İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Suriye’de hasat zamanı
Suriye'nin kuzeyindeki Azez, Cerablus, Rasulayn ve Tel Abyad bölgelerinde buğday ve nohut hasadı yapıldı.
Suriye 21.07.2022

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın geçen sene Suriye'nin birçok kentinde dağıttığı ve toprakla buluşturduğu buğday ve nohut tohumlarının hasadı yapıldı.

Geçtiğimiz sonbahar aylarında bölge halkının kalkınmasına katkı sunmak için başlatılan kampanya kapsamında Azez, Cerablus, Rasulayn ve Tel Abyad bölgelerindeki çiftçilere yerli tohum desteği sağlandı.

Küresel ısınma sebebiyle yaşanan kuraklık ve bitki hastalıkları gibi birçok faktör dünyanın bütün ülkelerinde tarımı etkilemeye başladı. Günümüzde artık ülkeler kendi ihtiyaçlarını kendi üretimleriyle karşılamakta zorlanıyor ve ürün azlığından dolayı tüm dünyada gıda fiyatları hızla artıyor.

suriyede-hasat-zamani-2.jpg

2021 yılında Suriye'de yaşanan kurak mevsimden dolayı yaklaşık 4 milyon dönüm arazide hasat yapılamadı. Ayrıca savaştan dolayı da zor günler geçiren halk için harekete geçen İHH, 2021 yılının ekim ayında çiftçilere ücretsiz tohum dağıtımı gerçekleştirdi. Toprakla buluşturulan tohumların hasatları ise geçtiğimiz günlerde yapıldı.

suriyede-hasat-zamani-8.jpg

Yerli tohum tercih edildi

Suriye’nin iklim şartlarına en uygun tohumların tespit edilmesi için Şam Üniversitesi Ziraat Fakültesi uzun araştırmalar yaptı. Ekim sürecinden sonra yağış durumu, toprak analizi ve gübreleme kullanımı ile alakalı detaylı raporlar hazırlandı.

Birçok farklı yerli tohum üzerinde yapılan araştırmalar sonucu en uygun tohum çiftçilerle buluşturuldu.

İlgili haberler
Tümünü Gör
İdlib’teki fizik tedavi merkezi ile yaralar sarılıyor
İdlib’teki fizik tedavi merkezi ile yaralar sarılıyor
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Suriye'nin Sarmada ilçesindeki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ile kaza, saldırı veya sinir sistemi bozuklukları nedeniyle nörolojik hastalık geçiren sivillere uzman desteği sunuluyor.
09.06.2024
Good Neighbors International, İHH’yı ve deprem bölgelerini ziyaret etti
Good Neighbors International, İHH’yı ve deprem bölgelerini ziyaret etti
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın partner kuruluşlarından Güney Kore kuruluşu Good Neighbors International (GNI), İstanbul’da ve deprem bölgelerinde çeşitli ziyaretlerde bulundu.
08.06.2024
On binler Pendik’te işgalci İsrail’i lanetledi
On binler Pendik’te işgalci İsrail’i lanetledi
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından, işgalci İsrail’in Gazze’de 8 ayı aşkın süredir devam eden soykırımına karşı yürüyüş düzenlendi. Pendik Marmaray İstasyonu önünden başlayıp 100. Yıl Çocuk Parkı’nda sona eren yürüyüşe katılan on binlerce kişi, Filistin’e destek mesajı verdi.
08.06.2024