İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
 • Biz kimiz
 • Ne yapıyoruz
 • Ne yapabilirsiniz
 • Oturum aç
Diğer konulara göz atın:

Bağış Kabul İşlemleri hakkında sorulan sorular
Yardım toplanan bölgelerde ihtiyaç kalmadığı durumlarda toplanan yardımları nasıl dağıtıyorsunuz?

Vakfımıza ulaştırılan bağışlar, bağışçının amacı doğrultusunda ilgili faaliyet ve proje kullanılır. Savaş, doğal afet vb. durumların etkisinin ortadan kalkması, ihtiyacın karşılanmış olması durumunda vakfımız yapılan bağışı benzer özellikleri taşıyan başka bir faaliyet veya yardımda kullanır.

Ayni bağış kabul ediyor musunuz?

Kullanılmamış kıyafetler, beyaz eşya, mobilya, jeneratör, elektronik eşya, battaniye, çocuk bezi, paketlenmiş gıda yardımı gibi ayni yardımlarınızı kabul ediyoruz.

Bilgi ve iletişim için 0212 631 21 21 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bağışımı ihtiyaç sahiplerine nasıl ulaştırabilirim?
 • İHH İnsani Yardım Vakfı merkezine ve temsilciliklerine gelerek elden bağış yapabilirsiniz.
 • Online bağış sistemini kullanarak internet üzerinden bağış yapabilirsiniz.
 • Bağışınızı sitemizde yer alan banka hesap numaralarına havale/EFT ile gönderebilirsiniz.
 • Bağışınızı 1605451 numaralı PTT posta çeki hesabına yatırabilirsiniz.
 • 0212 631 21 21 numaralı telefondan günün her saati kredi kartınızla telefonla tuşlama yaparak (IVR sistemiyle) bağış yapabilirsiniz.
 • BAGIS, SURIYE, UN, KATARAKT, SU, FILISTIN, YETIM, ARAKAN, ACIL gibi kelimeler yazarak 3072 hattına SMS göndererek 30TL, 4072 hattına SMS göndererek 130TL bağışlayabilirsiniz.

 

Bankalar veya online bağış yoluyla yaptığım bağışın ulaşıp ulaşmadığını nasıl öğrenebilirim?
 • Bağışınızı yaparken bırakacağınız cep telefonu numarası veya e-mail adresine bağış bilgileriniz iletilir
 • Web sitemiz veya mobil uygulamamızdan, hesabınıza giriş yaparak bağış bilgilerinize ulaşabilirsiniz
 • 0212 631 21 21 numaralı İletişim Merkezimizi arayarak bağışınızla ilgili bilgi alabilirsiniz
Vakıf merkezine ve temsilciklere hangi zaman aralığında bağış yapabilirim?

Vakıf merkezimiz için bağış saatleri hafta içi 08:00’dan 20:00’a kadar, Cumartesi 08:00’dan 19:00’a kadar, Pazar 10:00’dan 19:00’a kadardır. Temsilciliklerimiz için bağış saatleri hafta içi 10:00'dan 19:00'a ve Cumartesi 10:00’dan 17:00’a kadardır.  Eyüp ve Üsküdar temsilciliklerimiz hafta içi  10:00'dan 19:00'a, Cumartesi 10:00'dan 17:00'a ve Pazar 10:00’dan 18:00’a kadar açıktır.

Geçmiş döneme ait bağışlarımı öğrenebilir miyim?

Web sitemiz ve mobil uygulamamızdan hesabınıza giriş yaparak tüm işlemlerinizi kontrol edebilirsiniz.

En acil ihtiyaç bölgesini nasıl öğrenebilirim?

Web sitemiz ve mobil uygulamamızda yayınlanan proje ve duyuruları takip edebilir veya 0212 631 21 21 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Dolu kumbaramı nereye teslim edebilirim ve boş kumbara nerden alabilirim?

İstanbul, Ankara, Bursa, Konya ve Gaziantep'te ikamet ediyorsanuz buraya tıklayarak formu doldurabilir; yeni kumbara talebi veya dolu kumbara teslimi yapabilirsiniz. İstanbul dışı için işlemlerde 0212 631 21 21 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bağışlarımı düzenli ödeme talimatı ile yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Dilerseniz online bağış bölümünden kredi kartı düzenli ödeme talimatı seçeneğinden yapabilirsiniz veya hesabınız olan bankayla görüşerek havale yöntemiyle düzenli ödeme talimatı verebilirsiniz.

