İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İHH ve 2021
15.02.2022

2020 yılı en zor yıl olarak tabir ediliyordu ancak koronavirüsün etkileri 2021 yılında da devam etti ve hiç de kolay geçmedi. Ekonomik olarak dağılan ülkeler ekstra önlemler almak zorunda kaldı. Koronavirüs ikinci plana atılsa da istikrarlı ekonomi çalışmaları birçok ülkenin ana gündemiydi. Durumdan en çok etkilenenler yine ihtiyaç sahipleri oldu tabii ki de. 

2021’de insani yardım çalışmaları her zamankinden fazla önem kazandı. İHH da 2021 yılında 1425 proje geliştirdi ve 28 milyondan fazla kişiye ulaştı. Gelin hep birlikte 2021 yılında neler yaşandı, İHH neler yaptı bir bakalım.

ytim.jpg

Yetim 

2021 yılında İHH, Türkiye’de ve dünyanın 50 ülkesinde 124 bini aşkın yetime sahip çıktı ve çıkmaya devam ediyor. Yetimleri her ay düzenli olarak destekliyor. Kurduğu Yetim Sponsorluk Sistemi ile yetimlerin korunup kollanmasına ve güvenle kendi ayakları üzerinde durmasına katkı sağlıyor. Yalnız olmadığını bilen yetimler sağlıklı bireyler olarak hayatlarına devam ediyor.

Dünyada korunmayı bekleyen milyonlarca yetim var. Birlikte, daha fazla yetime sahip çıkabiliriz. Ne dersiniz?

BİR YETİME SPONSOR OL

sfra.jpg

Yetimlerin sofrasına neşe katın

Yetimhanelerde günün en neşeli anları, aynı sofra etrafında toplanınca yaşanır. Yetimlerin sofrası bereketlenir, yüzleri güler. Dünyanın farklı bölgelerinde binlerce yetim, Türkiye’den gönderilen tabaklar sayesinde neşeli sofralarda buluşuyor.

2021 yılında sizlerin desteği ile 55.924 yetim, 167.774 öğünde bir sofra etrafında toplandı, neşeli sohbetler etti. 

NEŞE KATIN

su-kuyu.jpg

Su kuyusu

Su kuyuları, açıldığı bölgelerde insanları her gün kilometrelerce yürümekten ve ölümlere sebep olan kirli suları tüketmekten kurtarıyor. Hayvancılık ve çiftçiliğin gelişmesine katkı sağlıyor. İHH’nın 41 ülkede 11.741 su kuyusu bulunuyor. Desteğinizle açılan kuyularla 4 milyondan fazla kişiye temiz suya ulaşma imkanı sağlıyor.

İHH 2021 yılında da 22 ülkede 1.861 su kuyusu açtı ve 1 milyon kişinin temiz suya ulaşmasına vesile oldu. 

ÇARE OL

rmzn.jpg

Ramazan

Destek ve bağışlarınızla, 2021 yılı Ramazan ayında Türkiye ile birlikte kriz bölgelerinde 2 milyon 700 bin kişiye ulaştık. 303.288 kumanya paketi dağıttık, kurulan sofralarda 296.234 kişiyle iftarımızı paylaştık. 151.673 ihtiyaç sahibine zekât, fitre ve fidye emanetlerinizi ulaştırdık. 140.209 yetim ve ihtiyaç sahibi çocuğa bayramlık elbise hediye ettik.

krban.jpg

Kurban

2021 yılı Kurban Bayramı'nda Türkiye ile birlikte 65 ülkeye ulaştık. Kesilen 65 bin 62 hisse kurbandan 2 milyon 482 bin 480 ihtiyaç sahibi faydalandı. 61 bin 836 yetim ve ihtiyaç sahibi çocuğun yüzü yeni bayramlık kıyafetiyle güldü. 

ktrkt.jpg

Katarakt

Katarakt hastalığı, genellikle doğuştan ya da sağlık hizmetlerinin yetersizliğinden kaynaklanır. Fakat tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bugün dünyada milyonlarca insan tedavi olanaklarına ulaşamadığı için hayatı bulanık görüyor. İHH,  Asya ve Afrika’da katarakt ameliyatları gerçekleştiriyor. 

Katarakt kampanyası ile Afrika ve Asya kıtasında; yaklaşık 800 bin kişi sağlık kontrolünden geçirildi. 400 bin kişi muayene edildi. 157 bin kişi yeniden görmeye başladı. Proje 2021 yılı içerisinde 17 bin 200 kişinin daha ışığa kavuşmasına vesile oldu.

GÖZLERİNİ AÇ

krnkrm.jpg

Kuran-ı Kerim

Geleneksel eğitim sistemi birçok Müslüman ülkede uygulanıyor. Araç-gereç eksikliğinden dolayı insanlar yazılı yerine sözlü anlatımla eğitim alıyorlar. Luh adı verilen tahta levhalar Afrika’da eğitim alanında yaşanan imkansızlıklardan bir tanesi.

