İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
 • Biz kimiz
 • Ne yapıyoruz
 • Ne yapabilirsiniz
 • Oturum aç
Yetim Çalışmaları

 

İyilikte Yarışan Sınıflar

Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca yetim çocuk aile şefkatinden uzak, açlık ve şiddetle iç içe yaşıyor. İnsan kaçakçılığı, çocuk işçiliği, organ mafyaları,  suç örgütleri, fuhuş ve dilenci şebekeleri ile madde bağımlılığı bu çocukların karşılaşabileceği tehditlerden sadece birkaçı. 

Tüm bu tehditler karşısında yetim çocukların korunabilmesi ve sağlıklı bireyler olarak yetiştirilebilmesi için çalışmalara başlayan İHH İnsani Yardım Vakfı, bu kapsamda birçok projeye imza atmıştır.

 • Neden yetimler?
  Dünyada:
  ● 200 milyon yetim bulunuyor.
  ● 100 milyon yetim sokaklarda yaşıyor.
  ● Her gün 10 bine yakın çocuk savaş, doğal afet, hastalık gibi nedenlerle yetim kalıyor.
  ● Her 24 saatte 6 bin çocuk kaçırılıyor.
  ● Yılda 2,5 milyon çocuk satılıyor.
  ● Yılda 300 bin çocuk savaşmaya zorlanıyor.
 • İHH yetimler için ne tür bir çalışma içerisinde?
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nın yaptığı yetim çalışmalarının temel amacı, yaşamını tek başına idame ettiremeyen yetimlere, kendi ayakları üzerinde duracak yeterliliğe ulaşıncaya kadar destek olmak, eğitimlerini sağlamak ve onları aile şefkati ile hayata hazırlamaktır. Kendi topraklarından, kültürlerinden koparmadan; aklen, ruhen ve fiziken sağlıklı bireyler yetiştirmeyi hedefleyen İHH, yetimlerin bir kısmını evlerinde bir kısmını da açtığı yetimhanelerde desteklemektedir.
  İHH bu doğrultuda:
  - 120 ülkede 800 bin yetime dönemsel yardım sağlıyor.
  - Türkiye dahil 49 ülkede 133.755 yetime düzenli destek veriyor.
  - 12 ülkede açtığı 42 yetimhane, 1 Yetim Eğitim Merkezi ve 1 Çocuk Yaşam Merkezi ile yetimlere sahip çıkıyor.

Bunlardan yalnızca biri olan İyilikte Yarışan Sınıflar projesiyle ise öğrenciler de çalışmalara dahil edilmiştir.

Ülkemizdeki tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve özel okul öğrencilerinin katılabildiği bu kampanyayla bir sınıftaki öğrenciler her ay harçlıklarından biriktirdikleri 250 lira ile yetim kalmış bir çocuğun ihtiyaçlarını yıl boyunca karşılayabiliyor.

2013 yılında başlayan ve Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim-Bir-Sen'in destek verdiği kampanya vesilesiyle 7 bin 663 kurumdaki 1 milyondan fazla iyiliksever öğrenci, 2021 yılında Türkiye ve dünya genelinde 4 binden fazla yetim çocuğun bakımını üstlendi.

ogrenci-basarilari.png

Her sınıfın kendi akranı olan bir yetimin ihtiyaçlarını karşıladığı bu kampanya ile dünyanın farklı noktalarına “iyilik köprüleri" kuruluyor. Köprünün bir ucunda yer alan yetim çocuklar bu sayede dışarıdaki tüm tehlikelerden korunarak insani bir yaşam sürme fırsatı bulurken diğer ucundaki yardımsever öğrenciler ise paylaşmayı, bilinçli ve duyarlı olmayı öğreniyor.

1115-1.jpg

Kelebek etkisi misali yapacağınız küçük yardımlarla, bir yetimin ihtiyacını karşılayabilir, hayallerini gerçekleştirebilirsiniz.

5 adımda 1 yetime sahip çık!

1. Sınıf adına ihh.org.tr/bagis/yetim adresi üzerinden başvuru formu doldurulur ve ilk bağış gerçekleştirilir.
2. İHH Yetim Birimi, başvuran sınıfı bir yetim ile eşleştirir.
3. Yetimin bilgilerini içeren “Yetim Bilgi Formu” posta ile sınıfa gönderilir.
4. Sınıfta her ay 250 TL toplanır, İHH’ya bağış olarak gönderilir.
5. Gönderilen bağış İHH tarafından yetime ulaştırılarak ihtiyaçları karşılanır.

ruanda-kurban-2008-48.jpgYetim gülerse dünya güler!

