İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İHH Pakistan’daki kalıcı konutların temelini attı
Pakistan’da yaşanan sel afetinde evlerini kaybeden aileler için kalıcı konut projesini hayata geçiren İHH İnsani Yardım Vakfı, ilk etapta inşa edilmesi planlanan 100 konutluk kısmın temel atma işlemin
Pakistan 14.09.2010

Tarihin en büyük felaketlerinden birisini yaşayan Pakistan’da yaralar sarılmaya çalışılıyor. Yaşanan sel afetinde binlerce kişi hayatını kaybederken yüz binlerce ev sular altında kaldı. Tarım alanları sel suları ile kullanılamaz hale gelirken binlerce hayvan telef oldu. Bütün ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayanan Pakistan bu selin etkilerini uzun yıllar yaşayacak gibi görünüyor.

Pakistan’da yaraları sarmak için ilk günden itibaren yoğun çalışmalar yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı, sel sularının çekilmeye başladığı bölgelerde kalıcı sosyal yardım projelerini hayata geçirmeye başladı. İHH, ilk etapta 3 farklı bölgede inşa edilecek 100 konutun temelleri attı. Yaklaşık 2 ay içerisinde tamamlanacak olan konutlar, tam eşyalı olarak ailelere teslim edilecek.

İHH ekipleri ilk etapta Nevşahra eyaleti yakınlarında bulunan Kuralşerif, Bela ve İsmailhan bölgelerinde konutların temel atma işlemlerini gerçekleştirdi. Konutların temel atma işlemlerini takip etmek için bölgede bulunan İHH Başkan Yardımcısı Ahmet Sarıkurt, konutların 2 ay içerisinde eşyalı bir şekilde ailelere teslim edileceğinin müjdesini verdi. Sel sularında topraktan yapılan evlerin yıkıldığını ancak betonarmeden yapılan evlerin sağlam kaldığını ifade eden Sarıkurt, İHH tarafından yapılacak konutların da betonarme olacağını ve olası sel felaketlerine karşı daha dayanıklı olacağını vurguladı. Bölgedeki izlenimlerini de aktaran Sarıkurt şunları söyledi: ‘Pakistan’ın kuzey bölgelerinde sel suları çekilmeye başladı ancak güney bölgelerde hala sel suları çekilmiş değil. İHH olarak selin çekildiği bölgelerde kalıcı projeleri hayata geçirmeye başladık. Öncelikli olarak 100 adet kalıcı konutun temel atma işlemini gerçekleştirdik. Sel sularında evlerini kaybeden aileler her şeye rağmen köylerini terk etmek istemiyorlar. Ama şu unutulmamalı ki 1 milyon 250 bin konut sel nedeniyle yıkıldı ya da kullanılamaz halde. Bu üzerimize düşen görevin ne kadar hayai olduğunu göstermekte. Ayrıca yüksek bölgelerde daha şiddetli olmak üzere birkaç ay sonra kış mevsimi bastıracak. Pakistanlı kardeşlerimizin kışa kadar konut sorunu çözülmeli.’

Her bir evi 5500 dolar maliyetle inşa edeceklerini de ifade eden Ahmet Sarıkurt 60 metrekare olarak planlanan evlerin iki oda, bir mutfak, banyo ve tuvaletten oluşacağını kaydetti. Konutların afet bölgelerinin tamamında yapılacağını söyleyen Sarıkurt, evlerin tam eşyalı olarak ailelere teslim edeceğinin altını çizdi.

İHH Başkan Yardımcısı Ahmet Sarıkurt ile birlikte bölgeye giden ekip içerisinde Büyük Birlik Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Muhiddin Açıcı ile İsmailağa Vakfı ve İDDEF Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Turan’da hazır bulundu. Turan ve Açıcı sel afetinden etkilenen bölgeleri gezdi. Kulanşerif bölgesinde gözlemlerde bulunan İsmailağa Vakfı ve İDDEF Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Turan vakıf olarak bölgede 25 kalıcı konut ve 1 mescidin yapımını üstlendi.

İlgili haberler
Tümünü Gör
İdlib’teki kamplara dayanıklı ekmek yardımı
İdlib’teki kamplara dayanıklı ekmek yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki kamplarda yaşayan ailelere, Bingöl İHH tarafından gönderilen 185 bin paket dayanıklı ekmek dağıtıldı.
31.05.2024
İdlib'teki Göz Sağlığı Merkezi ile binlerce kişi ışığa kavuştu
İdlib'teki Göz Sağlığı Merkezi ile binlerce kişi ışığa kavuştu
İHH İnsani Yardım Vakfı ile Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) tarafından Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki Sarmada ilçesinde kurulan Göz Sağlığı Merkezi, savaş mağduru sivillere ücretsiz olarak sağlık hizmeti vermeye devam ediyor.
28.05.2024
İHH Gazze’ye yönelik yardımlarına devam ediyor
İHH Gazze’ye yönelik yardımlarına devam ediyor
İHH İnsani Yardım Vakfı, işgalci İsrail’in saldırıları altındaki Gazze’ye yönelik insani yardım çalışmalarını sürdürüyor. Her gün 32 bin kişiye sıcak yemek dağıtımında bulunan vakıf; 7 Ekim’den bu yana çeşitli yardım kalemlerinde on binlerce Gazzeliye destek oldu.
24.05.2024