İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
 • Biz kimiz
 • Ne yapıyoruz
 • Ne yapabilirsiniz
 • Oturum aç
Yetim Çalışmaları

İyilikte Yarışan Sınıflar

İyilikte Yarışan Sınıflar Projesi çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever ve erdemli insanlar olarak yetiştirebilmeyi esas almaktadır. Bu proje; savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık, kaza vb. sebeplerle Türkiye veya dünyanın bir başka ülkesinde anne/babasını kaybetmiş olan çocuklarımızın eğitim, sağlık, gıda, giyecek ve barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasını hedeflemektedir.

Proje ülkemizdeki okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve özel okul öğrencilerimizin gönüllü katkılarıyla gerçekleşmektedir. 

 • Neden yetimleri destekliyorsunuz?
  Bugün dünya üzerindeki siyasi ve sosyal gelişmelere bakıldığında, dünyanın insanlık için arzu edilen iyilik ikliminin bir hayli uzağında olduğu görülmektedir. İnsan tacirleri, misyoner kuruluşlar ve yoksulluk gibi tehlikelerin hedefi durumunda olan bu çocukların sorumluluğu bütün insanlığa aittir. İHH, bütün insanlığa emanet olan çocukların geleceği için etkili, planlı ve programlı bir faaliyet takvimi yürütmenin gerekliliğinden yola çıkarak yetim destek çalışmalarını başlatmıştır.
  Dünyada;
  • Birleşmiş Milletler verilerine göre 150 milyondan fazla yetim ve öksüz var.
  • Her yıl yüz binlerce çocuk savaş, afet, hastalık, kaza gibi nedenlerle yetim kalıyor.
  • Milyonlarca yetim herhangi bir koruma altında olmadan sokaklarda yaşıyor.
  • Dünyanın bazı bölgelerinde çocuklar savaşmaya zorlanıyor.
 • İHH yetimler için ne tür bir çalışma içerisinde?
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nın yaptığı yetim çalışmalarının temel amacı, yaşamını tek başına idame ettiremeyen yetimlere, kendi ayakları üzerinde duracak yeterliliğe ulaşıncaya kadar destek olmak, eğitimlerini sağlamak ve onları aile şefkati ile hayata hazırlamaktır. Kendi topraklarından, kültürlerinden koparmadan; aklen, ruhen ve fiziken sağlıklı bireyler yetiştirmeyi hedefleyen İHH, yetimlerin bir kısmını evlerinde bir kısmını da açtığı yetimhanelerde desteklemektedir.
  İHH bu doğrultuda:
  - 1 milyondan fazla yetime dönemsel yardım sağlıyor.
  - Türkiye dahil 43 ülkede 137.666 yetime düzenli destek veriyor.
  - İHH olarak, desteklerinizle 12 ülkede 42 yetimhane, 1 çocuk yaşam merkezi ve 1 eğitim kampüsü ile yetim çocuklarımıza sahip çıkıyoruz. İHH 2022 yılında 2.504 kurumdaki iyiliksever öğrenciler, Türkiye ve dünya genelinde 6 binden fazla yetim çocuğun bakımını üstlendi.

Bunlardan yalnızca biri olan İyilikte Yarışan Sınıflar Projesiyle ise öğrenciler de çalışmalara dahil edilmiştir.

Ülkemizdeki tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve özel okul öğrencilerinin katılabildiği bu projeyle bir sınıftaki öğrenciler her ay harçlıklarından biriktirdikleri 800 lira ile yetim kalmış bir çocuğun ihtiyaçlarını yıl boyunca karşılayabiliyor.

2013 yılında başlayan proje 1 milyonu aşkın iyilik elçisi öğrencimiz binlerce yetim kardeşinin elini tuttu. Dünyanın 55 farklı ülke ve bölgesine iyiliklerini ulaştırdılar.

iys1.jpg

Yetimlerin ihtiyaçlarının karşıladığı İyilikte Yarışan Sınıflar Projesi ile dünyanın farklı noktalarına “iyilik köprüleri" kuruldu. Köprünün bir ucunda yer alan yetim çocuklar bu sayede dışarıdaki tüm tehlikelerden korunarak insani bir yaşam sürme fırsatı bulurken diğer ucundaki yardımsever öğrenciler ise bir projede gönüllü olarak görev almanın ve sorumluluk duygusuyla hareket etmenin farkındalığını yaşadı.

iys2.jpg

Kelebek etkisi misali yapacağınız küçük yardımlarla, bir yetimin ihtiyacını karşılayabilir, hayallerini gerçekleştirebilirsiniz.

