İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

rek-kapak.jpg

Kilometrelerce ötedeki bir ülkede, tabelasında isminiz yazılı bir eseri inşa ettirmenize yardımcı oluyoruz. İHH, dünyanın dört bir yanındaki onlarca ülkede kalıcı eserler inşa ediyor.

Çeşitli ülkelerde hayatlarını zor şartlar altında devam ettirmeye çalışan insanlar için kalıcı vakıf eserler inşa ediyoruz. Bunlardan bazısı su kuyusu, bazısı yetimhane, bazısı da dünyanın diğer ucundaki bir cami inşaatı olabiliyor. Bölge insanlarının ihtiyaçları için yapılacak eserler belirleniyor, ülke şartlarına göre projeleri geliştiriliyor ve inşa edilmesi adına çalışmalar başlatılıyor.

İHH, kuruluşundan bu yana hayırsever bağışçılarımız adına dünyanın dört bir yanında binlerce kalıcı eserin hayata geçirilmesine vesile oldu. Sadaka-i cariye hükmündeki bu eserleri tek başınıza inşa ettirebileceğiniz gibi aileniz, arkadaş grubunuz, iş arkadaşlarınız veya akrabalarınızla da bir araya gelerek hayata geçirebilirsiniz.

“İnsan ölünce, şu üç ameli dışında bütün amellerinin sevabı kesilir: Sadaka-i câriye, kendisinden istifade edilen ilim, arkasından dua eden hayırlı evlat.”

Hadis-i Şerif (Müslim, Vasiyye, 14; Tirmizî, Ahkâm, 36)

*Sadaka-i Câriye: Vakıf kurmak ya da cami, sebil, çeşme, köprü, okul, bina gibi yapıların sadaka olarak verilmesi veya inşa edilmesiyle yapılan ibadet.

 

kalici-eserler---su-kuyusu.png

Su Kuyusu

Çeşitli ülkelerde insanlar içme suyu dâhil günlük hayatta gereksinim duydukları suya erişemiyor. Temiz suya ulaşamamak da insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu sorunu çözmenin yollarından biri ihtiyaç duyulan bölgelerde su kuyusu açmak.

22 ülkede 14.398 su kuyusu

Su kuyuları için bağış yap

 

kalici-eserler---yetimhane.png

Yetimhane

Birleşmiş Milletlere göre dünyada 150 milyondan fazla yetim ve öksüz çocuk var. Çocukları güvensiz ortamlardan ve zararlı çetelerden korumak için açılan yetimhaneler hayati öneme sahip.

12 ülkede 42 yetimhane

Yetimhaneler için bağış yap

 

kalici-eserler---camii-mescit.png

Cami - Mescit

Müslümanlar, azınlık olarak yaşadıkları birçok ülkede ibadetlerini rahat ve uygun ortamlarda yapamıyor. Açılan cami veya mescitler birer ibadethane olmalarının yanı sıra eğitim merkezi olarak da kullanılabiliyor; bölge Müslümanları için sorunlarını çözebilecekleri bir ortam haline geliyor.

37 ülkede 184 cami-mescit

Cami ve mescitler için bağış yap

 

kalici-eserler---hastane.png

Sağlık Ocağı - Hastane

Tıbbi cihaz yetersizliği, maddi imkânsızlıklar ve temiz olmayan ortamlar insan sağlığını tehdit ediyor. Dünya üzerinde hastane ve doktor yüzü görmeyen milyonlarca insan var. Savaş ve yoksulluktan dolayı mağdur olan bölgelerde açılan sağlık merkezleri hayat kurtarıyor.

11 ülkede 23 sağlık eseri

Sağlık eserleri için bağış yap

 

kalici-eserler---okul.png

Okul

Maddi imkânsızlık, bina yetersizliği, eğitimsizlik… tüm bunlar yoksul ülkelerdeki insanların hayatını ve geleceğini olumsuz etkiliyor. Çocukların ülkeleri için faydalı birer vatandaş olabilmeleri için okul yaptırmak ve her türlü olanağı oluşturmak en temel ihtiyaçlardan.

20 ülkede 44 okul

Okullar için bağış yap

 

kalici-eserler---kultur-merkezi.png

Kültür Merkezi

Dünyanın belli bölgelerinde Müslümanlar, baskılardan dolayı dini eğitimlerine özgür ve rahat bir şekilde devam edemiyor. Cami veya mescit yapımına müsaade edilmeyen ülkelerde açılan kültür merkezleri, Müslümanların dini eğitim ihtiyaçlarını bir nebze de olsa karşılamaya yardımcı oluyor.

12 ülkede 19 kültür merkezi

RAPOR

Mart 2011’de halkın barışçıl gösterilerine karşı rejimin katliamlarıyla başlayan Suriye’deki savaş tüm dünyanın gözleri önünde büyük bir insani krize sebep oldu. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) verilerine göre 600 bine yakın insan hayatını kaybetti. Bu raporda İHH’nın Suriye’de gerçekleştirdiği barınma ve kalıcı eserler projelerini görebilirsiniz.

k.eser_1.jpg