İHH İnsani Yardım Vakfı
Halep’te 2 yıldır süren saldırıların bilançosu ağır
Suriye’de 2.inci yılını doldurmak üzere olan kriz ülkenin en önemli şehirlerinden biri olan Halep’i yerle bir etti.
Suriye 11.03.2013

Yaklaşık iki yıl önce başlayan çatışmalar Suriye’nin önemli kentlerini yerle bir etti. Ülkenin en büyük şehirlerinden biri olan ve ticari bir merkez sayılan Halep ağır silahlarla sürekli bombalanıyor.

Suriye içerisindeki mazlum halka yardım götüren İHH İnsani Yardım Vakfı ekiplerinin Halep’te yaptığı incelemelerde bugüne kadar kentin yüzde 35’inin yıkılmış olduğu öğrenildi.

Suriye’nin önde gelen sanayi ve ticaret merkezi olan kent sakinleri bugün günlük ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda. Halep’te yaşayanlar ağır silahlarla yapılan saldırıların yanı sıra açlık ve salgın hastalıklarla da mücadele etmeye çalışıyor.

İnsanlar su ve ekmek gibi temel yaşam malzemelerine ulaşmakta güçlük çekiyor. Alt yapının tamamen zarar gördüğü Halep’te, Suriyelilerin kullandığı su son derece tehlikeli bakterileri içinde barındırıyor.


700'ü çocuk, 14000 kişi hayatını kaybetti

En çok sivillerin zarar gördüğü çatışmalar nedeniyle bugüne kadar sadece Halep’te 14 binden fazla masum insan öldü, 50 bin kişi yaralandı. Keskin nişancılar ve ağır silahlarla yapılan saldırılarda 0 – 12 yaş arası 700’den fazla çocuk hayatını kaybetti.

Rejim güçlerinin hastaneleri ve fırınları özellikle hedef aldığı kentte şu ana kadar bombalanan hastane sayısı ise 4’e ulaştı. Bu hastanelerde tedavi gören 270 kişi yapılan saldırılarda hayatını kaybetti.


Fırınlar özellikle hedef alınıyor

Suriye genelinde yüzlerce fırın rejim güçleri tarafından bombalandı. Halep’te de birçok fırın bu saldırıların hedefi olurken yüzlerce insan da ekmek kuyruğunda hayatını kaybetti.

Çok sayıda fırının saldırılara maruz kaldığı kentte insanlar temel yaşam malzemesi olan ekmeğe ulaşmakta zorluk çekiyor. Sağlam kalan birkaç fırın İHH tarafından bölgeye ulaştırılan un yardımı ile zor şartlar altında halkın ekmek ihtiyacını gidermeye çalışıyor.

 

Bin kadın tutuklu var

İki yıldır devam eden olaylarda Halep’te yaklaşık bin kadın rejim güçleri tarafından tutuklandı.

Bu güne kadar 95 kadın işkencelerde hayatını kaybetti. Yüzlerce tutuklu ise kayıp ve yakınları onlardan haber alamıyor.


12 gazeteci hayatını kaybetti

Diğer yandan hayatını kaybedenler arasında bölgede görevlerini yapmaya çalışan gazeteciler de bulunuyor.

Suriye’de yaşanan dramı dünyaya aktarmaya çalışan gazeteciler keskin nişancıların hedefi oluyor.

Bugüne kadar sadece Halep’te aralarında uluslararası medya kuruluşlarının temsilcilerinin de bulunduğu 12 gazeteci hayatını kaybetti.

Havadan ve karadan sürekli bombardımana maruz kalan Halep'te yaşayan yaklaşık 6 milyon insan acil olarak temel gıda ve yaşam malzemelerine ihtiyaç duyuyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021