İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Diğer konulara göz atın:

Yetim Çalışmaları hakkında sorulan sorular
Yetim sponsorluğu için bölge seçebilir miyim?

Evet seçebilirsiniz. Yetim başvuru formu doldururken doluluk oranına göre listelenmiş ülke ve bölgelerin müsait olanlarından seçebilirsiniz.

Sponsoru olduğum yetime ayni bağış gönderebilir miyim?

Gönderim masrafı ve bölgelerdeki dağıtım şartlarından dolayı gönderim pek mümkün olmuyor fakat vakfımız yetim destekleme fonundan yetimler için belli dönemlerde toplu gönderim yapabiliyor. Dilerseniz yetim destekleme fonuna bağış yapabilirsiniz.

Yetim çocuklarla görüşme imkanımız var mı?

Çeşitli programlar kapsamında Türkiye’ye gelen yetimler arasında sponsoru olduğunuz yetim var ise görüşme imkânı bulabilirsiniz. Bunun haricinde sponsoru olduğunuz yetim ile vakfımızın aracılığında mektuplaşma yöntemiyle görüşebilirsiniz

Yetim çocukları evlat edinebilir miyim?

Hayır, bu durum yetkimiz dahilinde değildir. Ancak onları kendi topraklarından ayırmadan gıda, sağlık giyim ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için destekleyici olabilirsiniz. İHH’nın evlat edinmeye aracılık yapma yetkisi yoktur.

Sponsoru olduğum yetimi değiştirebilir miyim ve sayısını artırabilir miyim?

Evet dilediğiniz zaman farklı ülke ve bölgeden yetim seçebilir veya sayısını artırabilirsiniz. Detaylı bilgi için 0212 631 21 21 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Yetim Sponsorlukları yetime ulaştırılamadığı takdirde vakıf olarak nasıl bir yol izlemektesiniz?
Yetimin adres değişikliği, vefat etmesi, on sekiz yaşına gelmesi veya güvenlik problemleri nedeniyle yetime ulaşılamaması gibi durumlarda vakfımız yapılan bağışı benzer özellikleri taşıyan başka bir yetime yönlendirir.
Yetim Sponsorluk Sistemi'ne alınan çocuklarda yaş sınırı nedir?

0-12 yaş aralığındaki yetim çocuklarımız sisteme alınır ve ilk girişleri yapılır. Okula devam etmesi koşuluyla 18 yaşına kadar desteklenmeye devam edilir. Bu sürede sponsorun desteklemeyi bırakması durumunda başka bir sponsor ile eşleştirilir. Büluğ çağına gelmiş yetim çocuk ihtiyaç durumu devam ettiği için öğrenim gördüğü sürece desteklenmeye devam edilir.

Sponsoru olduğum yetimin hangi bilgilerine erişebilirim?

Yetim çocuklarımızın mahremiyetine ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na hassasiyet gösteriyoruz. Bu sebeple paylaşılan bilgilere dikkat ediyoruz.
Sponsorlarımıza sunulan Yetim Bilgi Formu'nda, sponsorluk başlatıldıktan sonra eşleştirilen yetimin/yetimlerin ülkesi, adı, yaşı, eğitim döneminde ise eğitim seviyesi ve aile durumu gibi bilgilere ve fotoğrafına ulaşabilirsiniz.

