniz miktarda katkı yapabilirsiniz. Bağışlarınız yeni su kuyusu açılışlarında ve kuyuların bakım-onarımlarında kullanılır. Böylece ihtiyaç sahiplerinin derdine derman olabilirsiniz.