İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Suriye savaşının 8. yılı
2011'de başlayan savaşın 8. yılına girdiği Suriye'de yüz binlerce kişi hayatını kaybederken 5 milyondan fazla sivil de mülteci konumuna düştü. İHH ise iç savaşın ilk gününden beri Suriye halkını yalnız bırakmayarak mülteciler için 321 milyon doların üzerinde harcama yaptı.
Suriye 15.03.2018

Suriye'de halk ayaklanmaları, 15 Mart 2011'de bir grup öğrencinin okul duvarına rejim karşıtı slogan yazmasıyla başladı ve Esed rejiminin şiddetle bastırmaya çalışmasıyla iç savaşa dönüştü. Yaklaşık 20 bini çocuk en az 450 bin insan hayatını kaybetti. 120 binden fazla insan hapsedilirken en az 12 bin insan da bu hapishanelerdeki işkencelerden dolayı hayatlarını kaybetti. 

Bölgeye yaklaşık 15 bin TIR insani yardım malzemesi ulaştıran İHH, sınır boyunca 9 koordinasyon merkezinde 843 personel ve gönüllü çalışanla hizmet veriyor.

suriye-savasinin-8.-yili-3.jpg

2011’den günümüze Suriye’de;

-En az 450 bin insan hayatını kaybetti. Yaklaşık 20 bini çocuk.

-120 binden fazla insan hapsedildi veya kayboldu. Hapiste öldürülen insan sayısı en az 12 bin.

-Evlerin 1/3‘i yıkıldı.

-Hastane ve okulların 1/2‘si yıkıldı.

-6 milyon kişi ülke içinde zorla yerinden edildi.

-5 milyon insan başka ülkelere sığındı.

-450 bin Filistinli mültecinin 280 bini göç etti.

-13.5 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor. 5.8 milyonu çocuk. %48 Erkek, %52 Kadın

-2012: 4M, 2013: 9M, 2014: 12M, 2015: 13M, 2016: 13.5M

-4.9 milyon kişi yardıma sınırlı erişebiliyor. 1 milyonu kuşatılmış bölgelerde.

-12.8 milyon kişi sağlık hizmetine muhtaç.

-Her ay 30 bin kişiye psikolojik travma teşhisi konuyor.

-2.8 milyon kişi savaştan dolayı engelli olarak yaşıyor.

suriye-savasinin-8.-yili-8.jpg

İHH’nın Suriye’de 7 Yıllık Çalışma Özeti

-İHH son 7 yılda Suriyeli mülteciler için 321.633.815 Dolar harcadı.

-İHH Suriye’deki çalışmalarını sınır boyundaki 9 koordinasyon merkeziyle sürdürüyor. Bu merkezlerde 843 personel ve gönüllü çalışanlar hizmet veriyor.

-Son 7 yılda içerisinde temel gıdadan elbiseye, ilaçtan hijyen ürünlerine kadar çeşitli insani yardım malzemelerinden oluşan yaklaşık 15 bin TIR’lık yardım ulaştırıldı.

-150 binden fazla insanın yaşadığı 6 konteyner kent ve 25 çadır kent kuruldu. Bunun yanı sıra Türkiye tarafındaki Elbeyli ve Öncüpınar konteyner kentlerine 2 binden fazla konteyner yerleştirildi.

-Reyhanlı’da 990 çocuk kapasiteli, annesini veya babasını kaybetmiş savaş mağduru çocukların eğitim alıp barınabileceği, fiziki ve ruhi açıdan faydalanabileceği; sağlıklı olarak yetişmelerini sağlamayı amaçlayan dünyanın en büyük çocuk yaşam merkezi inşa edildi, faaliyetine başladı.

-Halen her ay Suriye içerisinde 10 binden fazla yetim çocuğa yardım yapılıyor. Kurulan 11 yetim evinde 2 binden fazla yetim kalıyor.

