İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
On binlerden Filistin’e destek mesajı
Genç İHH öncülüğündeki sivil toplum kuruluşları, işgalci İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya yaptığı kanlı baskını Türkiye genelinde yaptıkları basın açıklamalarıyla protesto etti. İstanbul’daki basın açıklaması, “Kudüs İçin Kıyama” sloganıyla Fatih Camii avlusunda gerçekleştirildi. Açıklamada, “İşgalci İsrail, Kudüs'e, Mescid-i Aksa’ya ve kutsallarımıza bu Ramazanda da vahşice saldırdı. Filistinli kardeşlerimizin direnişini ve mücadelesini bizler de dünyanın dört bir yanında sürdürmeliyiz” denildi.
Filistin, Filistin-Gazze 06.04.2023

İşgalci İsrail’in önceki gece Mescid-i Aksa'ya düzenlediği kanlı baskın, sivil toplum kuruluşları tarafından Türkiye genelinde teravih namazı sonrası düzenlenen basın açıklamalarıyla protesto edildi. Genç İHH’nın öncülük ettiği basın açıklamalarına on binlerce kişi katıldı. Basın açıklamalarının İstanbul ayağı, Fatih Camii avlusunda gerçekleştirildi.

Binlerce Kudüs sevdalısı, ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla alanda hazır bulundu. Basın açıklaması boyunca sık sık tekbirler getiren katılımcılar, “Kahrolsun İsrail”, “Filistin’e selam, direnişe devam”, “Katil İsrail, Filistin’den defol”, “Mescid’i Aksa yalnız değildir” sloganları attı.

“Saldırılar İsrail’in politikasının bir parçası”

Basın açıklamasını Genç İHH Başkanı Muhammed Cihat Çelik yaptı. İsrail’in Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlediği ve Kıble Mescidi'ne sığınan sivillere ses bombası ve plastik mermiyle saldırdığı hatırlatılan açıklamada, çok sayıda Filistinlinin yaralandığı ve 400’e yakın kişinin ise gözaltına alındığı hatırlatıldı. İsrail’in Kudüs’ü Yahudileştirme planıyla Mescid-i Aksa’ya yaptığı saldırıların tamamen yasa dışı olduğu vurgulanan açıklamada, İsrail, sistematik şekilde Filistinlileri bölgeden uzaklaştırarak, burada bir Yahudi mabedi inşa etmek istiyor. Sistematik saldırılar, İsrail’in geçmişten gelen politikalarının bir parçasıdır. Filistinliler, hâlâ Nekbe’yi yaşamaya devam ediyor. Bu felakete son verilmesi gerekiyor” denildi.

3.jpg

“İsrail; kadın, çocuk ve yaşlı ayırmaksızın saldırıyor”

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya baskın yapmasının ardından ibadet halinde bulunan Filistinli kadınlara yönelik büyük bir saldırıda bulunduğu belirtilen açıklama şöyle devam etti: “Bu hunharca saldırı, İsrail’in bölgeye uygulamış olduğu sistematik saldırılardan biridir. İnsan hakları konusunda sık sık dünya kamuoyuna mesaj veren İsrail; iki yüzlü tavrını bir kez daha gösterdi. İsrail; kadın, çocuk, yaşlı demeksizin herkesi hedef alıyor.”

4.jpg

“Filistinlilerin ibadet ve yaşama hakları ellerinden alınıyor”

Açıklamada, İsrail’in kendi içinde tarihindeki en büyük protestoları yaşadığı hatırlatılarak, “İşgalci İsrail, Mescid-i Aksa’yı ve Müslümanları hedef alarak gündemi değiştirmek istiyor. Saldırılardan dolayı Filistinlilerin ibadet ve yaşama hakları, Siyonistler tarafından ellerinden alınıyor. İsrailli siyasetçiler, tapınak gruplarına destek vererek Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırılara öncülük ediyorlar. İtikâfta bulunan Filistinliler; saldırıya uğruyor, ibadet etmeleri engelleniyor ve tutuklanıyorlar” ifadeleri kullanıldı.

