İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İHH Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Aydın CNN'e konuştu
CNN International canlı yayınında Suriye halkına yaptığımız yardım çalışmalarını anlattı.
Ortadoğu, Suriye, Türkiye 08.10.2012

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Aydın, Suriyelilere yapılan yardımlar ile ilgili program için CNN International canlı yayınına katıldı. Aydın, İHH’nın çatışmaların başından bu yana Suriyelilere yaptığı insani yardımları anlattı.

Durmuş Aydın’ın CNN'deki Röportajı:

CNN: Suriyeli mülteciler Türkiye sınırına da akın ediyorlar. Raporlara göre Türkiye’de kayıtlı yaklaşık 80 bin mülteci bulunuyor. Bu durum Türkiye üzerinde, Ankara’nın Suriye hükümetine karşı tutumunu sertleştirmesi yönünde baskı oluşturuyor. Birkaç yıl önce düzenlenen Gazze’ye Özgürlük Filosu’nun organizatörlerinden biri olarak da bilinen İHH İnsani Yardım Vakfı çatışmanın merkezinde çalışmalarını sürdürüyor. İHH Dış İlişkiler Sorumlusu Durmuş Aydın şu anda CNN İstanbul Ofisi’nde. Yayınımıza katıldığınız için teşekkür ederiz. İHH İnsani Yardım Vakfı Suriyeli mülteciler ve mağdur Suriye halkı için tam olarak neler yapıyor?

Durmuş Aydın: Ben de teşekkür ederim. İHH olarak Mart 2011’den bu yana Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Irak’taki Suriyeli mültecilere; bebek ve yetişkinler için gıda, sağlık hizmeti vb. acil ihtiyaçları yönünde yardım ulaştırıyoruz. İHH, ayaklanmanın başlamasından bu yana Türkiye, Irak ve diğer ülkelere sığınan mültecilere yardım için elinden geleni yapıyor. Şu anda Türkiye’de bulunan 80 binden fazla mültecimizin ihtiyaçları çok fazla. Ayrıca Lübnan ve Ürdün’de de mültecilerin sayısı her geçen gün artıyor. İHH ekipleri hem Türkiye içerisinde hem de Halep, Hama ve İdlib gibi Suriye kentlerinde çalışmalarını sürdürüyor. Mobil kliniklerimiz mültecilere ücretsiz sağlık hizmeti veriyor.

[video-268]

CNN: İHH’nın sınırı geçerek Suriye bölgesine girdiğini mi söylüyorsunuz?

Durmuş Aydın: Evet. Biz insani yardım çalışmalarımızı Suriye’de Halep, Hama ve İdlib’de Türkiye’de ise Antakya, Gaziantep, Kilis ve diğer şehirlerde de sürdürüyoruz. Özellikle mobil kliniklerimizle ve mültecilere taze yemek sağlamak üzere hizmet veren mobil aşevimizle elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

CNN: İzin verirseniz şunu da sormak istiyorum; bazı insanlar tüm bunların siyasi yönüyle ilgili de birtakım şeyler söylüyorlar, 2010’da Gazze’ye Özgürlük Filosu’nun organizasyonuna katkıda bulunmuştunuz, vatandaşlarınızdan bazılarının ölümüne neden olan Mavi Marmara’yı göndermiştiniz. Ayrıca bu kamplarda da Türk hükümeti tarafından ayrıcılıklı bir muamele gördüğünüz söyleniyor, doğru mu bu?

Durmuş Aydın: Hayır. Biz sadece insani yardım çalışması yapıyoruz. Gazze için ne yaptıysak Suriyeli mültecilere, Suriye’deki ve diğer ülkelerdeki yardıma muhtaç insanlara da aynısını yapıyoruz. Bunun dışında bir şey söz konusu değil. Başka bir takım meselelere bağlı olarak spekülasyon ve manipülasyon yapılıyor. Ancak biz İHH olarak sözünü ettiğimiz mülteci kamplarında ve şehirlerde bulunan ihtiyaç sahiplerine gereken yardımın sağlanması noktasında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bunun dışında söylenenlerin tamamı manipülasyondur ve bölgede yaşananları yansıtmamaktadır.

