İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Suriye’de hasat zamanı
Suriye'nin kuzeyindeki Azez, Cerablus, Rasulayn ve Tel Abyad bölgelerinde buğday ve nohut hasadı yapıldı.
Suriye 21.07.2022

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın geçen sene Suriye'nin birçok kentinde dağıttığı ve toprakla buluşturduğu buğday ve nohut tohumlarının hasadı yapıldı.

Geçtiğimiz sonbahar aylarında bölge halkının kalkınmasına katkı sunmak için başlatılan kampanya kapsamında Azez, Cerablus, Rasulayn ve Tel Abyad bölgelerindeki çiftçilere yerli tohum desteği sağlandı.

Küresel ısınma sebebiyle yaşanan kuraklık ve bitki hastalıkları gibi birçok faktör dünyanın bütün ülkelerinde tarımı etkilemeye başladı. Günümüzde artık ülkeler kendi ihtiyaçlarını kendi üretimleriyle karşılamakta zorlanıyor ve ürün azlığından dolayı tüm dünyada gıda fiyatları hızla artıyor.

suriyede-hasat-zamani-2.jpg

2021 yılında Suriye'de yaşanan kurak mevsimden dolayı yaklaşık 4 milyon dönüm arazide hasat yapılamadı. Ayrıca savaştan dolayı da zor günler geçiren halk için harekete geçen İHH, 2021 yılının ekim ayında çiftçilere ücretsiz tohum dağıtımı gerçekleştirdi. Toprakla buluşturulan tohumların hasatları ise geçtiğimiz günlerde yapıldı.

suriyede-hasat-zamani-8.jpg

Yerli tohum tercih edildi

Suriye’nin iklim şartlarına en uygun tohumların tespit edilmesi için Şam Üniversitesi Ziraat Fakültesi uzun araştırmalar yaptı. Ekim sürecinden sonra yağış durumu, toprak analizi ve gübreleme kullanımı ile alakalı detaylı raporlar hazırlandı.

Birçok farklı yerli tohum üzerinde yapılan araştırmalar sonucu en uygun tohum çiftçilerle buluşturuldu.

İlgili haberler
Tümünü gör
CZN Burak depremden etkilenen çocuklarla buluştu
CZN Burak depremden etkilenen çocuklarla buluştu
CZN Burak olarak bilinen şef Burak Özdemir, İHH koordinesinde Hatay’da depremden etkilenen çocuklarla buluştu. Özdemir ziyaretinde, çocuklara hamburger ikram etti, oyuncak dağıttı ve onlarla birlikte çizgi film izleyerek moral verdi.
10.03.2023
Moritanyalı heyet İHH’yı ziyaret etti
Moritanyalı heyet İHH’yı ziyaret etti
Türkiye’deki Moritanyalılar Topluluğu Derneği, Moritanya Türkiye Mezunları Derneği ve Uluslararası Şenkit Minaresi Derneği yönetici ve üyeleri İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret etti.
02.03.2023
‘Oradaydık!’ Belgeseli, İHH Youtube kanalında yayında
‘Oradaydık!’ Belgeseli, İHH Youtube kanalında yayında
Kahramanmaraş merkezli olarak yaşanan depremin hemen ardından İHH ekipleri arama kurtarma ve yardım çalışmaları için harekete geçti. İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım da sabahın ilk ışıklarıyla İstanbul’dan deprem bölgesine doğru yola çıktı. İHH Youtube Ekibi, 7 gün boyunca Yıldırım’ı takip ederek koordinasyon sürecini kayıt altına aldı. “Oradaydık!” Belgeseli, İHH Youtube kanalında yayında.
16.02.2023