İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Üsküdar'daki Filistin yürüyüşüne on binler katıldı
İHH İnsani Yardım Vakfı'nın öncülüğünde, çok sayıda sivil toplum kuruluşu tarafından işgalci İsrail'in Gazze'deki insanlık dışı saldırılarını protesto etmek için Üsküdar'da yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe katılan on binler, Filistin'e destek mesajı verdi.
Filistin-Gazze 28.04.2024

Saat 14.00'te Fıstıkağacı Metro İstasyonu önünden başlayan yürüyüş, yağışlı havaya rağmen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Katılımcılar, kortej halinde Üsküdar Meydanı'na kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında, "Katil İsrail, İşbirlikçi ABD, Yaşasın Küresel İntifada, Filistin Halkı Yalnız Değildir" sloganları atıldı, tekbirler getirildi.

"Meydanları boş bırakmayacağız"

Yürüyüşün varış noktası olan Üsküdar Meydanı'ndaki program, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Tilavetin ardından katılımcılara hitap eden İHH Genel Sekreteri Dr. Durmuş Aydın, Filistin için, Kudüs için, insanlık için biraraya geldiklerini belirtti. Aydın, "Gazze'de ve Batı Şeria'da on binlerce kardeşimizi kaybettik. Meydanları boş bırakmayacağız" dedi.

durmus-aydin2.jpg

"Gazze'de 13 bin çocuk hayatını kaybetti, neredesiniz"

"Kudüs bizim kalbimizdir, onu unutmayacağız" diyen Aydın, "Ukrayna'da bir yıl içerisinde 500 çocuk hayatını kaybettiğinde dünya ayağa kalktı. Gazze'de 13 bin çocuk hayatını kaybetti, neredesiniz? Bizler, çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla buradayız. Her zaman teyakkuzda olacağız. Filistin davası, küresel bir davadır. Meksika'dan Balkanlara, Uzakdoğu'dan Ortadoğu'ya kadar vicdan sahipleri sokaklarda. Filistin için harekete geçmiş durumda" ifadelerini kullandı.

2.jpg

"Gemilerimiz kalkacak"

İsrail'in Özgürlük Filosu'na yönelik engelleme girişimlerini hatırlatan Aydın, "Gemiler gerekiyorsa Avrupa'dan, gerekiyorsa buradan kalkacak. Ama mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.

necmeddin-irmak.jpg

"Kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız"

Gazze Dayanışma Platformu adına konuşan Necmeddin Irmak ise, Gazzelilerin işgale karşı verdiği mücadelenin sadece Filistin'in değil, bütün ümmetin dirilişinin başlangıcı olduğunu söyledi. Irmak, "Asla Gazzeli kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız. Özgür dünya mutlaka kurulacak" dedi.

behesti-ismail-songur2.jpg

"Gemiler için bütün ülkelere bayrak talebinde bulunduk"

Mavi Marmara Derneği Başkanı Beheşti İsmail Songür de, Guinne-Bissau'nun İsrail'in baskıları sebebiyle Özgürlük Filosu'ndaki gemilerden bayraklarını çektiğini hatırlatarak, "Türkiye de dahil bütün ülkelere bayrak almak için başvurduk. Yükümüz, yolcularımız, bütün teknik hazırlıklarımız tamam. Gemiler, limanlarda yola çıkmayı bekliyor. Bu mücadeleden geri durmayacağız. Geri adım atmayacağız" dedi.

Eylem, Filistinliler için dua edilmesinin ardından sona erdi.

İlgili haberler
Tümünü Gör
İHH, IICO 9. Daha İyi İnsani Yardım İçin Etkili İş Birliği Konferansı’na katıldı
İHH, IICO 9. Daha İyi İnsani Yardım İçin Etkili İş Birliği Konferansı’na katıldı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Uluslararası İslami Yardım Teşkilatı (IICO) tarafından Kuveyt’te düzenlenen 9. Daha İyi İnsani Yardım İçin Etkili İş Birliği Konferansı’na katıldı.
17.05.2024
Eminönü'nde Gazze yürüyüşü düzenlenecek
Eminönü'nde Gazze yürüyüşü düzenlenecek
İHH İnsani Yardım Vakfı ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından, İsrail’in Gazze’deki işgaline karşı yürüyüş düzenlenecek. Cumartesi günü saat 20.30'da Ayasofya Camii önünden başlayacak yürüyüş, Eminönü Meydanı’nda sona erecek.
16.05.2024
İHH, Humanitarian Networks and Partnerships Weeks 2024‘e katıldı
İHH, Humanitarian Networks and Partnerships Weeks 2024‘e katıldı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Uluslararası İlişkiler ve Afet Yönetimi Departmanları temsilcileriyle, 6-10 Mayıs tarihlerinde OCHA tarafından organize edilen İnsani Ağlar ve Ortaklıklar Haftası Etkinliği’ne (Humanitarian Networks and Partnerships Weeks) katıldı.
13.05.2024