 • Projenin yasal zemini nedir?
  Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var projemiz İHH İnsani Yardım Vakfı’nın başvurusu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın 821.99-E.14047174 sayılı ve 26.07.2019 tarihli onayıyla “Türkiye geneli tüm resmi/özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde özel ve devlet okulu ayırımı yapılmaksızın gönüllülük esası çerçevesinde ilgili projeye desteğin sağlanması” kaydıyla kabul edilmiştir.
 • Projeye ne zaman başlanacak?
  İlk olarak 2013-2014 eğitim-öğretim döneminde başlayan proje 2019 yılında tüm Türkiye’de 9 Eylül itibariyle başlamıştır. 
 • Projeyle ilgili olarak hareket planımız nasıl olacak?
  Proje ile ilgili olarak okulların açılması ile birlikte ziyaret ve tanıtım programlarına başlanabilecektir. Tüm il sorumlularımıza Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Projesi Tanıtım Kiti gönderilecek ve iller ilgili kurumlara ziyaretlerinde görsel ve yazılı takviye mahiyetinde bu kitlerden faydalanabilecektir.
 • Okullar projeden nasıl haberdar olacaklar?
  Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 2018-2019 eğitim döneminde projenin tüm okullarda uygulanabileceği ile ilgili onay yazısı gönderilmiştir.
 • Gönderilecek tanıtım kolisi içerisinde neler var?
  • “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanya kitapçığı
  • “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanya broşür ve afişi
  • “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanya kumbarası (8 adet)
  • “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyası kardeşlik beratı belgesi
  • Yetim Özet Bilgi Formu
  • “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kartpostalı
  • İHH Çocuk Kulübü etiketi
  • “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” anaokulları için resimli etkinlik kitabı “Beyaz Kanat”
  • Peygamberimiz (sav) Çocukları Çok Severdi broşürü
 • Proje tanıtımı ve destek için hangi kurumlarla irtibata geçmeliyiz?
  Kampanyamızın doğru bir şekilde duyurusunun yapılması başarısı için oldukça önem arz ediyor. Bu çerçevede ilimizde bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, projenin uygulama ortaklarından biri olan Eğitim-Bir-Sen ile birlikte, İlim Yayma Cemiyeti, ÖNDER, Ensar Vakfı gibi kurumlar ve il bünyesinde bu proje çerçevesinde ziyaret edilebilecek diğer kuruluşlarla irtibata geçilebilir. Eğitim-Bir-Sen proje ortağımızdır. Tüm kampanya materyallerinde logosu bulunacak olan kurum, tüm il ve ilçelerde bulunan şubeleriyle ve sayıları 402.000’i bulan üye eğitimcileriyle kampanyanın daha fazla öğrenciye ulaşabilmesi için gayret içerisinde bulunacaklardır. Eğitim-Bir-Sen tüm il ve ilçe merkezlerinde kampanyanın yürütülmesiyle ilgili olarak birer temsilci belirleyecek ve çalışmaların takip ve koordinesini kampanyanın Eğitim-Bir-Sen ayağı olarak bu kişiler gerçekleştireceklerdir. Bu nedenle özellikle il bazındaki tüm çalışmaların Eğitim-Bir-Sen ile ortak olarak yapılması, duyuru ve tanıtım programını muhakkak Eğitim-Bir-Sen ile birlikte düzenlemeye gayret gösterilmelidir
 • Okullarda tanıtım yapmak mümkün mü?
  Anaokulu ve özel okullar dâhil olmak üzere tüm ilk ve orta dereceli okul idarelerinden, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan onayla birlikte izin alınmak suretiyle “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projemizin sunumunu yapmak mümkündür.
  Sunumlarımızı daha da etkin bir hale getirebilmek için geçen eğitim döneminde birkaç ilimizin de uyguladıkları etkin bir yöntem tercih edilebilir. Buna göre okullarda sunum yapacak olan ekibimizin isimleri çıkarılarak il Milli Eğitim Müdürlüğü’nden onaylatılarak bu belge ile okullar ziyaret edilebilir ve sunumlar gerçekleştirilebilir.
 • Sınıflar projeye nasıl dâhil olacaklar?
  • Okul idarecilerinin bildirimi akabinde öncelikle öğretmenleri ile birlikte “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesine katılım kararını alan sınıflar öğretmenlerinin temsilinde başvuruda bulunmalıdır.
  • Standart başvuru sürecindeki gibi Yetim Sponsorluk Formunu elden ya da internet üzerinden (http://ihh.org.tr/yetim ) doldurabilirler. Elden doldurulan formlar 0212 6217051 nolu faksa ya da Büyük Karaman cd. Taylasan sk. No:3 PK: 34230 Fatih/İstanbul adresine posta ile gönderilmelidir.
