İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Güney Afrika’da Mısır sempozyumu
İHH İnsani Yardım Vakfı ile Afrika-Ortadoğu Merkezi’nce (AMEC), Güney Afrika Cumhuriyeti’nde düzenlenen bir sempozyumla Mısır’ın olası geleceği masaya yatırıldı.
GüneyAfrikaCumhuriyeti, Mısır 05.02.2014

Pretoria şehrindeki Sheraton Hotel’de gerçekleştirilen sempozyumda, hem darbe karşıtı hem de darbeyi destekleyen seçkin Mısır’lı ve Güney Afrikalı yetkililer bir araya geldi. “Temmuz 2013 askeri darbesinin getirdiği koşullar”, “Derin devletin geleceğin seyrindeki rolü, mekanizması, etkisi”, “Darbe karşıtlığı ve mevcut rejimin baskısı”, “Mısır’ın geleceği hakkında ordunun yol haritası ve diğer senaryolar” konu başlıkları altında gerçekleştirilen sempozyuma konuşmacı olarak şu isimler katıldı:

Ebrahim Ebrahim, Uluslar arası İlişkiler ve İşbirliği Bakan Yardımcısı, Güney Afrika
Yehia Hamed, Mohammed Morsi Hükümetinin Ticaret ve Yatırım Bakanı
Mahmoud Hussein, Müslüman Kardeşler Genel Sekreteri, Mısır
Ehab Sheha, El-Asala Partisi Kurucusu, Mısır
Rodney Dixon, Uluslararası Ceza Mahkemesi Avukatı
Daryl Glase, Witwatersrand Üniversitesi Siyaset Masası Başkanı
Chris Landsberg, Jahannesburg Üniversitesi Afrika Diplomasisi ve Dış İlişkiler Başkanı
Shamil Jeppir, Cape Town Üniversitesi Afrika İnsan Araştırma Enstitüsü Başkanı

 

KONFERANS KONSEPTİ

Temmuz 2013 tarihinde hükümetin darbe ve demokratik seçimle işbaşına gelen Mısır başkanı Muhammed Mursi görevinden uzaklaştırılması ardından en kalabalık Arap ülkesinin geleceği hakkında birçok soru gündeme getirdi. Bu ülkede ki darbenin ardından özellikle muhaliflerin engellenmesi ve özgürlüğün kısıtlanması ile medyanın yasaklanması izledi. Eski Mübarek rejimi yetkilileri yeni yönetimde etkili yerleri tutmakta, gizli güvenlik servisi yeniden kurumsallaştırıldı ve protestocular üzerine ciddi kısıtlamalar getirilmiştir. Eski Mursi yöneticileri ve darbeye karşı binlerce gösterici tutuklandı ve herhangi bir suçlama olmadan veyahut şüpheli suçlar ile suçlandılar. Baskılara rağmen, darba karşıtı gösteriler neredeyse her gün ülkenin farklı bölgelerinde gerçekleşmekte. Son dönemlerde, tüm bu protestolar taktiksel olarak polis varlığının az tolere edildiği üniversitelere kaydırıldı. Ayrıca, “üçüncü yol” hareketi hem Mursi başkanlığına hem de darbeye karşı olanlar ivme kazanmakta. Son anketler darbe karşıtlığının oldukça yüksek olduğunu göstermekte. Sokakta ki muhaliflere rağmen asker kendi yol haritasını dayatmakta ısrarlı görünüyor. Asker tarafından uygun bulunarak atanan geçici yetkili 50 üyelik anayasa komisyonu şiddetle eleştirilen yeni anayasa hazırlandı ve teklif edilen anayasa için referandum geçirildi. Yapılan oylama eski mübarek rejimini hatırlatacak rakamlarla kazanıldı. Askeri vesayet referandumdan birkaç ay sonra başkanlık seçimleri gerçekleştirilecektir.Büyük ihtimalle 2015 parlamento seçimleri ile birlikte- Orijinal yol haritası ilk önce parlamento seçimlerini öngörmekte, ancak askeriye açıkça başka bir seçim yapılmadan başkanlıkta kendi insanının olmasını istemektedir.

İlgili haberler
Tümünü gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022