CNN: Yani kurumunuzun mültecilere ya da diğerlerine bunun dışında bir şey sağlamasının söz konusu olmadığını, söylenenlerin gerçeği yansıtmadığını mı söylüyorsunuz?

Durmuş Aydın: Sizin de bildiğiniz gibi Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kurumlar mültecilerin durumunun gün geçtikçe kötüleştiğine işaret ediyor. İHH olarak sözünü ettiğimiz şehirlerde ve ülkelerde ayaklanmanın başlamasından bu yana yaptığımız şey, sadece mültecilere gıda, çadır, gerekli sağlık hizmetleri vb. yardımın sağlanmasıdır.

CNN: Peki sizi şu anda özellikle de Suriyelilere yardıma yönelten motivasyon nedir? Türkiye’deki bazı sınır bölgelerinde insanların Suriyeli mültecileri pek hoş karşılamadığını da gördük. Sizin motivasyonunuz nedir?

Durmuş Aydın: Bizi harekete geçiren şey “insan” olmamızdan başka bir şey değil. Haiti’de insani kriz olduğunda da İHH olarak oradaydık, Amerika’da insani kriz olduğunda da oradaydık. Şimdi de insaniyet namına, Suriye’de, Gazze’de ve dünyanın diğer bölgelerinde yaşanan insani krizlerde, rejim ya da felaketlerin kurbanı olan insanlara desteğimizi göstermek için aynı şeyi yapıyoruz.

CNN: İstanbul’dan bize katıldığınız için çok teşekkür ederiz İHH İnsani Yardım Vakfı’ndan Sayın Durmuş Aydın.

Durmuş Aydın: Ben de teşekkür ederim.

Online Bağış için Tıklayınız

Banka Hesap Numaraları için Tıklayınız

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH’dan Çad’a göç eden Sudanlılara insani yardım
İHH’dan Çad’a göç eden Sudanlılara insani yardım
Sudan'da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki çatışmalar 15 Nisan'dan bu yana devam ediyor. 550 kişinin hayatını kaybettiği, 5 bine yakın kişinin ise yaralandığı iç savaş sürecinde 700 binden fazla Sudanlı ise farklı noktalara göç etti. Ülkede sivillere yönelik acil yardım çalışmalarında bulunan İHH, bu kapsamda son olarak sınır ülkesi Çad’a göç eden Sudanlılara sıcak yemek ve gıda kumanyası dağıttı.
10.05.2023
İHH Sudan’daki iç çatışmaların ardından yardım çalışmalarına başladı
İHH Sudan’daki iç çatışmaların ardından yardım çalışmalarına başladı
Sudan'da, ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında 15 Nisan'dan beri devam eden çatışmalar sonucunda tahmini verilere göre 500'e yakın kişi hayatını kaybetti. 4 bin kişi yaralandı ve yüz binlerce kişi de farklı noktalara göç etmek zorunda kaldı. İHH, yaşanan çatışmaların ardından ülkede acil yardım çalışmaları başlattı.
28.04.2023
İHH 5 bin 943 kişiyle yardım çalışmalarına devam ediyor
İHH 5 bin 943 kişiyle yardım çalışmalarına devam ediyor
İHH İnsani Yardım Vakfı deprem bölgelerinde 5 bin 943 arama kurtarma görevlisi ve yardım gönüllüsü ile çalışmalarına devam ediyor. İHH Arama Kurtarma Ekipleri vefat etmiş ve yaralı olarak 3 bin 28 kişiyi enkazdan çıkarırken, acil yardım gönüllüleri de gıda, barınma ve giyecek gibi birçok alanda yüzbinlerce kişiye destek ulaştırdı.
21.02.2023