İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Hayata Uzanan Eller
Taha Sağır 14.02.2023

Depremin ardından harekete geçerek bölgedeki faaliyetlere katılmak için yola çıkıyorum. Gaziantep’e vardığımda İHH ekiplerinin çalışma gerçekleştirdiği enkaz alanına gidiyorum. Orada tanıştığım Bursa arama kurtarma ekibindeki Mehmet abi 26 saat yolculuk yaptıktan sonra Nurdağı’na ulaşabilmiş. Soğuktan dudakları çatlamış, yara olmuştu.

mehmet-abi.jpg

“Depremin ardından yola çıkmıştım ve hala dışardayım. İlk geldiğimizde birisi 12 yaşında diğeri dört yaşında olan abla ile kardeşi bulduk. Abla, küçük kardeşine sımsıkı sarılmıştı ama maalesef vefat etmişlerdi. Aynı enkazda bir anne-baba ve çocuklarını gördük. Onlar da birbirlerine sarılmış halde vefat etmişlerdi. 40 yaşlarında bir arkadaşımıza ulaştık. Normalde Londra’da yaşıyor. Gece 3.00 civarı Türkiye’ye geliyor. Saat 4.15’te depreme yakalanıyor ve vefat ediyor. 

Dün ise beş kişiyi canlı çıkardık. Gönüllü olarak çalışan bir kardeşimiz geceleri sesler daha rahat ve net duyulur diye dinleme yapıyormuş. Bu sırada bir ses almış ve hemen arama kurtarma ekiplerimize haber vermiş. Onlar da çalışmaya başlamış. Açılan bir deliğe ellerini uzatıyorlar ve içerdeki bir kişi ellerini tutuyor. Bu şekilde hepsine sağ salim ulaşıyorlar. ”

deprem-kolaj.jpg

Buradaki çalışmalar devam ederken, Kahramanmaraş’taki çalışmaları görmek için yola çıktık. Depremden dolayı birçok yol kapalı, kullanılmaz hale gelmiş. Zor da olsa merkeze ulaştık. Bazı caddeler ve sokaklar tamamen kapalıydı. Enkazların arasından, döküntülerin üstünden geçip yollardan geçip İHH’nın aşevine vardık. Yorulmuş ve acıkmıştım. Yemek yemek için aşevi sırasına doğru ilerlerken Ferhat abiyi aracının kaputunu açmış ve yağını kontrol ederken gördüm. Bir sıkıntı olup olmadığını sormaya gittim. Yola çıkacağını, bu nedenle kontrol ettiğini söyledi. Yıllarca otobüs ve makam şoförlüğü yapmış. Deprem olduğunda uyuyormuş. Çok şiddetli bir şekilde sallanmış. Sonrasında bütün ailesini, komşularını otobüsüne toplayıp Vakfımızın aşevine getirmiş. Depremin olduğu günden beri eşi, bir kızı ve 95 yaşındaki babasıyla burada beraber kalıyorlarmış. “Biz Maraşlıyız yemek kültürümüz geniştir ama Allah razı olsun burada da çok güzel yemekler var.” diye teşekkür etti.

yemek-dagitimi1.jpg

Burada fazla vakit kaybetmeden, yaşananları ve olan biteni yerinde görebilmek için arama kurtarma ekiplerimizin olduğu enkazlardan birine gittim. Enkazdan ailesinin ve akrabalarının çıkarılmasını bekleyen Tolga abi aynı sokakta, başka bir binada arama kurtarma ekiplerimizin yanında sağlıkçı olarak enkazdan çıkarılanlara müdahele ediyor. Kendisi Ankara Şehir Hastanesinde aile hekimi. Anne-babası ve iki kardeşini, dayısını, hamile olan yengesini ve üç kuzenini bekliyor. Kimsesinin kalmadığını söylüyor. Bunu söylerken bile o kadar metin ki… Hayatımda gördüğüm en sabırlı insan. Ağladığını hiç görmedim. Beş gündür burada arama kurtarma ekiplerimize katlarla ilgili, komşularla ilgili, kimin nerede yaşadığı ile ilgili bilgiler veriyormuş. 

fatih-abi.jpg

Burada ölümle yaşam bir arada. Bazıları sevdiklerine sarılırken vefat ediyor, bazıları da hayata tutunmak için son gücüyle elini uzatıyor. Hayatta kalanlar ise bir canı daha kurtarabilmek için, bir yüzü daha güldürebilmek için canla başla mücadele ediyor. Bizim de Tolga abi gibi kimsesiz kalan on binlerce insanın yanında olup onların yalnız hissetmemesini sağlamamız gerekiyor.

Taha Sağır, Kahramanmaraş

Arama kurtarma ve acil yardım ekiplerimiz deprem bölgesinde çalışmalarına devam ediyor. Siz de destek olabilir, bir kişinin kurtarılmasına vesile olabilirisiniz .

Destek ol