İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Babusselam’da çadır bile kuracak yer kalmadı
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Kilis Koordinatörü Erhan Yemelek, Öncüpınar Sınır Kapısı'nın karşısındaki Babusselame bölgesinde çadır kuracak alan kalmadığını belirterek, "Bu yüzden alternatif olarak yeni yerleşim yeri aramaya başladık" dedi.
Suriye 10.02.2014

Yemelek, yaptığı açıklamada, savaştan önce 4 milyonu bulan Halep'in nüfusunun, iç savaşın ardından hızla azalmaya başladığını söyledi.

Edindikleri bilgilere göre Halep'in nüfusunun 1 milyonun altına düştüğünü ifade eden Yemelek, "Halep hızla boşaldı. Yaklaşık 2 ay önce Suriyelilerin barındığı Esselame bölgesinin nüfusu 7-8 bin civarındaydı. Halep'ten insanlar akın akın geliyor. Şu anda nüfus 30 bini bulmak üzere" diye konuştu.

Babussselame bölgesinde kurdukları mutfağın da nüfus artışına paralel olarak her geçen gün büyüdüğüne işaret eden Yemelek, mutfaktan yaklaşık 30 bin insanın faydalandığını kaydetti.

Mobil sağlık tırının da aynı yerde hizmet vermeye devam ettiğini vurgulayan Yemelek, "Babusselame bölgesinde çadır kuracak alan kalmadı. Bu yüzden alternatif olarak yeni yerleşim yeri aramaya başladık. Yeni çadır kentleri Halep'in Azez kasabasına bağlı Şemmarin bölgesine taşıyacağız. Çünkü insanları yerleştireceğimiz yer kalmadı. Eğitim çadırlarına, okullara ve camilere Suriyeliler yerleştirildi. Sosyal tesislerdeki büyük çadırlar tamamen insanlarla doldu" dedi.

Esselame'ye yeni bir çadır kent kurmak için başlattıkları çalışmaların da sürdüğüne işaret eden Yemelek, şöyle konuştu:

"Bin ile 2 bin arasında çadırdan oluşan büyük bir çadır kent oluşturmaya çalışıyoruz. Bir iki hafta içerisinde kurmaya çalışacağız. 3 yıldan beri Suriye'deki olayları yakından takip eden biriyim. Bu zamana kadar böyle bir göç görmedim. Müthiş derecede insan akını var. Çünkü Halep her gün vuruluyor. İnsanlar bir şekilde Kilis'e geçmeye çalışıyor. Görünen bu göç devam edecek. İHH olarak bunun alt yapısını hazırlıyoruz. İnşallah Allah izin verirse bu işten yüzümüzün akıyla çıkacağız."

'EKMEK FİYATI 16-17 LİRAYI BULMUŞTU'

Yemelek, Suriye'de, başta çocuklar olmak üzere kadın, yaşlı ve hastaların hayata tutunabilmeleri için çok sayıda yardım kuruluşu, vakıf ve derneğin katılımıyla Türkiye'de başlatılan "Sana İhtiyacım Var" yardım kampanyasının işe yaradığını söyledi.

İHH olarak Suriye'ye yarın yaklaşık 500 ton un göndermeyi planladıklarını ifade eden Yemelek, şunları kaydetti:

"Suriye'de bazı bölgelerde ekmek fiyatı Türkiye parasıyla 16-17 lirayı bulmuştu. Un göndererek fiyatların 3 ile 4 liraya kadar düşmesini sağladık. Amacımız savaştan önce ekmek fiyatı ne ise un yardımı yaparak fiyatı eski seviyesine çekmek. Esselame'de de bir mobil fırınımız var. Bir mobil fırın daha göndereceğiz. Suriye içerisindeki fırınlarla da anlaştık. Oradaki fırınların un ve mazotunu karşılıyoruz."

İlgili haberler
Tümünü Gör
İHH, Gazze’deki İsrail soykırımına karşı oturma eylemi başlattı
İHH, Gazze’deki İsrail soykırımına karşı oturma eylemi başlattı
İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda İHH İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde, işgalci İsrail'in Gazze'deki soykırımına tepki göstermek amacıyla oturma eylemi başlatıldı.
24.04.2024
Suriye’deki 400 bin kişiye Ramazan yardımı
Suriye’deki 400 bin kişiye Ramazan yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı, iç savaşın devam ettiği Suriye’de Ramazan ayı boyunca 400 bin kişiye destek oldu.
10.04.2024
İHH, Gazze’de en çok yemek dağıtımı yapan kuruluşlardan
İHH, Gazze’de en çok yemek dağıtımı yapan kuruluşlardan
İHH, Gıda Güvencesi Sektörü’nde Uluslararası Koordinasyon Mekanizması verilerine göre Gazze'de günlük olarak en fazla sıcak yemek ve ekmek dağıtımı yapan uluslararası kuruluşlar arasında yer aldı. Çalışmalarını sürdüren vakıf, Dünya Gıda Programı (WFP) ile birlikte Ramazan’da da her gün 48 bin kişiye iftar yemeği ikramında bulunuyor.
18.03.2024