İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Bir Bakışta 2023
31.12.2023

2023 yılı afetlerin, savaşların ve hak ihlallerinin sıkça yaşandığı bir yıl oldu. Ülkece başımızdan geçen büyük depremin ardından yaralarımızı sarmaya çalıştık. Filistin'in uğradığı zulme karşı sesleri olduk, var gücümüzle onlara destek olmaya çalıştık. Dünyanın dört bir yanında savaş, işgal ve hak ihlali altında bulunan ihtiyaç sahiplerine beraber ulaştık. Fakat dünya üzerinde halen kuraklık, savaş, yetersiz beslenme ve hijyen eksikliğinden kaynaklı ölümler devam ediyor.

Sizlerle birlikte, hangi coğrafya olursa olsun; din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmadan ihtiyaç sahiplerine destek olmaya devam ediyoruz. Bunu yaparken, kalıcı eser projeleri, meslek edindirme kursları, geçim kaynağı temini gibi kalıcı çözümler üretmeye özen gösteriyoruz.

2023 yılında onlarca projeyle yüz binlerce kişinin hayatına dokunduk. Gelin, hayata geçirdiğimiz güzel çalışmalarımıza birlikte göz atalım.

yetim_1-3.jpg

Yetim 

Dünya üzerinde gerekli imkanlardan yoksun büyüyen milyonlarca yetim var. Büyüyüp kendi ayakları üzerinde duruncaya kadar yetimlere destek olmak; barınmadan sağlığa, eğitimden gıdaya her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için durmaksızın çalışıyoruz.

2023 yılında sizlerin desteğiyle, Türkiye ile birlikte 45 ülkede ve ülkemizde 80 şehirde 133 binden fazla yetime her ay düzenli destek olduk. Yetim Sponsorluk Sistemimiz ile yetimlerin gözetilmesine ve güvenle kendi ayakları üzerinde durmasına katkı sağlıyoruz. Her yıl 1 milyondan fazla yetime dönemsel yardım ulaştırıyoruz. Yalnız olmadığını bilen yetimler sağlıklı bireyler olarak hayatlarına devam ediyor.

Dünyada gözetilmeyi bekleyen milyonlarca yetim var. Birlikte daha fazla yetime sahip çıkabiliriz. Ne dersiniz?

Bir yetime sponsor ol

su-kuyusu-3.jpg

Su kuyusu

Kuraklık, dünyada her sene şiddetini artırmaya devam ediyor. Kuraklığın beraberinde getirdiği sebepler her yıl binlerce insanın hayatını olumsuz etkiliyor. Suya ulaşmak için her gün kilometrelerce süren su yolculukları, Afrika'nın farklı coğrafyalarındaki insanların gündelik rutini.

Desteğinizle, 2023’de 864 su kuyusunu hizmete açarak binlerce kişinin temiz suya ulaşmasına vesile olduk. Siz de bağış yaparak daha fazla insanın ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Kuraklıkla mücadele et

katarakt_1-3.jpg

Katarakt

‘Mali’de köyünün eski imamı olan İbrahim Amca’nın kerpiçten tuğlalarla çevrili evine girdik. İbrahim amca, köyün eski imamı, geçen yıl katarakt olduğu için imamlığı bırakmak zorunda kalmış. Ancak geçen hafta ameliyat olabileceğini öğrenmiş ve çok mutlu olmuş. Kur'an okuyamamaktan üzülen İbrahim amca, şimdi tekrar okuyabiliyor ve tek başına camiye gidebiliyor. Hayırseverlere çok dua etti.’

Serdar Gürçay, Mali, 2023

Yaşlılık, yetersiz beslenme, göze dik gelen güneş ışınları gibi sebeplerle ortaya çıkan kataraktın tek tedavisi ameliyat olmak. Ancak dünyada milyonlarca kişi maddi imkanı olmadığı için ameliyat olamıyor ve hayatını başkalarına bağımlı olarak devam edebiliyor.

Desteğinizle, 2023 yılında 35 bin 135 göz muayenesi, 66 bin 100 saha taraması ve 7 bin 427 katarakt ameliyatı gerçekleştirerek katarakt hastalarının yeniden görmesine vesile olduk. Bugüne kadar 181 binden fazla kişiyi katarakt ameliyatı ederek geleceğe umutla bakmalarını sağladık. 

Karanlığa bir ışık yak

kalici-eser_1-2.jpg

Kalıcı Eser

Yeryüzünün bazı bölgelerinde yaşayan yerel halklar, yetersiz maddi ve teknik kaynaklar nedeniyle eğitim ve sağlık hizmetleri gibi temel ihtiyaçlardan mahrum kalıyor. Birçok kişi, okula gitmek veya sağlık kontrolünden geçmek için uzun mesafeler kat etmek zorunda. Öte yandan, yeterli destek ve kaynak eksikliği nedeniyle ibadet yerleri inşa etmekte zorluk çekiyorlar.

2023 yılında 18 camii, 6 mescit ve Kur’an okulu, 2 Kur’an kursu, savaş mağduru ve ihtiyaç sahipleri için 488 ev, 1 okul, 3 sağlık merkezi, 1 yetimhane, 1 kültür merkezi ve 1 mesleki eğitim merkezi ek binası inşa etti. Aynı zamanda, 2023 yılında inşasına başlanan 12 cami, 1 cami ve Kur’an okulu, 8 okul, 2 sağlık merkezi, 1 yemekhane, 2 yetim eğitim merkezi ve 1 yetimhanenin de inşa çalışmaları sürüyor.