  • Yetim bölgesi tercihini sistem üzerinde uygun olan ülkeler içerisinden yapabilirler.
  • Öğrenciler sınıf içerisinde ilk 250 TL’lik bağışlarını toplayacaklar.
  • Toplanan bağış İHH İnsani Yardım Vakfı’nın hesaplarına YETİM SPONSORLUK BAĞIŞIDIR kaydıyla ilgili öğretmen ya da öğrenci adı ile yatırılacak. ( Hesap numaraları için: https://www.ihh.org.tr/hesap-numaralari) İHH hesaplarına yatırılan miktarlar için havale ücreti ödenmemektedir.
  • Yapılan ilk bağışın akabinde yardım ettikleri yetim kardeşlerinin vesikalık fotoğraflarının bulunduğu, hangi ülkede ikamet ettiği, kaç kardeşinin olduğunu bildiren yetim özet bilgi formu kampanya özel kolisi içerisinde katılımcı sınıfa gönderilecektir.
 • Her sınıf sadece bir yetime mi destek verebilir?
  Sınıflar bir ya da birden fazla yetim kardeş edinebilirler. Birkaç sınıf bir araya gelip ya da bir okul bir yetime destek olabilir. Bunun için desteklenecek her çocuk için aylık 250 TL’lik bağış göndermek yeterli olacaktır.
 • Öğrenciler projeye ne zaman başlayabilecekler?
  Sınıfların projeye başlamaları için belirli bir tarih bulunmamaktadır; standart sponsorluk sürecindeki gibi diledikleri herhangi bir vakitte projeye başlayabilirler. Fakat projeye başladıktan sonra yetim çocuklarımıza gönderilmesi gereken yıllık 1800 TL’nin tamamlanıyor olması oldukça önemlidir.
 • Proje ne kadar sürecek?
  Proje sınıfımızın dilediği süre boyunca devam edebilir. Fakat destek veren sınıfımız en az bir yıl süre ile desteği taahhüt etmek zorundadır. Bir senenin tamamlanması akabinde sınıflarımız dilerlerse kardeşlerini desteklemeye devam edebilirler.
 • Sınıf, kardeşini desteklemekten vazgeçerse yetim çocuk sponsorsuz mu kalacak?
  İHH İnsani Yardım Vakfı Sponsor Destek Sistemi/Yetim Hamilik Sistemi içerisine dâhil ettiği her bir çocuğu, üniversite ya da mesleki eğitimlerini tamamlayıncaya kadar desteklemeye devam etmektedir. Sınıfımızın desteklemeyi durdurduğu yetim kardeşleri bir başka sınıfın öğrencileri tarafından ya da başka bir bağışçı tarafından desteklenebilecektir. Desteklenen çocuğun mağdur olmaması için durdurma kararının vakfımıza vakitlice bildirilmesi gerekmektedir.
 • Okulların 3 aylık tatil dönemindeki boşluk nasıl doldurulacak?
  “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projemiz kapsamında destek verdiğimiz yetim kardeşimize ayda 250 TL’den olmak üzere senede 1.800 TL katkı sağlamaktayız. Destek vermek isteyen sınıflarımız eğitim döneminin devam ettiği 8 ay içerisinde toplamda 1.800 TL toplamalılar. Bu aylık olarak 225 TL toplanması gerektiği anlamına gelir. Sınıf içerisinde kardeşimize destek verirken hesabımızı bu şekilde yapmalıyız. Örneğin 30 kişilik bir sınıfta her bir öğrenci ayda 7,5 TL toplayabilirse sponsorluk 8 ayda tamamlanabilmektedir.
 • Öğrenciler destekledikleri yetim kardeşiyle iletişim kurabilir mi?
  Sınıflar yetim kardeşleriyle iletişimlerini mektup yazmak suretiyle sağlayabilirler. Sınıfça bir araya gelerek duygularını kardeşleriyle paylaşabilirler. Fakat mektuplarını İngilizce ya da Arapça lisanlarından biriyle yazmaları gerekir. Sınıflar tüm arkadaşlarının bulunduğu sınıf fotoğraflarını da kardeşleriyle paylaşabilirler. Mektuplarını hazırlamaları akabinde İHH İnsani Yardım Vakfı “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Projesi” kaydıyla İHH Yetim Birimi’ne ulaştırabilirler. Mektupların ulaşıp ulaşmadığından emin olmak için merkezi arayıp bilgi almaları tavsiye edilebilir. Mektuplar ulaştıktan sonra İHH tarafından kardeşlerine gönderilecek ve yine aynı şekilde kardeşlerinden bir mektup geldiğinde bu mektup İHH tarafından sınıfımıza ulaştırılacaktır.
 • Projenin takibatı hangi kurum tarafından yapılacaktır?
  Projenin tüm takibatı İHH tarafından İstanbul merkezden yürütülecektir. Ödeme takibatında oluşabilecek zorluklar öngörülebildiğinden İllerin kendilerine ulaşan talepleri İHH’ya yönlendirmeleri projenin sağlıklı bir şekilde takibini sağlayacaktır.
 • Okullarda projenin takipçisi kimler olacak?
  Tüm Türkiye’deki okullarımızda “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi okul idaresinin görevlendireceği sınıf öğretmenlerimiz, idarecilerimiz ya da rehberlik hocalarımız tarafından takip edilebilecektir. Ayrıca kampanyanın takibiyle ilgili olarak okullarımızda bulunan Sosyal Yardımlaşma Kulüpleri inisiyatif alabilirler.