İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

Haftanın Projesi

Kütahya İYD’den Suriye Konferansı
İHH Kütahya İnsani Yardım Derneği tarafından Belediye Kültür Sarayı’nda düzenlenen konferansa Kütahya halkı yoğun bir ilgi gösterdi. Konferans öncesi düzenlenen kermeste Suriye konulu kitap, dergi, broşür ve diğer materyaller sergilendi.l
Ortadoğu, Suriye, Türkiye 10.12.2014

İHH Kütahya İnsani Yardım Derneği tarafından Belediye Kültür Sarayı’nda düzenlenen konferansa Kütahya halkı yoğun bir ilgi gösterdi. Konferans öncesi düzenlenen kermeste Suriye konulu kitap, dergi, broşür ve diğer materyaller sergilendi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan İHH Kütahya İnsani Yardım Derneği Başkanı M.Şükrü Nazlı “İyilik Her Zaman Her Yerde” sloganıyla 1992’de yola çıkan İHH, 5 kıtada 120 ülkeye ulaşan Türkiye’den tüm dünyaya uzanan bir hayır köprüsüdür. 3 ay önce bir grup gönüllüyle kurduğumuz İHH Kütahya İnsani Yardım Derneği’miz bu hayır köprüsüne atılan bir bağdır. Bir yandan dünyadaki adaletsizliklere, zulümlere, karşı bir duruş, bir yandan yetimlere, yoksullara ve mazlumlara açılmış bir eldir. Yeni hizmete giren dernek binamızla bu amaçla tüm Kütahya’lı hemşehrilerimize hizmet vermekteyiz. İHH’nın gerçekleştirdiği tüm büyük kampanyalara Kütahya’dan katılımı artırma gayretindeyiz. Hepimiz bir yetime sahip çıkalım, birlikte bir su kuyusu açalım veya bir hastanın katarakt ameliyatını üstlenelim, Suriye, Irak, Doğu Türkistan veya Gazze’ye yardım toplayalım istiyoruz.’’ dedi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Bölge Koordinatörü Muhammed Yorgancıoğlu, Müslümanların mutlaka Suriye ve bölge için yakın, orta ve uzun vadeli plan ve programlarının olması gerektiğini bildirdi. Suriye'deki direnişte bazı çevrelerin bilinçli olarak sürekli olarak yanlış bir tablo ortaya koyduğunu belirten Yorgancıoğlu, "Müslümanlar’ın Suriye'nin, bölgenin ve ümmetin geleceği için yakın orta ve uzun vadeli planlar ve programlarımızın olması gerekir. Bu plan ve programları şekillendirirken en önemli vesile insani yardımlardır. İnsanın karnı açken, bir insanın başına sokacak çadırı yokken, gelecek için plan yapamazsınız. Bunun izin insanı yardım çok önemli. Mart 2011’de ülkenin Güneybatı ucunda bulunan Deraa şehrinde yaşları 9 ila 15 arasında değişen aynı aileden 15 çocuk okul duvarına yazdıkları bir slogan nedeniyle tutuklanarak alıkonulmuş, işkenceye uğramış, takip eden günlerde bu durumu protesto eden çocukların yakınlarına kolluk kuvvetleri şiddetle karşılık vermiş, bu olayların ardından başlayan kitlesel gösteriler İdlib, Halep, Hama, Humus, Banyas ve Lazkiye gibi farklı şehirlere yayılarak ülke çapında bir başkaldırıya dönüşmüştür. Yaklaşık 50 yıldır zulme, baskılara, yolsuzluk ve yoksulluğa karşı mücadele veren Suriye halkı, bugün yine büyük bir toplu kıyıma maruz kalmaktadır. 2011 Mart ayından itibaren altı ay boyunca yalnızca cuma namazları sonrasında gösteriler yaparak barışçıl bir şekilde reform talep eden Suriye halkı, sadece daha özgür bir ortamda yaşayabilmek için reformlar yapılması yönündeki taleplerini dile getirmiştir. Protestoların yayılması üzerine Beşşar Esed 2011 Mart ve Nisan aylarında Şam’daki meclisten yaptığı iki konuşmada örgütlenme, parti kurma, sendikal haklar, daha özgür seçimler, sosyal adaletin sağlanması ve Kürt, Arap, Türkmen gibi Suriye içerisinde yaşayan farklı toplulukların haklarının korunmasına yönelik çeşitli alanlarda reformlar gerçekleştirileceğini tüm dünyaya ilan etmiştir. Ancak verilen sözlerin hiçbirinde durulmamış, aksine gösterileri bastırmak için ateşli silahlar kullanılarak sadece Deraa’da ilk dört ay içerisinde yüzlerce insan öldürülmüştür" dedi.

Suriye'deki direniş başladıktan sonra sürekli olarak yanlış bir tablo ortaya konulduğunu belirten Yorgancıoğlu, "Bu özellikle oluşturulan bir bilinç, özellikle oluşturulan bir manzara. Böylelikle insanların Suriye ile ilgili harekete geçmesinin önüne geçilmek isteniliyor. İnsanların Suriye ile ilgili yardım duyarlılığının önüne geçebilmek için böyle bir algı oluşturuluyor" diye konuştu.

Konferans sonrası başkan Nazlı, Muhammed Yorgancıoğlu'na çini tabak hediye etti.

İlgili haberler
Tümünü gör
İşgalci İsrail’in saldırıları basın açıklamasıyla protesto edildi
İşgalci İsrail’in saldırıları basın açıklamasıyla protesto edildi
İHH İnsani Yardım Vakfı ve Mavi Marmara Derneği’nin aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşları, işgalci İsrail’in Filistin’in Cenin kentinde düzenlediği ve 7 kişinin şehit olduğu saldırıların ardından basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Bu saldırılar sadece Cenin’e ya da Filistin’e değil, İslam coğrafyasına ve vicdan sahibi ülkelere yapılmıştır. Cenin’e acilen yeni bir insani yardım koridorun açılması ve gözlemci heyetlerin bölgeye gönderilerek insani durumun gözlenmesi gerekmektedir” denildi.
23.06.2023
İşgalci İsrail Türkiye genelinde protesto edildi
İşgalci İsrail Türkiye genelinde protesto edildi
Genç İHH, Mavi Marmara Derneği ve Dijital Hafıza Merkezi, işgalci İsrail’in Gazze’de son günlerde giderek artan ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 21 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan saldırılarını Türkiye genelinde düzenlediği basın açıklamalarıyla protesto etti. İstanbul’daki basın açıklaması, İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde düzenlendi. Açıklamada, “İsrail’in içindeki ayrım önemli oranda büyümüş durumda. İsrail ne zaman siyaseten sıkışsa namlusunu Filistinlilere döndürüyor” denildi.
11.05.2023
Kadınlar, Dünya Kadınlar Günü’nde Çin’in zulümlerini anlattı
Kadınlar, Dünya Kadınlar Günü’nde Çin’in zulümlerini anlattı
Sivil Toplum Kuruluşları, Çin’in Doğu Türkistanlı kadınlara yönelik işlediği zulümleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul’da düzenledikleri basın toplantısıyla anlattı.
08.03.2023