İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Gönüllü öğrenciler 150 yetime destek veriyor
Ankara’nın Sincan ilçesinde bulunan Ali Semerkandi İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, “İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi ile 150 yetime düzenli olarak sponsorluk yapıyor. Sponsorluk sayısıyla Türkiye genelinde devlet okulları arasında birinci sırada bulunan okul, deprem bölgelerine de 4 kamyon yardım malzemesi gönderdi.
23.03.2023

İyilikte Yarışan Sınıflar Projesi Türkiye’nin dört bir yanındaki okullarda gönüllülük esasına göre sürüyor. Projeyle öğrenciler, dünyanın farklı coğrafyalarındaki yetim kardeşlerine destek ulaştırıyor. Projenin uygulandığı okullardan biri de Ankara’nın Sincan ilçesinde bulunan Ali Semerkandi İmam Hatip Ortaokulu.

7 yıldır yetimlere yönelik destek çalışması yapılan okulda eğitim alan öğrenciler, 150 yetim çocuğa sponsor olarak Türkiye’de en fazla yetime sponsor olan devlet okulu oldu. 

gonullu-ogrenciler-150-yetime-destek-veriyor-1.jpg

2 ayda bir çeşitli etkinlikler düzenleniyor

Öğrenciler ayrıca, 2 ayda bir okulda düzenledikleri çeşitli etkinliklerle de yetimlere destek oluyor. Son olarak okulda, yetimler yararına pilav günü etkinliği düzenlendi. Ayrıca, İHH Ankara Arama Kurtarma Ekipleri de okulda, afet bilinci oluşturmak amacıyla basit düzeneklerle deprem simülasyonu gerçekleştirdi. Yine çocuklara yönelik olarak çuval yarışı ve balon patlatma etkinlikleri düzenlendi.

gulsema-saglam.jpg

“Destekler düzenli olarak sürüyor”

Projeye katkı sunan öğrencilerden Gülsema Sağlam, okulunun öğrencisi olduğu için memnun olduğunu belirtti. Sağlam, “Yetim kardeş projesinde okul idaresi ve öğretmenlerimiz bize yol gösteriyor. Bizler de yetimlere destek oluyoruz. Velilerimiz de bizi destekliyor” dedi.

ogretmen-dilek-cinar.jpg

“Daha fazla yetimin yüreğine dokunalım”

Okulda projenin koordinatörlüğünü üstlenen Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi öğretmeni Dilek Çınar ise, yetimler yararına pilav günü düzenlediklerini ifade etti. Çınar, “Bugün elhamdülillah birçok yetime ulaşabilecek bir miktarda sadaka topladık. Türkiye'deki bütün okulları, bu güzel projeye davet ediyoruz. Hadi hep beraber yarışalım. Daha fazla yetimin yüreğine dokunalım” ifadelerini kullandı.

idris-dogangul.jpg

“Deprem bölgesine 4 kamyon yardım malzemesi gönderdik”

Okul olarak projeye 7 yıldır katkı verdiklerini belirten Okul Müdürü İdris Doğangül de, velilerin, öğrenci ve öğretmenlerin projeye destek olduğunu anlattı. Doğangül, “Farklı etkinliklerle de destekliyorlar. Sadece yetimlere yönelik çalışmalar yapmıyoruz. Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen deprem sonrası da dört kamyon yardım malzemesini deprem bölgesine gönderdik. Tüm öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların devamını Allah'tan temenni ediyorum” dedi.

resat-baser.jpg

“Proje 10. yılında ilk günkü heyecanıyla devam ediyor”

Pilav gününe katılan İHH Yetim Çalışmalarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Reşat Başer ise, “Elhamdülillah İyilikte Yarışan Sınıflar Projesi 10. yılında ilk başladığı günkü heyecanıyla devam ediyor. Okulumuz yüz elli yetime destek vererek projenin şu anda birincisi oldular. Biz onları tebrik etmek üzere teşekkür etmek üzere buraya geldik. Hepsine teşekkür ediyoruz. Projeye katılan tüm okullarımıza teşekkür ediyoruz. Hepsine iyi ki varsınız diyoruz. İyilikle yarışmaya devam” ifadelerini kullandı.

gonullu-ogrenciler-150-yetime-destek-veriyor-6.jpg

Projeye nasıl dâhil olunuyor?

Projeye destek olmak isteyen sınıflar, okul idaresinin bilgisi dâhilinde öğretmenleri aracılığıyla yetim sponsoru olmak için başvuruda bulunabiliyor. Yetim Sponsorluk Formu elden teslim edilebildiği gibi, İHH’nın internet sitesi üzerinden de doldurulabiliyor. Yetim Özet Bilgi Formu sınıflara ulaştıktan sonra yetim bilgilerine de yine internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. Projeye, gönüllülük esasına göre, yalnızca destek olmak isteyen öğrenciler katılıyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
STK’lardan Dünya Yetimler Günü’nde basın açıklaması
STK’lardan Dünya Yetimler Günü’nde basın açıklaması
İHH’nın da aralarında bulunduğu Çocuk Hakları Platformu, 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü’nde basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, işgalci İsrail’in çocuklara yönelik saldırılarına karşı dünya genelinde güçlü adımlar atılmadığı için saldırılarını daha artırdığı vurgulandı.
Yetim
25.03.2024
Yetimler Gençlere Emanet Projesi 5 yıl daha uzatıldı
Yetimler Gençlere Emanet Projesi 5 yıl daha uzatıldı
İHH İnsani Yardım Vakfı ile Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen Yetimler Gençlere Emanet Projesi’nin protokolü 5 yıl daha uzatıldı. Protokol, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ve Gençlik Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Emre Topoğlu tarafından imzalandı.
Yetim
21.03.2024
İHH, Ramazan ayında Balkanlar'da binlerce kişiye destek ulaştırdı
İHH, Ramazan ayında Balkanlar'da binlerce kişiye destek ulaştırdı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Ramazan çalışmaları kapsamında Balkanlar'da tespit edilen yaklaşık 16 bin ihtiyaç sahibine yardım ulaştırdı.
19.03.2024