İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Kuveyt IICO ve İHH’dan İdlib’e yeni okul
Suriye'nin İdlib ili kırsalındaki Kah köyünde Kuveyt IICO ile İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından inşa edilen 16 derslikli yeni okul hizmete açıldı.
Suriye 07.10.2022

Kuveyt merkezli IICO (International Islamic Charitable Organization) ve İHH İnsani Yardım Vakfı ortaklığıyla Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki Kah köyünde inşa edilen 16 derslikli Risale Ortaokul ve Lisesi eğitime başladı.

Suriye’deki iç savaş nedeniyle 2012 yılından itibaren irili ufaklı onlarca kampın büyüyerek birleşmesi sonucu oluşan Kerame kamplar bölgesi içerisinde inşa edilen okul binasında, sabahçı ve öğlenci olarak bin 280 öğrenci ders başı yaptı.

"Yoğun bir çalışma içerisindeyiz"

İHH Suriye Çalışmaları Eğitim Koordinatörü Sebahattin Aydın, yeni okul binasının öğrencileri çok mutlu ettiğini söyledi.

Aydın, kamp bölgelerindeki çocukların eğitimden yoksun kalmaması için yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirterek, ‘‘Kerame kamplar bölgesi içerisinde daha önce inşa ederek hizmete açtığımız 14 derslikli bir okulumuz vardı. Lakin mevcut ihtiyacı tam olarak karşılamıyordu. Bu nedenle Kuveyt merkezli IICO kurumu ve İHH İnsani Yardım Vakfımız bu yeni ortaokul ve lise binasını inşa etti’’ diye konuştu.

img_5311.jpg

"Daha birçok proje hayata geçirmek istiyoruz"

Risale Ortaokul ve Lisesi’nde eğitim alacak öğrencilerin başarılı insanlar olarak yetiştirilmesi amacıyla tüm imkanların seferber edileceğini söyleyen Sebahattin Aydın, şöyle devam etti:

‘‘Suriye içerisinde birçok bölgede vakfımıza ait okullar bulunuyor. Bu okullarda uyguladığımız eğitim programıyla savaşın içerisinde doğup büyüyen çocukları geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Eğitimin steril ve uygun alanlarda verilebilmesi çok önemli. Bu nedenle bugün ilk ders zilinin çaldığı Risale Ortaokul ve Lisesi gibi daha birçok projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Desteklerinden ötürü Kuveyt IICO kurumuna teşekkür ederiz.’’

İlgili haberler
Tümünü gör
“İyilikte Yarışan Sınıflar” Isparta, Burdur ve Uşak’ta tanıtıldı
“İyilikte Yarışan Sınıflar” Isparta, Burdur ve Uşak’ta tanıtıldı
“İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi ile ilgili Isparta, Burdur ve Uşak’ta tanıtım toplantıları gerçekleştirildi.
Yetim
16.11.2022
Lübnan'da “Yetim Dayanışması”
Lübnan'da “Yetim Dayanışması”
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından “Büüüs Büyük İyilikler” sloganıyla bu yıl 11’incisi düzenlenen Yetim Dayanışma Günleri (YDG) Projesi devam ediyor. Projenin uygulandığı ülkelerden Lübnan’da da yetimlere ve ailelerine yönelik pek çok çalışma hayata geçirildi.
Yetim
31.10.2022
Kuzey Makedonya’da kız yurdu açıldı
Kuzey Makedonya’da kız yurdu açıldı
Kuzey Makedonya’da Şule Yüksel Şenler Üniversite Kız Öğrenci Yurdu’nun yeni binası hizmete girdi.
27.10.2022