İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Bir Bakışta 2022
04.01.2023

2022 yılında tüm dünyada Koronavirüs tedbirleri ve kısıtlamalar kaldırılsa da -özellikle yoksul ülkelerde- ekonomik etkilerin halen hissedildiği bir yıldı. Savaş, işgal ve hak ihlalleri devam ediyor; kuraklık ve yetersiz beslenmeye bağlı ölümler yaşanıyor. Milyonlarca kişi temel gıda maddelerine ve temiz suya ulaşamıyor.

Hayırseverlerin destekleriyle, dünyanın neresinde olursa olsun ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya; su kuyuları, meslek edindirme kursları, geçim kaynağı oluşturma ve kalıcı eser projeleri ile sorunlara kalıcı çözümler üretmeye devam ediyoruz.

Desteğinizle, 2022 yılında 1.618 projeyle 9 milyon kişiye ulaştık ve hayatına dokunduk. Gelin, yüzleri güldüren çalışmalarımıza birlikte bakalım.

ytim.jpg

Yetim 

2022 yılında, hayırseverlerin desteğiyle, Türkiye ile birlikte 47 ülkede ve ülkemizde 79 şehirde 133 binden fazla yetime her ay düzenli destek olduk. Yetim Sponsorluk Sistemi ile yetimlerin korunup kollanmasına ve güvenle kendi ayakları üzerinde durmasına katkı sağlıyoruz. Yalnız olmadığını bilen yetimler sağlıklı bireyler olarak hayatlarına devam ediyor.

Dünyada korunmayı bekleyen milyonlarca yetim var. Birlikte, daha fazla yetime sahip çıkabiliriz. Ne dersiniz?

BİR YETİME SPONSOR OL

sfra.jpg

Su kuyusu

Kuraklık 2022 yılında da Somali, Kenya ve Etiyopya’da ölümlere ve büyük göçlere sebep oldu. Ayrıca kirli sular, salgın hastalıklara ve her yıl binlerce insanın hayatına kaybetmesine sebep oluyor. Farklı coğrafyalarda binlerce kişi su bulabilmek için her gün kilometrelerce yürüyor.

Desteğinizle, 2022’de 1.375 su kuyusunu hizmete açarak binlerce kişinin temiz suya ulaşmasına vesile olduk.

KURAKLIKLA MÜCADELEYE DESTEK OL

su-kuyu.jpg

Katarakt

“Bir gözümüzü kapattığımızda dahi etrafı görmekte ne kadar zorlanıyoruz değil mi? Yemek yerken elimi neye uzattığımı bile göremiyordum. Ancak lokmayı ağzıma attığımda tadını alınca ne yediğimi anlıyordum. Desteğinizle ameliyat oldun ve artık görebiliyorum. Ailemi, keçilerimi ve tavşanımı çok özledim. Hayata yeniden başlamış gibi hissediyorum.”

Lassina Dombia / Mali, 2022

Yaşlılık, yetersiz beslenme, göze dik gelen güneş ışınları gibi sebeplerle ortaya çıkan kataraktın tek tedavisi ameliyat olmak. Ancak dünyada milyonlarca kişi maddi imkanı olmadığı için ameliyat olamıyor ve hayatına başkalarına bağımlı olarak devam edebiliyor.

Bağışlarınızla, 2022 yılında 615.802 muayene, 863.886 saha taraması ve 16.693 kişinin katarakt ameliyatı olarak gözünün açılmasına vesile olduk. Bağışlarınızla, bugüne kadar 173 binden fazla kişinin yeniden görmesini sağladınız.

BİR KİŞİYE IŞIK OL

rmzn.jpg

Yetimlerin Sofrasına Neşe Katın

Yiyeceğini paylaşmak, bundan çok daha fazlasıdır. Farklı ülkelerde sizin desteğinizle geleceğe hazırlanan yetimlerin yüzünde gülücük olmak ve sevildiğini hissetmektir.

2022 yılında 2.200 yetimle 97 bin öğün yiyeceğinizi paylaştınız ve paha biçilemez mutluluklara vesile oldunuz.

