İHH İnsani Yardım Vakfı
Karalama kampanyası başarısız oldu
Geçtiğimiz süreçte gazete, televizyon kanalları ve internet sitelerinden vakfımız hakkında hiçbir somut bilgi ve belgeye dayandırılmadan yapılan karalama kampanyası başarısız olmuştur.
Türkiye 22.01.2014

Geçtiğimiz süreçte bazı gazete, televizyon kanalları ve internet sitelerinde İHH hakkında hiçbir somut bilgi ve belgeye dayandırılmayan yayınlar yapılarak vakfımıza yönelik bir karalama kampanyası yapılmıştır. Bu süreçte hedefin İHH’yı karalamak olduğu, 1 Ocak akşamı yaşanan TIR hadisesiyle anlaşılmıştır. Radikal gazetesinin internet sitesinde yayınlanan bir haberde, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde içerisinde silah ve mühimmat bulunduğu iddiasıyla İHH’ya ait bir TIR’ın durdurulduğu, TIR’da MİT mensubu bir kişinin de olduğu iddia edilmiş ancak bunun böyle olmadığı çok kısa bir süre sonra mülki amirlerin ve bölge milletvekillerinin açıklamalarıyla ortaya çıkmıştır. Bu süreçte Adana Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla durdurulan TIR’ın İHH’ya ait olmadığı ilerleyen günlerde İçişleri Bakanı Efkan Alâ tarafından da kamuoyuna açıklanmıştır. Bu açıklamalara rağmen bazı çevreler ne yazık ki iftiralarına devam etmektedirler.

İHH’yı karalamayı aklına koymuş aynı odaklar daha sonra Van merkezli yürütülen başka bir adli operasyon sonrasında vakfımızı hedef almışlardır. Eş zamanlı olarak 6 ilde düzenlenen operasyonda İHH’nın Kilis bürosunda çalışan bir kişi de gözaltına alınmış, İHH’nın Kilis bürosunda hukuksuzca arama yapılmış, bunu fırsat bilen bir kısım medya organları da operasyonu “İHH’ya El Kaide operasyonu” şeklinde duyurmuştur.

Böylece içeride İHH’ya karşı bir “algı” oluşturulmakla kalınmamış dışarıda da çeşitli basın yayın organları aracılığıyla İHH terörle ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Ancak geçtiğimiz günlerde Van Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı yazılı bir açıklamayla operasyonun hiçbir sivil toplum örgütüne yönelik olmadığını, İHH’nın Kilis bürosunda yapılan aramada el koyulan bilgisayarların incelenmeden tekrar iade edildiğini bildirerek tartışmalara son noktayı koymuştur. Kilis’te gözaltına alınan İHH personeli de savcılıkta verdiği ifadenin ardından serbest bırakılmıştır. Buradan da anlaşılmaktadır ki uzun süredir İHH’yı suç örgütleriyle irtibatlandırma çabası yine hedefine ulaşamamış ve kirli oyun bozulmuştur.

İHH hakkında yanlış algı oluşturarak insani yardım çalışmalarını sekteye uğratmaya çalışan odakların ve onların işbirlikçilerinin bu hedef doğrultusunda bugüne kadar yaptıkları karalamalar karşısında gerekli hukuki girişimlerde bulunulmuş ve bulunulmaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Küçük yaşlarda babası vefat eden ve yanında büyüdüğü dedesi sayesinde İHH ile tanışan Ahmet Emre Eke, bugün Vakfın yönetim kurulu üyelerinden biri. Eke, vakıfla tanışmasını ve devam eden süreci İHH’nın Youtube kanalında anlattı.
03.02.2022
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın “2021 Yılı Değerlendirme ve 2022 Yılı Planlama Toplantısı” İstanbul’da gerçekleştirildi.
29.01.2022
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022