İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Beyazıt’ta on binlerin katılımıyla büyük Gazze yürüyüşü
İHH İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde, Mavi Marmara şehitlerini anmak ve işgalci İsrail’in Gazze'deki soykırımına tepki göstermek amacıyla yürüyüş düzenlendi. Beyazıt Meydanı’nda başlayıp Ayasofya Camiî önünde sona eren yürüyüşe on binlerce kişi katıldı.
Filistin-Gazze 01.06.2024

Beyazıt Meydanı'nda toplanan on binlerce kişi, Ordu Caddesi üzerinden Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi önüne kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca "Nehirden denize özgür Filistin", "Mavi Marmara onurumuzdur", "Katil İsrail, işbirlikçi Amerika", “Filistin halkı yalnız değildir” sloganları atıldı, tekbirler getirildi. Katılımcılar, 31 Mayıs 2010'da işgalci İsrail'in Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda yaptığı saldırıda şehit olan isimlerin anıldığı pankartlar da taşıdı.

Ayasofya Camii Meydanı'ndaki program, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Tilavetin ardından katılımcılara hitap eden Mavi Marmara Özgürlük ve Dayanışma Derneği Başkanı Beheşti İsmail Songür, devletlerin Gazze'de ateşkesten sorumlu olduğunu belirtti. Songür, “Şu an bölgede Amerika, İngiltere, Yunanistan, Almanya gibi her kim varsa 57 İslam ülkesinin de bunların karşısında bir araya gelip durması gerekiyor. Eğer ki İsraile karşı şu an tavır alamazsanız, yarın aynı problemi kendi sınırlarınızda göreceksiniz” dedi.

behesti-ismail-songur.jpg

“İsrail ordusuna katılan Türk vatandaşları vatandaşlıktan çıkarılsın”

Gazze'de 40 bine yakın kişinin şehit olduğunu belirten Songür, “Bildiğiniz gibi ülkemizde işgalci İsrail’in yanında savaşan Türk vatandaşları olduğu tespit edildi. Buradan açık ve net bir şekilde şunu söylemek istiyorum, Türkiye'den israil saflarına gidip Gazze’de savaşan ne kadar Türk vatandaşı varsa hepsinin bir an önce tespit edilip vatandaşlıktan çıkartılması ve insanlığa karşı işlenen suçlardan yargılanması gerekiyor” dedi.

frank-romano.jpg

Fransız aktivist ve uluslararası hukuk profesörü Frank Romano, 14 yıl önceki Özgürlük Filosu'na değinip,  tekrar yola çıkmak istediklerini belirtti. Romano, “Ancak şu an gemimiz bir bayrağa sahip değil ve bayrak olmadan gemi yola çıkamaz. Asla susturulmayacağız. Gazze’ye destek olacağız” dedi.

muhammet-cihat-celik.jpg

“Mavi Marmara nesiller yetiştirdi”

İHH Yönetim Kurulu Üyesi ve Genç İHH Başkanı Muhammet Cihat Çelik ise, “Mavi Marmara’da 10 şehit verdik. İsrail o dönem zannetti ki 'Böyle bir şey yaparsam korkarlar, bir daha böyle bir şeye cesaret edemezler.' Ancak beklediği gibi olmadı. 14 senedir ne şehitlerimizi, ne Filistin davasını, ne Gazze'yi unuttuk, ne de mücadeleyi bıraktık. Mavi Marmara bir uyanış, diriliş, direniş oldu. Mavi Marmara bir nesil yetiştirdi ve işte şimdi o nesillerle çalışmaya devam ediyoruz."

Eylem, Filistinliler için yapılan duanın ardından sona erdi.

İlgili haberler
Tümünü Gör
İdlib’teki fizik tedavi merkezi ile yaralar sarılıyor
İdlib’teki fizik tedavi merkezi ile yaralar sarılıyor
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Suriye'nin Sarmada ilçesindeki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ile kaza, saldırı veya sinir sistemi bozuklukları nedeniyle nörolojik hastalık geçiren sivillere uzman desteği sunuluyor.
09.06.2024
Good Neighbors International, İHH’yı ve deprem bölgelerini ziyaret etti
Good Neighbors International, İHH’yı ve deprem bölgelerini ziyaret etti
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın partner kuruluşlarından Güney Kore kuruluşu Good Neighbors International (GNI), İstanbul’da ve deprem bölgelerinde çeşitli ziyaretlerde bulundu.
08.06.2024
On binler Pendik’te işgalci İsrail’i lanetledi
On binler Pendik’te işgalci İsrail’i lanetledi
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından, işgalci İsrail’in Gazze’de 8 ayı aşkın süredir devam eden soykırımına karşı yürüyüş düzenlendi. Pendik Marmaray İstasyonu önünden başlayıp 100. Yıl Çocuk Parkı’nda sona eren yürüyüşe katılan on binlerce kişi, Filistin’e destek mesajı verdi.
08.06.2024