İHH İnsani Yardım Vakfı
Moro barış sürecinde kritik aşama
Filipinler Hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında başlatılan barış sürecini denetlemek üzere 2013’te kurulan Bağımsız Gözlemci Heyeti (TPMT) sahaya iniyor.
Moro 14.02.2014

İHH’nın da içinde yer aldığı Bağımsız Gözlemci Heyeti (TPMT)’nin Moro barış sürecine katkıları devam ediyor. Filipinler Hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında imzalanan barış anlaşmalarının şartlarının hayata geçirilmesiyle ilgili gözlem ve değerlendirmelerde bulunmakla görevli Bağımsız Gözlemci

Heyeti şubat ayının ikinci yarısından itibaren çalışmalarını sahada sürdürecek.

Avrupa Birliği Eski Filipinler Büyükelçisi Alistair Mac Donald’ın başkanlık ettiği heyetin üyeleri arasında İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, Mindanao İnsan Hakları Eylem Merkezi Başkanı Zainuddin Malang, Asya Vakfı Ülke temsilcisi Steven Rood ve Barış Enstitüsü Başkanı Gaston Z. Ortigas bulunuyor.

16 Şubat 2014 Pazar günü bölgeye gidecek olan İHH Başkan Vekili Hüseyin Oruç konuyla ilgili yaptığı açıklamada taraflar arasındaki barış müzakereleri sonucunda önemli bir mesafe kaydedildiğini aktardı. Oruç, şubat ayının ikinci yarısını Moro’da geçirecek olan Gözlemci Heyetin imzalanan barış anlaşmasının yükümlülüklerinin uygulanma safhasını bizzat sahada gözlemleyeceğini kaydetti.

Bağımsız Gözlemci Heyeti (TPMT); Filipinler Hükümeti (GPH) ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında imzalanan barış anlaşmasının uygulanma sürecini gözlemlemek amacıyla, 15 Ekim 2012’de Bangsamoro’da imzalanan Genel Çerçeveli Anlaşma çerçevesinde kurulmuştu.

Masrafları Avrupa Birliği’nin verdiği bir fondan karşılanan bağımsız bir kurum olan TPMT, iki ayda bir veya gerektiğinde toplanarak, başta Bangsamoro’daki Genel Çerçeveli Anlaşma ve ekleri olmak üzere Moro barış sürecinin tarafları arasında imzalanan bütün anlaşmaların uygulanmasını gözlemleyip değerlendirmelerde bulunuyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
Konya
10.05.2021