-2 binden fazla esir ve yaralının serbest bırakılması sağlandı. 2016’nın son aylarında 5 bin araç ve 40 bin yolcunun katıldığı “Halep’e Yol Açın” konvoyu düzenlendi; diplomatik görüşmeler sonucu 45 bin kişi Halep’ten tahliye edildi.

-1 üniversite, 29 okul açıldı; 160 binden fazla öğrencinin eğitim ihtiyaçları karşılandı.

-Ayda 1,5 ton sargı bezi üretebilen 1 sargı bezi fabrikası kuruldu, 683 ambulans gönderildi.

-7 sağlık tesisi ve mobil hastane kuruldu. Mültecilere hizmet veren birçok hastaneye tıbbi cihazlar, hasta yatakları, medikal malzemeler ve jeneratör ulaştırıldı.

-Sakat kalanlar için 3 protez merkezi kuruldu.

-36 su kuyusu, 16 su deposu açıldı.

-Günde 750 bin ekmek üretme kapasitesine sahip fırınlar, 60 bin kişilik yemek hazırlayabilecek mutfaklar kuruldu.

-İçerisinde her biri 75 metrekarelik 100 ev, okul, camii, sağlık merkezi ve sosyal binalar yer alan, 500 kişinin yaşadığı Rahmet Köyü inşa edildi.

-Eşini kaybeden kadınların geçimlerini sağlayabilmesi için 2 terzihane kuruldu.

-Yaklaşık 2 bin bombalama olayı sonrası yangın ve enkazda yaralı kurtarma operasyonu gerçekleştirmiş olan sivil savunma ve arama kurtarma ekibi kuruldu.

-Açılan meslek edindirme kurslarıyla 2 bin kişi mesleki olarak yetiştirildi, ruhi olarak rehabilite olmalarına destek verildi.

-Kurulan 24 hayır çarşısı vesilesiyle binlerce ihtiyaç sahibi kendi ihtiyaçlarını kendi beğenilerine göre giderebilme olanağına kavuştu.

-Son 7 yılda koordinasyon merkezlerinde yurtiçi ve yurtdışından olmak üzere, aralarında devlet yetkilisi, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve gönüllülerin yer aldığı 50 binden fazla misafir ağırlandı; yapılan yardımlar, faaliyetler ve ihtiyaçlar hakkında birebir bilgilendirme yapıldı.

suriye-savasinin-8.-yili-2.jpg

İlgili haberler
Tümünü gör
Dijital Hafıza Merkezi yayında
Dijital Hafıza Merkezi yayında
Filistin mücadelesinin dününe ve bugününe ışık tutmak, İsrail zulmünü tarihi perspektifiyle ele almak amacıyla kurulan Dijital Hafıza Merkezi yayın hayatına başladı. Merkez; internet sitesi, yayınevi, raporları, dijital müzesi, mobil uygulamaları, oyunları, çizgi filmleri ve sanal gerçeklik projeleriyle toplumun farklı kesimlerine hitap edebilecek içerikler üretiyor.
05.10.2022
Bülent Yıldırım’dan BMGK’ya Babül Hava çağrısı
Bülent Yıldırım’dan BMGK’ya Babül Hava çağrısı
İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Suriye'nin kuzeyindeki milyonlarca kişiye yardım ulaştırılmasını sağlayan Babül Hava Sınır Kapısı’nın açık tutulması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne çağrıda bulundu.
07.07.2022
Mavi Marmara’nın 12. yıldönümünde binler yürüdü
Mavi Marmara’nın 12. yıldönümünde binler yürüdü
İsrail'in Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırının 12. yılında “Mavi Marmara Yoluna Devam Ediyor!” sloganıyla yürüyüş düzenlendi. Katılımcılara hitap eden İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Türkiye’nin İsrail’le normalleşme adımlarından vazgeçmesi gerektiğini belirterek, “İsrail ile normalleşme asla olmaz” diye konuştu.
Mavi Marmara
01.06.2022