İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Bülent Yıldırım’dan BMGK’ya Babül Hava çağrısı
İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Suriye'nin kuzeyindeki milyonlarca kişiye yardım ulaştırılmasını sağlayan Babül Hava Sınır Kapısı’nın açık tutulması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne çağrıda bulundu.
Suriye 07.07.2022

 

Suriye'nin kuzeyine Türkiye sınırındaki Babül Hava Sınır Kapısı üzerinden yardım gönderilmesine imkan sağlayan Birleşmiş Milletler programı 10 Temmuz'da sona erecek. İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, programın süresinin uzatılması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne çağrı yaptı.

“Sınır kapıları açılmalı”

Kamplardaki zor yaşam şartlarının devam ettiğini ve bölgeye gönderilen yardımların büyük önem taşıdığını belirten Bülent Yıldırım, “Saldıran güçler o bölgede yaşayan insanların yardıma ulaşmasına engel oluyor. Yardım kuruluşları bu engelleri aşarak oradaki insanların ihtiyacını görmeye çalışıyor. Fakat sınırlarla ilgili alınan kararlar, elbette ki bu yardımların gitmesine engel oluyor. Birleşmiş Milletler yapacağı oylamada, savaş bölgelerindeki ve özellikle Suriye'deki sınır kapılarını açmalı” dedi.

“Milyonlarca insan yardıma ihtiyaç duyuyor”

Eğer sınır kapısı kapatılırsa savaş nedeniyle zor duruma düşen insanlara yardım ulaştırılamayacağını ifade eden Yıldırım, “Milyonlarca insanın ihtiyacı var. Oralarda kadınlar, çocuklar, hastalar ve yaşlılar hepsi perişan olur. Bundan da dünya sorumlu olur. Bütün devletler, siyasi liderler, hükümet başkanları ve Birleşmiş Milletler bu konuda çok daha duyarlı olmalı. O oylamada el kaldıracak olanlar da bir gün aynı kaderle karşılaşabilir. İnsani olan durumlarda bütün kapıların açılması için el kaldıralım” diye konuştu.

bulent-yildirimdan-bmgkya-babul-hava-cagrisi-3.jpg

Yalnızca bir sınır kapısından yardım gidiyor

BM Güvenlik Konseyi'nin 2014 yılında kabul ettiği karar tasarısına göre Suriye'nin kuzeybatısındaki bölgelere uluslararası yardım gönderiliyor. Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki bölgelere Irak ve Ürdün'ün yanı sıra Türkiye'deki iki sınır kapısından insani yardım gönderilmesini öngören karar tasarısı, sonraki yıllarda Çin ve Rusya'nın itirazları üzerine sınırlandırıldı. Hâlihazırda yalnızca Türkiye'deki Babül Hava Sınır Kapısı üzerinden gıda ve ilaç yardımı ulaştırılıyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde geçen yıl Temmuz ayında son dakikada yardım programının süresinin 10 Temmuz 2022'ye kadar uzatılması konusunda uzlaşı sağlanmıştı.

Pek çok STK ve insan hakları savunucusu BMGK’ya programın süresini uzatması için çağrıda bulundu.

 

İlgili haberler
Tümünü gör
Dijital Hafıza Merkezi yayında
Dijital Hafıza Merkezi yayında
Filistin mücadelesinin dününe ve bugününe ışık tutmak, İsrail zulmünü tarihi perspektifiyle ele almak amacıyla kurulan Dijital Hafıza Merkezi yayın hayatına başladı. Merkez; internet sitesi, yayınevi, raporları, dijital müzesi, mobil uygulamaları, oyunları, çizgi filmleri ve sanal gerçeklik projeleriyle toplumun farklı kesimlerine hitap edebilecek içerikler üretiyor.
05.10.2022
Bülent Yıldırım’dan BMGK’ya Babül Hava çağrısı
Bülent Yıldırım’dan BMGK’ya Babül Hava çağrısı
İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Suriye'nin kuzeyindeki milyonlarca kişiye yardım ulaştırılmasını sağlayan Babül Hava Sınır Kapısı’nın açık tutulması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne çağrıda bulundu.
07.07.2022
Mavi Marmara’nın 12. yıldönümünde binler yürüdü
Mavi Marmara’nın 12. yıldönümünde binler yürüdü
İsrail'in Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırının 12. yılında “Mavi Marmara Yoluna Devam Ediyor!” sloganıyla yürüyüş düzenlendi. Katılımcılara hitap eden İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Türkiye’nin İsrail’le normalleşme adımlarından vazgeçmesi gerektiğini belirterek, “İsrail ile normalleşme asla olmaz” diye konuştu.
Mavi Marmara
01.06.2022