5 adımda 1 yetime sahip çık!

1. Sınıf adına ihh.org.tr/bagis/yetim adresi üzerinden başvuru formu doldurulur ve ilk bağış gerçekleştirilir.
2. İHH Yetim Birimi, başvuran sınıfı bir yetim ile eşleştirir.
3. Yetimin bilgilerini içeren “Yetim Bilgi Formu” posta ile sınıfa gönderilir.
4. Sınıfta her ay 800 TL toplanır, İHH’ya bağış olarak gönderilir.
5. Gönderilen bağış İHH tarafından yetime ulaştırılarak ihtiyaçları karşılanır.

iys3.jpg

İyilik Kutusu

İyilikte Yarışan Sınıflar projesine katılan okullarımıza ‘İyilik Kutusu’ adını verdiğimiz kumbaralar ulaştırıyoruz. Kahramanlarımızın desteğiyle iyilik kutularını yetim kardeşlerimize ulaştırıyor ve aralarında iyilik köprüsü oluşturuyoruz.

*Kumbarayı güzelce muhafaza ederek yeniden iyiliğe kazandırabilirsiniz.

Yetim Gülerse Dünya Güler!

 • Projeye ne zaman başlanacak?
  Sınıflar/okullar, standart sponsorluk sürecindeki gibi diledikleri herhangi bir vakitte projeye başlayabilir. Çalışmaya ne kadar erken başlanırsa yetim kardeşimize olan desteğimizi o kadar hızlı şekilde tamamlayabiliriz.
 • Okullarda tanıtım yapmak mümkün mü?
  Anaokulu ve özel okullar dahil olmak üzere tüm ilk ve orta dereceli okul idarelerinden, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan onayla birlikte izin alınmak suretiyle İyilikte Yarışan Sınıflar Projemizin sunumunu yapmak mümkündür.
  Sunumlarımızı daha etkin bir hale getirebilmek için okullarda sunum yapacak olan ekibimizin isimleri belirlenerek, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden onay alınıp bu belge ile okullar ziyaret edilebilir ve sunumlar gerçekleştirilebilir.
 • Sınıflar/Okullar projeye nasıl dâhil olacaklar?
  • Her sınıf/okul , okul idarecilerinin bilgisi dahilinde öğretmenleriyle birlikte “İyilikte Yarışan Sınıflar” projesine katılım kararı aldıktan sonra, öğretmenleri aracılığıyla İHH’ya yetim sponsoru olmak için başvuruda bulunur. Yetim Sponsorluk Formu https://www.ihh.org.tr/bagis/yetim sayfası üzerinden kendi okulları seçilerek doldurulur. Sınıf/okul destekleyeceği yetimi İHH’nın Yetim Sponsorluk Destek Sistemi kapsamındaki öncelikli ülke ve bölgelerden seçebilir.
 • Her sınıf sadece bir yetime mi destek verebilir?
  Sınıflar bir ya da birden fazla yetim kardeş edinebilirler. Birkaç sınıf bir araya gelip ya da bir okul bir yetime destek olabilir. Bunun için desteklenecek her çocuk için aylık 800 TL’lik bağış göndermek yeterli olacaktır.
 • Öğrenciler projeye ne zaman başlayabilecekler?
  Sınıfların projeye başlamaları için belirli bir tarih bulunmamaktadır; standart sponsorluk sürecindeki gibi diledikleri herhangi bir vakitte projeye başlayabilirler. Fakat projeye başladıktan sonra yetim çocuklarımıza gönderilmesi gereken yıllık 4.800 TL’nin tamamlanıyor olması oldukça önemlidir. Çalışmaya ne kadar erken başlanırsa, yetim kardeşimize destek olmaya o kadar hızlı başlayabiliriz.(400x12=4.800)
 • İyilikte Yarışan Sınıflar Projesi ne kadar sürecek?
  Proje sınıfımızın dilediği süre boyunca devam edebilir. Fakat destek veren sınıfımız en az bir yıl süre ile desteği taahhüt etmek zorundadır. Bir senenin tamamlanması akabinde sınıflarımız dilerlerse kardeşlerini desteklemeye devam edebilirler.
 • Sınıf, kardeşini desteklemekten vazgeçerse yetim çocuk sponsorsuz mu kalacak?