Yurt dışından nasıl bağış yapabilirim?

Yurt dışından göndereceğiniz bağışları euro veya dolar hesaplarımıza SWIFT kodu ile birlikte EFT yapabilirsiniz. Kredi kartı kullanıyorsanız online bağış yapabilirsiniz.

SMS bağışlarından kesinti oluyor mu?

Operatörle yapılan anlaşmalar gereğince herhangi bir kesinti olmuyor.

SMS iptalini nasıl sağlayabilirim?

Bilgi amaçlı gönderilen sms veya e-postaların gelmesini istemiyorsanız buraya tıklayarak veya  0212 631 21 21 numaralı telefondan vakfımızı arayıp iptalini sağlayabilirsiniz.

3072 ve 4072 SMS bağış hatları size mi ait? Kaç para kesiliyor?

Evet, bize ait.  3072 hattından gönderilen mesajlardan 30 TL, 4072 hattından ise 130 TL bağışınız bize ulaştırılıyor.

Vakfınıza yardım malzemesi bağışlamak istiyorum, almaya gelir misiniz?

Bağışçılarımızdan yapacakları ayni yardımları öncelikle kendi imkânlarıyla bize ulaştırmalarını rica ediyoruz. Ancak imkânı olmayan bağışçılarımız İstanbul içerisinde ikamet ediyorlarsa 0212 631 2121 numaralı telefondan vakfımızı arayarak bağışlamak istedikleri ürünler hakkında bilgi verebilirler.

Online bağışlar için makbuz alabilir miyim?
Online olarak yaptığınız bağışları kredi/banka kartınızla yaptığınız için makbuz kesilememekte, kart ekstreniz geçerli olmaktadır. Söz konusu bağışlarda 7 seri no lu kurumlar vergisi genel tebliği’nin 'kurumlardan alınan makbuzlara veya bunlar tarafından bankalarda açılan hesaplara yatırıldığına ilişkin alınan banka dekontlarına istinaden kurum kazancından indirim konusu yapılabilecektir.' maddesine istinaden banka dekontları bağışın belgelendirilmesi ve vergide indirim konusu yapmak için yeterlidir.Ayrıca bağış makbuzu kesilmesine gerek yoktur.
Gayrimenkul bağışları alıyor musunuz? Bu tür bağışları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Vakfımıza gayrimenkul bağışı yapılabilmektedir. Bağışlanan gayrimenkulün kullanımıyla ilgili olarak bağışçı tarafından özel bir şart belirtilmemişse tüm menkul veya gayrimenkul bağışlar ile nakdi bağışlar vakfımızın ülke ve bölgelerde tespit ettiği ihtiyaç durumuna göre hazırladığı projelerin hayata geçirilmesinde kullanılmaktadır. Bağışlanan gayrimenkul için özel bir şart belirtilmişse (yetim, eğitim, cami vb.) bağışın geliri o yönde kullanılmaktadır.
İstanbul dışından topladığımız ayni yardımları size nasıl ulaştırabiliriz?

İstanbul dışından yapmak istediğiniz bağışlarınızı kargoyla vakfımıza veya Türkiye içerisinde çalışma yürüttüğümüz partner kuruluşlara ulaştırabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için 0212 631 2121 numaralı telefondan vakfımızı arayabilirsiniz. Ayni bağış olarak kullanılmamış kıyafetler, beyaz eşya, mobilya, jeneratör, elektronik eşya, battaniye, çocuk bezi, paketlenmiş gıda yardımı gibi ürünler kabul ediyoruz.

 

Herhangi bir ülkeye şartlı bağış yapmak istiyorum, nasıl bir yol takip etmeliyim?
İHH’ya şartlı bağışta bulunacak bağışçımız bağışını bankadan yapıyorsa açıklama kısmına şartını yazarak, bağışını vakıf merkezimize gelerek elden yapıyorsa görevliye şartını bildirerek bağışının istediği alanda kullanılmasını sağlar.