Kalıcı iyiliklerde bulun

afet-yonetimi_1-3.jpg

Afet Yönetimi

Ülkemizde ve farklı coğrafyalarda yaşanabilecek afetlere hızlı ve etkin müdahale etmek için kendisini sürekli geliştiren Arama Kurtarma ekiplerimiz, 2023 yılında 231 arama kurtarma operasyonuna katıldı. Ayrıca ülkemizde ve yurt dışında yaklaşık 50 bin kişiye afet yönetimi eğitimleri verildi. 2.100 eğitimli Arama Kurtarma personeli ve gönüllümüz ile afetlere müdahaleye hazır durumdayız.

2023 yılında Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleri, Fas depremi, Libya sel felaketi, Afganistan depremi ve Çanakkale orman yangını gibi birçok doğal afet sonrasında arama kurtarma çalışmalarına katılan ekiplerimiz, çok sayıda kaza ve kayıp olayının ardından yürütülen çalışmalarda da görev aldı. Ekiplerimiz, eğitimli görevlileri ve nitelikli teçhizatları ile arama kurtarma çalışmalarına önemli katkılar sağladı.

Ekiplerimizin 25 farklı alanda verdiği eğitime 80 bin kişinin katılımıyla, vatandaşlarımızın afet farkındalığı artırılması amaçlandı.

Siz de Arama Kurtarma çalışmalarımıza destek olarak afetlere hazırlıklı olunması ve ekiplerinin yetiştirilmesine vesile olabilirsiniz.

Destek ol

suriye-ekmek_1-4.jpg

Ekmeğinizi Paylaştınız; Sofralarına Misafir Oldunuz

Suriye’deki en acil ihtiyaçlardan biri de ekmek. Un yetersizliği sebebiyle fırınlar çalışmadığı zaman ihtiyaç sahipleri ekmek’e ulaşamıyor.

2023 yılında, yüz binlerce ekmeği Suriye’de ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık ve birlikte sofralarına misafir olduk.

Bugün ekmeğinizi paylaşmak ve berekete vesile olmak ister misiniz?

Ekmeğini paylaş

kuran-dagitimi_1-2.jpg

En Güzel Armağan Kur'an

Maddi ve teknik imkansızlıklar sebebiyle farklı coğrafyalardaki yüz binlerce Müslüman Kuran-ı Kerim’e veya yerel dildeki mealine ulaşamıyor. Biz de birçok ülkeye ihtiyaca göre Kur’an veya mealini ulaştırıyoruz. Böylece medrese veya camilerde binlerce kişi Kur’an öğreniyor, okuyor ve hafızlık yapıyor. 

2023 yılında, 9 ülkede 24 bin 370 adet Kur’an-ı Kerim hediye etik. Desteklerinizle bugüne kadar 270 binden fazla Kur’an hediye etmiş olduk. Ayrıca, 5 ülkede 8 Kur’an kursu inşa ederek Kur’an ın öğretilmesine vesile olduk. Siz de bağışlarınızla daha fazla kişinin Kur’an okumasına ve öğrenmesine vesile olabilirsiniz.

Kur'an okunmasına destek ol

gazze-acil-yardim_1-2.jpg

Filistin / Gazze

İsrail 2023’ün son aylarından beri durmaksızın Gazze’yi bombalıyor. Gazze üzerinde yıllardır devam eden işgal 7 Ekim 2023 tarihiyle en üst noktasına ulaştı. On binlerce insan hayatını kaybederken, milyonlarca insan da yerinden edildi. Gazze’deki ofisimiz aracılığıyla ihtiyaç sahiplerinin yaralarını sarmaya, onlara destek olmaya devam ediyoruz. 

Bağışlarınızla, 2023 yılında 14 bin 595 aileye gıda paketi dağıtıldı ve 219 bin 865 kişiye sıcak yemek ikram edildi. Temiz su sıkıntısı yaşayan Gazzelilere ise 1033 tanker içme suyu ulaştırıldı. Ayrıca, yaralıların sevki için aldığımız 3 ambulans da hizmete açıldı.

Siz de Filistin’deki çalışmalarımıza destek vererek abluka ve işgal altında bulunanlara destek olabilir, yaralarını sarabilirsiniz.

Destek ol

turkiye-depremi_1-2.jpg

TÜRKİYE DEPREMİ

6 Şubat 2023 tarihinde, Türkiye saatiyle 04.17’de ve ardından 13.24’te merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki farklı deprem meydana geldi. On binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti.

Depremin ilk anlarından itibaren 7.341 Arama Kurtarma personeli/gönüllüsü ve saha ekiplerimiz ile oradaydık. İlk etapta depremzede vatandaşlarımıza acil ihtiyaçları olan çadır, ilk yardım, gıda ve battaniye gibi desteklerinizi ulaştırdık. Arama Kurtarma ekiplerimiz enkazlarda günlerce hiç durmadan çalıştılar. Depremzedelerin barınma ihtiyacın karşılamak için 1.100’den fazla konteyner kurduk. 932 yardım TIR’ı göndererek, depremzedelerin giyecek, gıda ve hijyen ihtiyaçlarına destek verdik.

Desteklerinizle, bu büyük afetten etkilenen vatandaşlarımızın hep beraber yanlarında durduk. Siz de acil yardım ve Arama Kurtarma çalışmalarımıza destek vererek afetlere birlikte hazırlanmamızı sağlayabilirsiniz.

Afetlere birlikte hazırlanalım

Desteklerinizle, 2023 yılında da dünyanın neresinde olursa olsun ihtiyaç sahiplerine ulaştık ve yaralarını sardık. Acil yardıma ihtiyacı olanların, yetimlerin, temiz suya ulaşamayanların, Ramazan ve Kurban’da hatırlanmayı bekleyenlerin ve kimsesizlerin yüzlerini güldürdük; iyiliği dünyaya yaydık.

Sayenizde değişen milyonlarca hayat adına, içtenlikle teşekkür ederiz.