BİR TABAK YEMEK İKRAM ET

krban.jpg

Kalıcı Eser

Farklı coğrafyalarda milyonlarca insan maddi ve teknik imkanların yetersizliği sebebiyle okul, cami, sağlık merkezi, kültür merkezi gibi imkanlara ulaşamıyor. Okula gitmek veya muayene olmak için kilometrelerce yürümek zorunda kalıyorlar. Bazı ülkelerde ise Müslümanlar azınlık olarak yaşadığı ve yeterli imkanlara sahip olmadığı için ibadet edecek mekanlar inşa edemiyor.

2022 yılında, 17 ülkede 28 cami, 14 okul, iki kültür merkezi ve iki sağlık ocağını hizmete açtık. Bu eserlerden yıllar boyu on binlerce kişi faydalanacak.

Ayrıca desteğinizle, iki yetim eğitim kompleksi, bir yetimhane, bir öğrenci yurdu, bir fırın ve 56 aileye ev inşa ederek binlerce ihtiyaç sahibinin faydalanacağı ve bir ömür boyu sürecek iyiliklerin adımlarını attık.

KALICI İYİLİKLERE DESTEK OL

ktrkt.jpg

Afet Yönetimi

Ülkemizde ve farklı coğrafyalarda yaşanabilecek afetlere hızlı ve etkin müdahale etmek için kendisini sürekli geliştiren Afet Yönetimi Başkanlığımız, 2022 yılında 215 arama kurtarma operasyonuna katıldı. Ayrıca ülkemizde ve yurt dışında yaklaşık 50 bin kişiye afet yönetimi eğitimleri verildi.

Başkanlığımız, Pakistan ve Afganistan’da doğal afetler karşısında operasyonlara dahil oldu. Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile birlikte Balkanlar’da Bosna Hersek ve Orta Doğu’da Lübnan ve Irak (Erbil)’ta arama kurtarma ekiplerine de eğitimler verdi. Ayrıca 2023 yılında Afganistan, Özbekistan, Sırbistan, Arnavutluk, Karadağ, Kosova ve Filipinler’in Bangsamoro bölgesindeki arama kurtarma ekiplerine, eğitim verilmesi planlanmaktadır.

Arama kurtarma çalışmalarımıza destek olarak afetlere hazırlıklı olunması ve ekiplerinin yetiştirilmesine vesile olabilirsiniz.

DESTEK OL

krnkrm.jpg

Kış Yardımları

Kış mevsiminin etkileri Suriye başta olmak üzere kriz ve savaş bölgelerinde daha fazla hissediliyor. Farklı coğrafyalarda yüz binlerce kişi çadırlarda veya derme çatma barakalarda dondurucu soğuklarla mücadele ediyor. Geçen kış, Suriye’deki çadır kamplarda birçok ailenin çöplerden topladıkları plastikleri, kağıt ve naylon parçalarını yakarak ısınmaya çalıştığını görmüştük.

Desteklerinizle, 2022 yılında, kışlık kıyafetten battaniyeye, sobadan yakacağa kadar yüz binlerce malzemeyi Suriye’ye ulaştırarak sıcacık iyilikler yaptık. Çocuklara eldiven, atkı, çizme ve montlar hediye ederek soğuktan koruduk.

Havalar tekrar soğudu. İhtiyaç sahiplerini dondurucu soğuklardan korumak için bu kış da destek olmaya devam ediyoruz. Soba, yakacak, battaniye, çizme, mont, atkı ve eldiven onlar için acil ihtiyaç. Birlikte, sıcacık bir iyilik yapabiliriz.

DESTEK OL

aft.jpg

Ekmeğinizi Paylaştınız; Sofralarına Misafir Oldunuz

Suriye’deki en acil ihtiyaçlardan biri de ekmek. Un yetersizliği sebebiyle fırınlar çalışmadığı zaman ihtiyaç sahipleri ekmek’e ulaşamıyor.

2022 yılında, 12.135.768 ekmeği Suriye’de ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık ve birlikte sofralarına misafir olduk.

Bugün ekmeğinizi paylaşmak ve berekete vesile olmak ister misiniz?

EKMEĞİNİ PAYLAŞ

srye.jpg

En Güzel Armağan Kur'an

Maddi ve teknik imkansızlıklar sebebiyle farklı coğrafyalardaki yüz binlerce Müslüman Kuran-ı Kerim’e veya yerel dildeki mealine ulaşamıyor. Biz de birçok ülkeye ihtiyaca göre Kur’an veya mealini ulaştırıyoruz. Böylece medrese veya camilerde binlerce kişi Kur’an öğreniyor, okuyor ve hafızlık yapıyor. 