  İHH İnsani Yardım Vakfı Yetim Sponsorluk Destek Sistemi içerisine dâhil ettiği her bir çocuğu, üniversite eğitimlerini ya da mesleki eğitimlerini tamamlayıncaya kadar desteklemeye devam etmektedir. Sınıfımızın desteklemeyi durdurduğu yetim kardeşleri bir başka sınıfın öğrencileri tarafından ya da başka bir bağışçı tarafından desteklenebilecektir. Desteklenen çocuğun mağdur olmaması için durdurma kararının vakfımıza vakitlice bildirilmesi gerekmektedir.
 • Okulların 3 aylık tatil dönemindeki boşluk nasıl doldurulacak?
  Proje ile yetim sponsorluk talebinde bulunan her sınıf/okul, destek verdiği yetim kardeşimize ayda 800 olmak üzere senede 4800 TL katkı sağlayacak. Eğitim-öğretimin devam ettiği süre içerisinde toplamda 4800 TL toplamaları beklenmektedir. Eğer miktar bu dönem içerisinde tamamlanamaz ve sınıflarımızın/okullarımızın eksik ödemeleri kalırsa tatil dönemi sonrasında eksik bağışlarını tamamlayabilirler. Proje vesilesiyle 2022 yılında 2.504 kurumdaki iyiliksever öğrenciler, Türkiye ve dünya genelinde 6 binden fazla yetim çocuğun bakımını üstlendi.
 • Öğrenciler destekledikleri yetim kardeşiyle iletişim kurabilir mi?
  Sınıflar yetim kardeşleriyle iletişimlerini mektup yazmak suretiyle sağlayabilirler. Sınıfça bir araya gelerek duygularını kardeşleriyle paylaşabilirler. Fakat mektuplarını İngilizce ya da Arapça lisanlarından biriyle yazmaları gerekir. Sınıflar tüm arkadaşlarının bulunduğu sınıf fotoğraflarını da kardeşleriyle paylaşabilirler. Mektuplarını hazırlamaları akabinde İHH İnsani Yardım Vakfı İyilikte Yarışan Sınıflar Projesi kaydıyla İHH Yetim Birimi’ne ulaştırabilirler. Mektupların ulaşıp ulaşmadığından emin olmak için merkezi arayıp bilgi almaları tavsiye edilebilir. Mektuplar ulaştıktan sonra İHH tarafından kardeşlerine gönderilecek ve yine aynı şekilde kardeşlerinden bir mektup geldiğinde bu mektup İHH tarafından sınıfımıza ulaştırılacaktır.
 • Okullarda projenin takipçisi kimler olacak?
  Tüm Türkiye’deki okullarımızda “İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi okul idaresinin görevlendireceği sınıf öğretmenlerimiz, idarecilerimiz ya da rehberlik hocalarımız tarafından takip edilebilir. Projeye katılan her sınıf/okul için en az bir yetim kardeş sorumlusu öğrencimizin tayin edilmesi, projenin sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi açısından önem arz etmektedir. Ayrıca projenin takibiyle ilgili olarak okullarımızda bulunan Sosyal Yardımlaşma Kulüpleri inisiyatif alabilirler.
   • Sponsorluk dışında yetim çalışmalarına destek verilebilir mi?
    Evet, yetimhanelerde kalan çocuklarımızın ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik projelerimize destek verebilir, yetimhanelerin yıllık idari masraflarının karşılanmasına katkı sağlayabilirsiniz. Yine eğitim bursu, giysi yardımı, kırtasiye yardımı, yetim evi tadilatları gibi farklı alanlardaki projelerimize da destek olabilirsiniz. Ayrıca “YETIM” yazıp “3072”ye mesaj göndererek Yetim Fonu’na 30 TL bağışta bulunabilirsiniz.
    • İHH yetim çalışmalarını hangi sıklıkla yapılıyor?
     Vakfımız yetim çocukları düzenli ve dönemsel yardımlarla destekliyor. Düzenli yardımlar Yetim Sponsorluk Sistemi ile yapılan yardımlardır. Bu sistemle her yetimin eğitim, sağlık, gıda ve barınma giderlerinin önemli bir kısmı sponsorlar tarafından her ay düzenli olarak karşılanıyor. Dönemsel yardımlar ise ihtiyaç bölgelerinde üç, dört, altı ay veya bir yıl gibi belirli zaman dilimlerinde toplu yapılan yardımlardır. Ramazan, Kurban ve Yetim Dayanışma Günleri’nde yapılan yardımlar eğitim, sağlık, gıda, barınma gibi projeler için yapılan yardımlar dönemsel yardımlar kategorisi içerisinde yer almaktadır.