İHH İnsani Yardım Vakfı
Cami ve Mescit Çalışmaları
Allahın Mescitlerini ancak Allaha ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve Allahtan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.(Tevbe; 9-18)
01.06.2011

Cami, cem eden; birleştiren... Şehrin, yaşamın, medeniyetin, İslam toplumlarında hayatın merkezi... Sığınak, medeniyet, ilim, arınma, tevekkül, sevgi, birliktelik ve kardeşliktir cami... 

Farklı dil, din, ırk, yaş ve sosyal gruptan Müslümanı tek bir çatı altında buluşturan ve kardeş yapandır... Ve yokluğu hissedilendir; çünkü İslam toplumlarını ayakta tutandır...

İHH İnsani Yardım Vakfı, Çad a, Tacikistana, Vietnama, Afrikadan Uzakdoğuya onlarca ülkeye ulaşıyor ve Müslümanların azınlıkta olduğu veya yoksul olduğu bölgelerde camiler inşa ediyor. Bu coğrafyalarda inşa edilen camilerle cem ediyor, birleştiriyor insanları...

İHHnın cami projesi ile kabile farklılıkları, siyasi çatışmalar, yoksulluk ve benzeri toplumsal nedenlerle ayrı düşen kardeşlerimiz bir araya geliyor. Camilerin yanına inşa edilen su kuyuları suya ulaşmak için kilometrelerce yol yürümek durumunda kalan insanların su ihtiyacını karşılıyor; medreseler ise bölgenin eğitimine katkıda bulunuyor. Cami, etrafında filizlenen sosyal hayatın merkezi oluyor. Cami, misyonerlik çalışmaları karşısında kardeşlerimizin dinlerini koruyabilmelerine destek oluyor, bölge Müslümanlarına güven veriyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı bugüne kadar 37 ülke ve bölgede 184 cami inşa etmiştir.

İHHnın cami fonuna bağışta bulunan hayırseverlerin bu güzel davranışları sadaka-i cariye olarak tabir edilen ve kişinin ölümü ardından da amel defterinin açık kalmasını sağlayan bir ibadettir.

Vakfımız cami ve mescit ihtiyacı olan bölge halkları için başlatmış olduğu projesini sizlerin desteğiyle sürdürüyor. Siz de bir cami yaptırabilir veya cami fonumuza dilediğiniz ölçüde katkıda bulunabilirsiniz.

Cami ve mescit projelerine katkı yöntemleri:

1- Bireysel: Cami fonuna bağışta bulunmak isteyen kişi, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın cami ve mescit çalışması yaptığı bölgelerde şahsı veya uygun gördüğü kişiler adına cami veya mescit yaptırabilir.

2- Havuz: İHH cami projeleri ile şahıslar adına inşa edilen cami ve mescitler dışında kişi ve kurumlar diledikleri miktarda bağış yaparak cami/mescit fonuna destek olabilirler. Miktarı ne olursa olsun bağışlar, cami ve mescit inşası için ayrılmış olan havuzda toplanır ve sadece bu iş için kullanılır.

Kalıcı eserler hakkında bilgi almak için tıklayınız.

ŞİMDİ BAĞIŞ YAP

  

 

İlgili haberler
Tümünü gör
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Küçük yaşlarda babası vefat eden ve yanında büyüdüğü dedesi sayesinde İHH ile tanışan Ahmet Emre Eke, bugün Vakfın yönetim kurulu üyelerinden biri. Eke, vakıfla tanışmasını ve devam eden süreci İHH’nın Youtube kanalında anlattı.
03.02.2022
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın “2021 Yılı Değerlendirme ve 2022 Yılı Planlama Toplantısı” İstanbul’da gerçekleştirildi.
29.01.2022
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022