2022 yılında, 8 ülkede 11.215 adet Kur’an-ı Kerim hediye etik. Desteklerinizle bugüne kadar 270 binden fazla Kur’an hediye etmiş olduk. Bağışlarınızla daha fazla kişinin Kur’an okumasına ve öğrenmesine vesile olabilirsiniz.

KUR'AN HEDİYE ET

Filistin / Gazze

İsrail’in abluka ve ambargosu altında hayatına devam eden Gazzeliler, en temel ihtiyaçlarını dahi zorlukla karşılıyor. Gün içinde sadece birkaç saat elektriğe ulaşabiliyor; sağlık, gıda ve su gibi temel haklara sınırlı erişebiliyorlar. Gazze’deki ofisimiz aracılığıyla ihtiyaç sahiplerinin yaralarını sarmaya ve hayatlarına dokunmaya devam ediyoruz.

Desteğinizle, 2022 yılında sağlık, gıda, eğitim ve barınma projelerimizden Gazze’de 334.285 kişi faydalandı.

GAZZE'YE YARDIM ULAŞTIR

Afganistan

Afganistan’da 40 yıl süren savaş bitse de etkisi halen devam ediyor. Son yıllarda yaşanan kuraklık ise gıdaya ulaşmayı daha da zorlaştırdı. Birçok arazide tarım yapılamıyor. Tüm bunlar ihtiyaç sahiplerinin durumunu daha da zorlaştırıyor.

Desteklerinizle 2022 yılında da gıda, tarım ve yetim çalışmaları başta olmak üzere birçok alanda projeler hayata geçirdik. Tarımı canlandırmak ve kalkınmayı desteklemek için 150 ton buğday ve 40 ton sebze tohumu ile 75 binden fazla meyve ve zeytin fidanı ulaştırdık.

Yetim ailelerinin kendi ayakları üzerinde durabilmesini sağlamak için 200 aileye tavuk, 204 aileye süt keçisi hediye ettik; 500 kadına da terzilik eğitimi ve dikiş malzemeleri verdik.

Haziran ayındaki depremde evi yıkılan ihtiyaç sahipleri için 38 ev ile farklı şehirlerde üç cami inşa ettik. Bir hastane ve medresenin de tadilatını yaptık.

Desteklerinizle, 2022 yılında Afganistan’da yaklaşık 1 milyon ihtiyaç sahibinin hayatına dokunduk.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DESTEK OL

Arakan

2017’de Myanmar’daki katliamdan kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısı 1 milyona yaklaştı. Yarısından fazlası çocuklardan oluşan Arakanlı mülteciler, kalabalık kamplarda ve sınırlı imkanlarla hayata tutunmaya çalışıyor. Birçoğu derme çatma barakalarda yaşıyor; en temel ihtiyaçlara ulaşamıyorlar.

Arakanlı mültecilere destek olmak için 2022 yılında gıda, barınma ve sağlık başta olmak üzere birçok alanda 36 proje gerçekleştirdik. Kamplarda 2.296 bambu ev inşa ettik, geçici sağlık klinikleriyle binlerce 17 bin kişiye muayene ve tedavi hizmeti verdik, 120 binden fazla kişiye gıda desteği ulaştırdık.

Arakanlılar dünyanın en büyük mülteci gruplarından biri. Kamplardan çıkmaları ve çalışmaları yasak. 1 milyona yakın kişi sürekli yardıma muhtaç. Siz de destek olabilir, hayatlarına dokunabilirsiniz.

ARAKANLI MÜLTECİLERE DESTEK OL

giris.jpg

Desteklerinizle, 2022 yılında da dünyanın neresinde olursa olsun ihtiyaç sahiplerine ulaştık ve yaralarını sardık. Acil yardıma ihtiyacı olanların, yetimlerin, temiz suya ulaşamayanların, Ramazan ve Kurban’da hatırlanmayı bekleyenlerin ve kimsesizlerin yüzlerini güldürdük; iyiliği dünyaya yaydık.

Hayatına dokunduğunuz milyonlarca ihtiyaç sahibi adına size teşekkür ederiz.