Neden yetim çocukları destekliyorsunuz?
Yeryüzünün masum bireyleri çocuklar, dünyanın farklı bölgelerinde gerçekleşen krizlerden en çok etkilenen kesimi oluşturuyor. Devletlerin yetim ve kimsesiz çocuklarla ilgili ortaya koyduğu sosyal politikalar maalesef mevcut ihtiyaca cevap veremiyor. Dünyada resmi rakamlara göre 200 milyondan fazla yetim bulunuyor. Yalnız bu sayıya Afganistan, Çin gibi ülkelerin yanısıra Ortadoğu ülkelerindeki yetim sayıları dahil değil. Tahminlere göre bu sayının 400 milyon olduğu belirtiliyor. “Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimseyle ben, cennette şöyle (işaret parmağı ve orta parmak gibi) yan yana bulunacağız” hadisiyle yetimlerin korunmasının ve onlara sahip çıkılmasının ne gibi mükafatları olduğunu buyuran Peygamber Efendimiz (sav) yetimler için çalışırken bize hem örnek oluyor hem de şevk veriyor. Bu sorumluluk bilinciyle onlarca ülkedeki yüz binlerce yetime sahip çıkmaya gayret ediyoruz. Yetimlerimizin her daim mutlu olmaları ve açtığımız yetimhanelerle güvenli ortamlarda yaşamaları için çalışıyoruz.
Yetim çalışmalarının amacı nedir?
- Yaşamını tek başına devam ettirmeye gücü yetmeyen yetimlere kendi ayakları üzerinde duracak yeterliliğe ulaşıncaya kadar destek olmak, eğitim, sağlık, gıda ve kıyafet ihtiyaçlarını karşılamak ve onları aile şefkati ile hayata hazırlamak. - Bütün çocuklar gibi yetim çocukların da temel hak ve hürriyetlerinin korunmasına yönelik çalışmalarda bulunmak. - Maddi ihtiyaçlarının yanı sıra manevi ihtiyaçlarının da karşılandığı güvenli ortamlar hazırlamak.
Hangi çocukları yetim kapsamında değerlendiriyorsunuz?

İHH’nın destek kapsamına aldığı yetim çocuk; Türkiye’de ve dünyada savaş, işgal, doğal afet, kronik yoksulluk, hastalık, kaza gibi sebeplerle babasını veya anne-babasını kaybetmiş olan, bir yakını yanında veya yetimhanede barınan çocuktur.

Yetim yardımları hangi sıklıkla yapılıyor?
Vakfımız yetim çocukları düzenli ve dönemsel yardımlarla destekliyor. Düzenli yardımlar Yetim Sponsorluk Sistemi ile yapılan yardımlardır. Bu sistemle her yetimin eğitim, sağlık, gıda ve barınma giderlerinin önemli bir kısmı sponsorlar tarafından her ay düzenli olarak karşılanıyor. Dönemsel yardımlar ise ihtiyaç bölgelerinde üç, dört, altı ay veya bir yıl gibi belirli zaman dilimlerinde toplu yapılan yardımlardır. Ramazan, Kurban ve Yetim Dayanışma Günleri’nde yapılan yardımlar eğitim, sağlık, gıda, barınma gibi projeler için yapılan yardımlar dönemsel yardımlar kategorisi içerisinde yer almaktadır.
Yetimlerin ihtiyaçları ne şekilde karşılanıyor?
Yetim çalışmalarını yürütebilmek adına geliştirdiğimiz birkaç yöntem bulunuyor. Bunlar: Yetim Sponsorluk Sistemi Bu sistemle bir kişi, aile, kurum, arkadaş grubu, sınıf veya okul bir yetime sponsor olabiliyor; aylık 800 lira bağışlayarak sponsoru olduğu yetimin eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Bu sayede 43 ülkede 137.666 yetim hayata tutunuyor. Proje Sponsorluğu Yetimhane, ev, sağlık merkezi inşası veya tadilatları, eğitim malzemelerinin karşılanması, sağlık hizmetleri gibi proje bazlı çalışmalar kişi, kurum veya kuruluşların sponsorluğuyla yapılabiliyor. Proje sponsoru olmak isteyen gönüllülerimiz bir yetimhanenin inşasını üstlendiği gibi kütüphanesini, yatakhanesini, mutfağını veya bir başka odasını da yaptırabiliyor. Yetim Yardım Havuzu Yetim Sponsorluk Sistemi ve Proje Sponsorluğu dışında, yetimler için yapılan tüm yardımlar Yetim Yardım Havuzu’nda değerlendirilir. Bu havuzda toplanan bağışlar, yetimhane tadilatları, kütüphane veya yatakhane kurulması, sağlık hizmetleri, yetimlere yönelik sosyal etkinliklerin düzenlenmesi, bayramlık giysi alımları gibi projelerde kullanılır.
Kimler yetim sponsoru olabilir?
Bir kişi, aile, arkadaş grubu, bir kurum, sınıf ya da okul Yetim Sponsorluk Sistemi kapsamında dilediği kadar yetim çocuğa sponsor olabilir.
Bir yetime nasıl sponsor olabilirim?

