İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Tüm Türkiye Filistin için ayakta!
Bugün Cuma namazının ardından İstanbul’da Beyazıt Camii önünde İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırıda hayatını kaybedenler için sivil toplum kuruluşlarının organizasyonunda gıyabi cenaze namazı kılındı ve ardından miting düzenlendi.
13.10.2023

Son bir haftadır Filistin topraklarında yaşanan gelişmeler tüm dünya tarafından yakından takip ediliyor. İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılar nedeniyle hayatın kaybeden sivillerin sayısı her geçen gün artıyor. Sivil yerleşim yerlerine düzenlenen saldırılarda hastane, okul, ibadethane ve birçok tesis, İsrail tarafından hedef alınıyor.

Yaşanan gelişmeler, tüm Türkiye’de büyük bir tepkiye neden oldu. Türkiye genelinde bir haftadır düzenlenen çok sayıda organizasyonla Gazze ve Filistin’e destek verilirken İsrail ise protesto ediliyor.

Bugün Cuma namazı çıkışında Türkiye genelinde 81 ilde eş zamanlı olarak sivil toplum kuruluşlarının organizasyonuyla Gazze’de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı ve miting düzenlendi.

Binlerce kişi Beyazıt'ta toplandı

İstanbul’da da Beyazıt Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından düzenlenen mitinge binlerce vatandaş katıldı.

Beyazıt Meydanı’nda toplanan kalabalığa konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, ‘‘Kudüs’te özgürce namaz kılacağımız günler yaklaştı. Müjdeler olsun. Bugünler tarihi günlerdir.’’ dedi.

photo1697194647.jpeg

İslam ülkelerini ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nı harekete geçmeye davet eden Yıldırım, ‘‘İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kuruluş amacı Mescid-i Aksa değil miydi? Neden hala harekete geçilmiyor? Birinci Dünya Savaşı’nda, İkinci Dünya Savaşı’nda birçok yere atılan bombalardan daha fazlası şu 6 günde Gazze’ye atıldı. Ama Allah Gazze’yi koruyor.’’ ifadelerini kullandı.

Bülent Yıldırım, Avrupa, Amerika ve tüm dünyadaki vicdan sahiplerine İsrail’e tepki göstermeleri çağrısında bulunarak, ‘‘İnancınız ne olursa olsun İsrail’e ve onun bu zulmüne destek verenlere tepki gösterin.’’ diye konuştu.

Gazze'ye yardım çağrısı

Gazze’ye yardımların ulaşması için Refah Sınır Kapısı’nın açılacağını söyleyen Yıldırım, şöyle konuştu:

‘‘Mısır, Refah Kapısı’nı açıyor. Yardımlar, Ariş Limanı’na gidecek. Oradan Gazze’ye gidecek. Siz yardımlarınızı yapın biz Ariş Limanı’na gönderelim. Bu yardımları Gazze’ye ulaştıralım. Tüm İslam ülkelerini, bu konuda Mısır’a destek vermeye çağırıyorum.’’

photo1697195276.jpeg

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, son olarak meydanda toplanan vatandaşlara, ‘‘Meydanları boş bırakmayın. Her gün daha kalabalık toplanalım. Meydanlar sesinizle inlesin. Gazze sizi görsün. Umut duysun, heyecan duysun.’’ çağrısı yaptı.

Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya, Siyer Vakfı Kurucu Başkanı Muhammed Emin Yıldırım, Mavi Marmara Derneği Başkanı İsmail Songür, İMH Onursal Başkanı Mehmet Güney, Davet ve Kardeşlik Vakfı Başkanı Maruf Çelik’in konuşma yaptığı Beyazıt Meydanı’nda Filistin lehine sloganlar atılıp, İsrail protesto edildi.

İlgili haberler
Tümünü Gör
İHH, IICO 9. Daha İyi İnsani Yardım İçin Etkili İş Birliği Konferansı’na katıldı
İHH, IICO 9. Daha İyi İnsani Yardım İçin Etkili İş Birliği Konferansı’na katıldı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Uluslararası İslami Yardım Teşkilatı (IICO) tarafından Kuveyt’te düzenlenen 9. Daha İyi İnsani Yardım İçin Etkili İş Birliği Konferansı’na katıldı.
17.05.2024
İHH, 20. Uluslararası İnsani Yardım ve Kalkınma Fuarı’na katıldı
İHH, 20. Uluslararası İnsani Yardım ve Kalkınma Fuarı’na katıldı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Dubai’de gerçekleşen 20. Uluslararası İnsani Yardım ve Kalkınma Fuarı’na (DIHAD) katıldı.
17.05.2024
Eminönü'nde Gazze yürüyüşü düzenlenecek
Eminönü'nde Gazze yürüyüşü düzenlenecek
İHH İnsani Yardım Vakfı ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından, İsrail’in Gazze’deki işgaline karşı yürüyüş düzenlenecek. Cumartesi günü saat 20.30'da Ayasofya Camii önünden başlayacak yürüyüş, Eminönü Meydanı’nda sona erecek.
16.05.2024