İHH, 2021 yılı içerisinde 7 ülkeye 21 bin adet Kuran-ı Kerim ulaştırdı. Bugüne kadar 263 bin kişi Kuran-ı Kerim’e kavuşmuş oldu. Desteklerinizle on binlerce Müslüman Kuran’ı daha kolay öğrenebilecek ve okuyabilecek.

HEDİYE ET

aft.jpg

Afet yönetimi

Vakfımızın bünyesinde acil durumlara ve doğal afetlere müdahale edebilecek yetkinliğe sahip arama kurtarma ekipleri yer alıyor. Arama kurtarma ekiplerimiz yetkinlik elde edebilmek için birçok farklı eğitimden geçiyor.

İHH Arama Kurtarma ekipleri, 2021 yılında 74 ildeki 1.582 gönüllüsü ile faaliyette bulundu. Kapasitesini 74 il, 109 ekip, 19 araç, 4 arama kurtarma köpeğine arttırdı.

2021’de İHH’nın müdahale ettiği afet ve kazalar;

 - Rize Sel Felaketi

 - Akdeniz Orman Yangınları

 - Batı Karadeniz Sel Felaketi

 - Haiti Depremi

 - Çad-Kamerun Göç Felaketi

 - Irak- Erbil Sel Felaketi

 - Filipinler Rai Tayfunu

 - Endonezya Yanardağ Patlaması

 - Bitlis Helikopter Kazası

BİR HAYAT KURTAR

srye.jpg

Suriye

Savaşın başlangıcından bu yana, hem Suriye içerisinde yerinden edilen hem de ülke dışına göçmek zorunda kalan ihtiyaç sahipleri için çalışmalar yapıyoruz. Barınma, giyim, eğitim, sağlık, gıda gibi insani ihtiyaçların karşılanması için gerçekleştirilen yardımlar, koordinasyon merkezlerimiz aracılığıyla Suriye halkına ulaştırılıyor.

Yaptığımız kalıcı eserlerle savaşın mülteciler üzerindeki yıkıcı etkisini hafifletmek için çaba sarf ediyoruz. Kalıcı eser projelerinin, evlerine dönemeyen Suriyeliler için önemi kriz derinleştikçe daha da artıyor. 

2021 yılında, Suriye’de 232 proje ürettik ve savaştan etkilenmiş yaklaşık 1 milyon 150 bin kişiye yardım ulaştırdık. 2 bin 533 insani yardım malzemesi taşıyan yardım TIRINI Suriye’ye gönderdik.

DESTEK OL

ekmk.jpg

Ekmeğini paylaş

Suriye’deki en acil ihtiyaçlardan biri de ekmek. Çoğu zaman bombardıman ve diğer sebeplerden fırınlar çalışamaz hale geliyor. Böyle durumlarda ihtiyaç sahipleri ekmeğe ulaşamıyor. Mobil uygulamamız üzerinden başlattığımız Ekmeğini Paylaş projesi ile 2021 yılında 774.786 adet ekmeği Suriye’de ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. 

Siz de mobil uygulamamızı Android ve Apple marketten indirerek iyilikleri keşfedebilirsiniz.

EKMEĞİNİ PAYLAŞ

ymen.jpg

Yemen

Yemen, yıllardır iç savaşla mücadele ediyor. İnsani yardımın bile güçlükle ulaştırılabildiği Yemen’de gıda yetersizliği salgın hastalıkları ortaya çıkarıyor. Çatışmalardan dolayı hastaneler harabeye dönüyor, barınma şartları her geçen gün daha da kötüleşiyor, milyonlarca insan gıdaya ulaşmakta sıkıntı yaşıyor.

Yemen’de ihtiyaç sahibi ailelere yönelik çalışmalara devam ediyoruz. Kimi zaman gıda, kimi zaman tıbbi yardımları kapsayan acil müdahalelerde bulunarak, iç savaşın etkisini hafifletmeyi amaçlıyoruz. 2021 yılında Yemen’de, gerçekleştirdiğimiz 70 proje ile 644.340 kişiye ulaştık.

YEMEN’E DESTEK OL

afgnstn.jpg

Afganistan

Afganistan’da yaklaşık 25 yıldır faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Çalışmalarımızı özellikle yetim, eğitim, gıda, su & sanitasyon ve sürdürülebilir kalkınma yardımları alanında, Kabil ve Tahar şehirlerindeki iki bölge ofisimiz ile planlayıp yürütüyoruz.  2021 yılında Afganistan'da, gerçekleştirdiğimiz 38 proje ile 162.923 kişiye ulaştık.

2021 yılında Afganistan’da yaptığımız bazı faaliyetler;

- Yetim sponsorluk projesi ile yaklaşık 3.443 yetime her ay finansal olarak destek

- 100 ton buğday tohumu ve 10 tondan fazla gıda desteği

- Hastanelere 10.300€ değerinde tıbbi malzeme desteği

- Hastanelere 13.600$ değerinde mutfak malzemesi desteği

AFGANİSTAN’A DESTEK OL