Yetim sponsorluk linkine tıklayarak formu doldurabilirsiniz. Başvuru formunu doldurduktan sonra ilk 800 liralık bağışınızı yatırarak bir yetime sponsor olabilirsiniz.

Bir yetim için aylık ne kadar ödeme yapmam gerekiyor?

Bir yetim için aylık sponsorluk bedeli 800 liradır. Bir yetime desteğe başlandığında en az 1 sene boyunca bu desteğin devam etmesi talep ediyoruz. Ancak düzenli olarak bir yetimin bakımını üstlenmeyip yaptığı yardımların tüm yetim çalışmaları için kullanılmasını isteyen bağışçılarımız Yetim Yardım Havuzu’na imkânları ölçüsünde diledikleri miktarda bağışta bulunabilirler. Yetimler için bağışta bulunmak için tıklayınız.

Sponsor olduktan sonraki süreç nedir?

Sponsorluk, yetim sponsorluğu aidatının yatırılması ile birlikte başlar. Sponsor olunduktan sonra yardım ulaştırdığımız yetimle ilgili bilgi formu ilk bağıştan en geç 15 gün içinde sponsora ulaştırılır. İlerleme raporlarını ise bir yıl sonra bağışçının bilgisine sunmaktayız. Bağışçılarımız sponsor olduğu yetimle ilgili bilgiye yetim sponsorluk adresinden ulaşabilirler.

Ayda 800 lira ile bir çocuğun hangi ihtiyaçları karşılanıyor?
Yetim çocuğumuzun temel ihtiyaçları olan eğitim, sağlık, gıda ve kıyafet alanındaki gereksinimleri karşılanıyor.
Yetim Sponsorluk Sistemi'nde organizasyon masrafı alınıyor mu?
Türkiye’deki sponsorluk çalışmamızda organizasyon masrafı alınmıyor. Sponsorluk bedeli olan 800 liranın tamamı yetimlere ulaşıyor. Yurtdışındaki sponsorluk çalışmamızda organizasyon masrafı olarak %10'luk kesinti yapılıyor. Bu kesintinin %5’i İHH, %5’i ise yerel partner kurum tarafından yapılıyor.
Yetim çalışmalarına dilediğimiz miktarda katkıda bulunmak mümkün mü?

Evet mümkün. Yetim çalışmaları linkine tıklayarak bağış yapabilirsiniz.

Yetimhane çalışmanız var mı?

Evet, İHH, kuruluşundan bu yana dünyanın farklı ülke ve bölgelerinde yetimhaneler inşa etmekte, mevcutların tamir ve tadilatlarını yapmakta ve buralara yönelik dönemsel yardımlarda bulunmaktadır. İHH olarak 12 ülkede 42 yetimhane, 1 çocuk yaşam merkezi ve 1 yetim eğitim merkezi ile yetim çocukları kendi topraklarından, kültürlerinden koparmadan aklen, ruhen ve fiziken sağlıklı bir şekilde yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Yetim çocuklarla ilgili gönüllü olmak için ne yapmak gerekiyor?

https://www.ihh.org.tr/gonullu adresine kayıt olarak bilgilerinizi bırakabilir veya 0212 631 2121 numaralı telefonu arayarak İHH Gönüllü Birimiyle irtibata geçebilirsiniz.