5.jpg

“Kudüs her zaman Müslümanların gündeminde olmalı”

Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın sadece saldırı olduğunda değil, her zaman Müslümanların gündeminde olması gerektiğinin altı çizilen açıklama şöyle devam etti: “Mescid-i Aksa, Peygamber Efendimiz'in peygamberlere imamet ettiği ve miraca yükseldiği yerdir. Mescid-i Aksa’yı ve Kudüs’ü asla yalnız bırakmayacağız. İşgali asla ve asla normal görmemeliyiz. İşgalin karşısında yapılması gereken ve yapabileceğimiz çok şey var. İslam dünyasının birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi, yapılacakların en başında geliyor. Buradan kanaat önderlerine, sivil toplum kuruluşlarına ve tüm vicdan sahiplerine çağrıda bulunuyoruz. Bir araya gelelim ve İsrail’in kirli planlarını hep beraber bozalım! Seferber olalım. Teyakkuzda olalım. Meydanlara inelim. Hep beraber Mescid-i Aksa ve Kudüs’ü yalnız bırakmayalım.”

8.jpg

“Müslümanlar tek yürek, tek vücut olmalı”

Basın açıklamasının ardından Mavi Marmara Özgürlük ve Dayanışma Derneği Başkanı Beheşti İsmail Songür konuştu. Songür, bundan sonraki süreçte İsrail’in Mescid-i Aksa’daki baskınlarını artırabileceğini söyleyerek, uluslararası dünyaya önlem almaları için çağrıda bulundu. Songür, “İşgalci İsrail güçlü olduğu için değil İslam dünyası dağınık olduğu için saldırabiliyor. Müslümanlar tek yürek, tek vücut olmalı” dedi.

STK başkanları söz aldı

Songür’ün ardından söz alan TÜGVA Başkanı İbrahim Beşinci, Genç Hareket Başkanı Abdullah İlhan, Özgür-Der Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Kutlay ve Milli Türk Talebe Birliği Genel Sekreteri Tahsin Başarı da İsrail’in saldırılarını kınayarak Filistin’e destek mesajı verdiler.

5-24.jpg

“Kudüs bizim için iman meselesidir”

Eylemin son bölümünde ise Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım konuşma yaptı. Yıldırım, cihadın her bir Müslümanın yüreğinde bir sevda halinde olması gerektiğini belirterek, “Şehadeti dualarımızın başına getirmeliyiz. Kudüs, bizim için şehirlerden bir şehir değil; onur meselesidir, iman meselesidir. Mekke bizim aklımızdır, Medine kalbimiz, Kudüs gözümüz, İstanbul ise elimizdir. Gözümüzdeki hançeri inşallah İstanbul çıkaracak. Allah bizi özgür Kudüs’te buluştursun” dedi.

Eylem, Yıldırım’ın yaptığı duanın ardından sona erdi.

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bosnalı kuruluşlar Suriye’de iki okul inşa etti
Bosnalı kuruluşlar Suriye’de iki okul inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Islamska Zajednica Bosna Hersek Rijaset ve HO Merhamet Bosna kurumları ile Suriye'de iki okulun açılışını gerçekleştirdi.
13.06.2024
İstanbul’da “Gazze Kardeşlik Şenliği” düzenlendi
İstanbul’da “Gazze Kardeşlik Şenliği” düzenlendi
İHH İnsani Yardım Vakfı İstanbul Yetim Birimi tarafından, İstanbul’da ikamet eden yetim çocukların katıldığı karne şenliği programı düzenlendi. “Gazze Kardeşlik Şenliği” ismi verilen program, Fatih Mimar Sinan Stadı’nda gerçekleştirildi.
10.06.2024
İdlib’teki fizik tedavi merkezi ile yaralar sarılıyor
İdlib’teki fizik tedavi merkezi ile yaralar sarılıyor
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Suriye'nin Sarmada ilçesindeki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ile kaza, saldırı veya sinir sistemi bozuklukları nedeniyle nörolojik hastalık geçiren sivillere uzman desteği sunuluyor.
09.06.2024